Hlavní obsah

Trumpův tým už vytváří seznam lidí, které vyhodí z Pentagonu

Foto: Alexandros Michailidis, Shutterstock.com

Mark Milley, bývalý šéf sboru náčelníků štábů, který vadí Trumpovi a jeho okolí.

Trumpovu okolí vadí zejména lidé napojení na bývalého šéfa sboru náčelníků štábů Marka Milleyho, který se na adresu zvoleného prezidenta vyjádřil nevybíravým způsobem.

Článek

Spolupracovníci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa už připravují seznam lidí, které vyhodí z vedení armády. Podle dvou zdrojů agentury Reuters z jeho okolí by se změny mohly týkat i nejvyšších vojenských představitelů USA, včetně členů Sboru náčelníku štábů.

Změny by se měly týkat hlavně lidí spojených s generálem Markem Milleyem, bývalým šéfem sboru náčelníků štábů, který je k Trumpovi otevřeně kritický.

V knize War (Válka) novináře Boba Woodwarda známého z odhalení aféry Watergate je Milley citován, označuje Trumpa za „fašistu skrz naskrz“. Kniha pojednává o válce na Ukrajině, konfliktu na Blízkém východě a o boji o americké prezidentské křeslo.

Lidi napojené na Milleyho tak Trumpův tým vnímá jako neloajální vůči zvolenému prezidentovi. „Každý, koho Milley povýšil nebo jmenoval, odejde,“ řekl jeden ze zdrojů agentury Reuters.

Trumpův nový kandidát na ministra obrany, komentátor Fox News a válečný veterán Pete Hegseth, ve své knize vyjádřil přesvědčení, že vedení Pentagonu potřebuje radikální změnu. Podle něj by pro větší připravenost na obranu národa a porážku nepřátel mělo být odstraněno mnoho osob z vrcholných pozic. Šlo by o jednotlivce ze sboru náčelníků štábů, který tvoří vedoucí představitelé pozemních sil, námořnictva, námořní pěchoty, letectva, Národní gardy a vesmírných sil.

Pokud bude Pete Hegseth do pozice ministra obrany schválen Senátem, dostane pod svou správu ministerstvo obrany s ročním rozpočtem 800 miliard dolarů a více než dvěma miliony příslušníků armády, gardy a zálohy. Hegseth, 44letý veterán z Afghánistánu a Iráku, říká, že plánuje vytvořit tvrdší a smrtonosnější armádu tím, že z ní podle jeho slov „vymýtí ‚woke‘ kulturu“.

Jedním z důstojníků, kteří by podle Hegsetha mohli být mezi prvními propuštěnými, je generál C. Q. Brown, Milleyho nástupce. Hegseth se ve své knize tázal, zda byl Brown na pozici jmenován díky své kvalifikaci, nebo zda jeho jmenování ovlivnilo to, že je Afroameričan.

Přestože někteří současní i bývalí úředníci varují, že takový rozsah změn by mohl být destabilizující, Trumpův tým tvrdí, že v americké armádě existuje dostatek schopných náhradníků. Změny by podle nich ale mohly omezit byrokratické překážky.

Doporučované