Článek
Turecké nálety na severovýchodě Sýrie postiženém suchem přerušily přístup k elektřině a vodě pro více než milion lidí. Podle odborníků to může být porušením mezinárodního práva, píše BBC, která v oblasti provedla vyšetřování.
Podle údajů, které shromáždila britská stanice, Turecko mezi říjnem 2019 a lednem 2024 více než stokrát zaútočilo na ropná pole, plynová zařízení a elektrárny v Kurdy ovládané Autonomní správě severní a východní Sýrie (AANES).
Již dříve měli na severovýchodě Sýrie potíže s nedostatkem vody, ale útoky na elektrickou infrastrukturu v říjnu loňského roku přerušily dodávku elektřiny do hlavní vodárny v regionu ve městě Alouku. Zařízení od té doby nefunguje.
Více než milion lidí v provincii Hasaka, kteří kdysi dostávali vodu z Alouku, je nyní odkázáno na dodávky vody čerpané ze vzdálenosti přibližně 20 kilometrů. Každý den se voda dopravuje stovkami cisteren, přičemž vodohospodářská správa upřednostňuje školy, sirotčince, nemocnice a ty, kteří to nejvíce potřebují. Dodávky však nestačí pro všechny.
Turecko tvrdí, že se jeho útoky zaměřují na místa, odkud čerpají zdroje kurdské skupiny, které považuje za teroristy. Ankara zdůrazňuje, že kurdské jednotky působící v Sýrii jsou napojené na kurdské separatisty v Turecku, proti kterým dlouhodobě bojuje.
Podle Turecka je dobře známo, že v oblasti panuje sucho. Tvrdí, že situaci zhoršuje špatné hospodaření s vodou a zanedbaná infrastruktura.
AANES již dříve obvinila Turecko, že se snaží „zničit existenci jejich lidu“. Ve městě Hasaka novináři z BBC hovořili s lidmi, kteří čekali na cisterny a prosili řidiče, aby jim dali vodu. „Voda je tu cennější než zlato,“ řekl Ahmad al-Ahmed, řidič cisterny. „Lidé potřebují více vody. Chtějí jen, abyste jim dali vodu.“
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil AANES – který není oficiálně uznán mezinárodním společenstvím – za „teroristický stát“ u svých hranic.