Článek
Turecká Republikánská lidová strana (CHP) aktualizovala svůj seznam firem, které doporučuje lidem bojkotovat. Mezi firmami, které se ocitly na novém seznamu, se ocitla i Škoda Auto. O bojkotech, jež citelně zasáhly například kavárenský řetězec Espressolab, jsme psali zde.
Kromě ní je na seznamu i její mateřský koncern Volkswagen a také další německá automobilka Audi. Znamená to, že tyto firmy považuje turecká opozice za provládní, tedy podporující režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. CHP tak reaguje na uvěznění svého prezidentského kandidáta Ekrema Imamoğlua.
O důležitosti ekonomického bojkotu mluvil v rozhovoru pro Seznam Zprávy i student filmové vědy Kaan, který s přáteli od 19. března chodí každý den na demonstrace proti zatčení Ekrema Imamoğlua.
S výzvou k bojkotu přišli původně studenti, kteří se shromažďují zejména v Istanbulu – zatčený politik byl starostou tohoto města. Jedním z těch, kteří bojkoty podpořili, byl i šéf CHP Özgür Özel.
Prodej necelých 20 tisíc vozů ročně
Mluvčí vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Ömer Çelik prohlásil, že jakékoliv podpory bojkotu jsou „totální hrozbou pro Turecko“. Krátce po jeho slovech začala policie výzvy k bojkotům vyšetřovat na základě obvinění z „nenávisti a diskriminace“ a „podněcování veřejnosti k nenávisti a nepřátelství“.
Tržní podíl českého výrobce automobilů v Turecku se od roku 2015 pohybuje mezi třemi až 4,5 %. V roce 2022 pak tržní podíl Škody v Turecku činil 3,3 % – to díky prodejům 19 464 vozů. Ve svých kategoriích pak česká automobilka slaví největší úspěchy u vozů vyšší střední třídy díky modelům SUPERB, velice oblíbené jsou i modely Kodiaq, informuje na svém webu české Ministerstvo zahraničí.