Článek
Turecko v úterý oznámilo, že s okamžitou platností omezuje export do Izraele a jeho obnovení podmiňuje uzavřením příměří v Pásmu Gazy. Toto pozastavení vývozu se podle tureckého ministerstva obchodu vztahuje na zboží z 54 různých kategorií a týká se mimo jiné oceli, leteckého paliva či železa. Podle agentury Reuters je to první významné opatření proti Izraeli, které Ankara zavedla od začátku více než šest měsíců trvající války v Pásmu Gazy.
Turecko odsoudilo ofenzivu v Pásmu Gazy, kterou Izrael zahájil po přeshraničním teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás a jeho spojenců z loňského 7. října. Zároveň Ankara vyzvala k okamžitému příměří, poslala do Pásma Gazy tisíce tun humanitární pomoci a podpořila snahy o postavení Izraele před soud za genocidu, píše Reuters. Navzdory ostrým politickým vyjádřením však Turecko dosud s Izraelem udržovalo obchodní vztahy, což vyvolalo kritiku mezi tureckými občany.
Omezení vývozu, které nabývá účinnosti už v úterý, se vztahuje například na železo, mramor, ocel, cement, hliník, cihly, hnojiva, stavební materiál a letecké palivo.
„Toto rozhodnutí zůstane v platnosti, dokud Izrael v rámci svých závazků vyplývajících z mezinárodního práva urychleně nevyhlásí příměří v Pásmu Gazy a neumožní nerušený přísun dostatečné humanitární pomoci,“ uvedlo turecké ministerstvo obchodu.
K okamžitému příměří a propuštění všech rukojmích v názorovém článku zveřejněném ve čtyřech různojazyčných denících v pondělí vyzvali francouzský prezident Emmanuel Macron, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jordánský král Abdalláh II. „Válka v Gaze a katastrofální lidské utrpení, které způsobuje, musí okamžitě skončit,“ napsali s tím, že počet obětí je neúnosný.
Krátce po zahájení války mezi Izraelem a Hamásem stáhly Turecko a Izrael své velvyslance. Úterní krok je však prvním významným opatřením Ankary vůči Izraeli od začátku konfliktu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan čelí rostoucí kritice kvůli obchodním vazbám s Izraelem.