Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Trump během své volební kampaně opakovaně sliboval ukončení téměř tři roky trvajícího konfliktu do 24 hodin po svém nástupu do funkce. Plány tří klíčových poradců, včetně budoucího Trumpova vyslance pro Rusko a Ukrajinu, bývalého generálního poručíka Keitha Kellogga, mají společné prvky, například vyloučení možnosti členství Ukrajiny v NATO, píše v analýze agentura Reuters.
Trumpovi poradci se pokusí přimět Moskvu a Kyjev k vyjednávání. Zvažují například zastavení vojenské pomoci Ukrajině, pokud nebude ochotná jednat, ale také zvýšení pomoci v případě, že ruský prezident Vladimir Putin odmítne.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který čelí nedostatku mužů a rostoucím územním ztrátám, naznačil otevřenost k vyjednávání. Ačkoli stále usiluje o členství v NATO, tento týden uvedl, že Ukrajina musí hledat diplomatická řešení k opětovnému získání části okupovaných území.
Podle analytiků a bývalých amerických vládních představitelů však Trump může narazit na neochotu Putina, který dotlačil Ukrajince do defenzivy a může získat další území. Podle zprávy agentury Reuters z května byl Putin ochoten ukončit válku vyjednaným příměřím, které by uznalo současné linie, ale byl také připraven pokračovat v boji, pokud by Kyjev a Západ nereagovaly.
Podle čtyř poradců Trumpa dosud nevznikla žádná hlavní pracovní skupina, která by mírový plán rozpracovala. Místo toho jednotliví poradci zatím „vypouštějí balonky“ v podobě jednotlivých návrhů. Ty by mohly narazit na odpor Zelenského, evropských spojenců nebo některých amerických zákonodárců.
Kelloggův plán založený na zvýšení pomoci Ukrajině, pokud Putin nepřistoupí k jednání, by mohl zase kromě Moskvy narazit na odpor v Kongresu. Ani někteří z Trumpových blízkých spojenců s další vojenskou pomocí Ukrajině nesouhlasí.