Článek
Seznam těch, které Donald Trump nominoval do své administrativy, se rozšiřuje.
Zvlášť dvě jména budí mezi odpůrci nastupujícího republikánského prezidenta zděšení a pohoršení - Tulsi Gabbardová, která má zastávat funkci ředitelky Úřadu zpravodajských služeb (ODNI), a Matt Gaetz, jehož si Trump představuje v čele ministerstva spravedlnosti.
Gabbardová a Gaetz by se dostali do nejmocnějších pozic, i když za sebou mají mírně řečeno spornou minulost a kolují o nich drsné zkazky.
Z pohledu opozičních demokratů je Gabbardová, která ještě v roce 2020 usilovala o demokratickou nominaci do prezidentských voleb, považována za bezpečnostní riziko. Liberálové připomínají její výroky na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina a syrského vládce Bašára Asada.
V době, kdy ruská armáda spustila plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, Gabbardová na sociální síť Twitter (nyní X) napsala, že se nikdo nezaobírá ruskými „legitimními bezpečnostními obavami“, že by se Ukrajina mohla brzy stát členem NATO.
Moments after Putin launched the full-scale invasion of Ukraine, Trump's nominee for DNI rushed to Twitter to blame the United States and NATO, not Putin, for the war.
— Republicans against Trump (@RpsAgainstTrump) November 13, 2024
A Russian asset pic.twitter.com/Gr8qr0IQ0P
Obchodnice s konspiracemi
Se syrským diktátorem Asadem se dokonce v roce 2017 setkala přímo v Damašku. Do Sýrie jela, aby si ověřila, zdali skutečně pozabíjel stovky svých lidí nervovým plynem, jak seznaly americké tajné služby.
Donald Trump tehdy v odpovědi na masakr zaútočil na jednu z vojenských základen v Sýrii raketami. Gabbardová úder označila za nebezpečný, unáhlený a protiústavní. Podle ní prezident tehdy jednal nezodpovědně.
Přesto získala post, který jí mimo jiné dává do pravomocí řízení všech 18 agentur, jež se starají o americkou národní bezpečnost. Gabbardová by měla mít rovněž v rukou ty nejaktuálnější, vysoce tajné informace, které lidé v této funkci každé ráno předkládají prezidentovi. Shrnuto a podtrženo, bude znát kdejaké vojenské a zpravodajské tajemství.
Bývalá důstojnice CIA a současná demokratická poslankyně za Virginii Abigail Spanbergerová k Trumpově nominaci Gabbardové do čela ODNI na platformu X napsala, že je rozhodnutím „zděšena“.
„Nejenže je špatně připravená a nekvalifikovaná, ale navíc obchoduje s konspiračními teoriemi a kamarádí se s diktátory jako Bašár Asad a Vladimir Putin,“ napsala Spanbergerová s tím, že Gabbardová pro ní coby šéfka ODNI představuje nebezpečí pro národní bezpečnost.
„Nejoddanější trumpista v Kongresu“
Ještě barvitější pověst provází Matta Gaetze, potenciálního ministra spravedlnosti a samozvaného „nejoddanějšího trumpistu v Kongresu“. Tento poslanec za Floridu byl dva roky vyšetřován pro celou řadu zločinů a přestupků.
Měl užívat drogy, jako poslanec nezákonně přijímat luxusní a peněžité dary a mít pohlavní styk s nezletilou dívkou, kterou měl dokonce za úmyslem „prostituce a zhýralosti“ převážet do jiných států v rámci unie, což je v této zemi považováno za nelegální.
Ministerstvo spravedlnosti ale Gaetze nakonec neobvinilo s tím, že svědecké výpovědi nebyly dostatečně věrohodné. Gaetz přitom toto ministerstvo navrhl několikrát v minulosti zrušit stejně jako například FBI. Trump si ho do této pozice přesto vybral, a to hlavně proto, že „ukončí weaponizaci trestního systému USA“.
Dá se tak očekávat, že Gaetz se pokusí zlikvidovat všechny čtyři kriminální kauzy, kterým Trump stále čelí. V případě těch federálních to bude mít nejspíš snadné.
Zvláštní poradce ministerstva spravedlnosti Jack Smith, který stojí v čele vyšetřování útoku na Kapitol z 6. ledna 2021 a nezákonného nakládání s tajnými materiály, jež si Trump z Bílého domu převezl do svého soukromého sídla v Mar-a-lago, už oznámil, že ještě před nástupem Trumpa k moci podá rezignaci. Ví, že se republikánský prezident může navíc sám omilostnit.
Gaetz a jeho kauzy
Dvaačtyřicetiletý floridský kongresman Matt Gaetz čelil dvouletému vyšetřování ministerstva spravedlnosti ohledně nelegálního sexu s nezletilou dívkou. Gaetz nakonec obviněn nebyl, začala ho ale vyšetřovat etická komise Sněmovny reprezentantů, která podle portálu Punchbowl News měla tento pátek vydat „velmi poškozující“ závěrečnou zprávu této investigace. Zřejmě se tak ale nestane, protože Gaetz po nominaci na post ministra spravedlnosti rezignoval na poslanecké křeslo. Komise přitom může vyšetřovat jen aktivní členy sněmovny.
Gaetz se ale nejprve musí ministrem stát. V Kongresu přitom není příliš oblíben ani u svých spolustraníků.
Vedle toho, že měl přímo mezi lavicemi této dolní komory Kongresu kolegům na svém telefonu ukazovat fotky nahých dívek či v erotických polohách, ho mnozí „nemusí“ za jeho rebelii proti někdejšímu republikánskému předsedovi Sněmovny reprezentantů Kevinovi McCarthymu.
Byl to právě Gaetz, kdo vedl skupinu sedmi odbojných republikánů, kteří společně s demokraty McCarthyho z funkce poprvé v historii sněmovny odvolali.
Královna válečných štváčů
Kevin McCarthy teď tvrdí, že se Gaetz nikdy ministrem spravedlnosti nestane, protože jeho nominace neprojde Senátem, který kandidáty na posty ve vládě musí schválit. Do opozice vůči Gaetzovi se už postavily umírněné republikánské senátorky Susan Collinsová z Maine a Lisa Murkowski z Aljašky, které nominace floridského kongresmana označily za šokující, respektive neseriózní.
Proti Tulsi Gabbardové se naopak žádná větší vlna odporu mezi republikány, kteří mají v Senátu většinu, neočekává. Hillary Clintonová, neúspěšná prezidentská kandidátka z roku 2016, Gabbardovou v roce 2019 označila za „vnitřního nepřítele“ USA s tím, že je de facto ruskou spojku.
Gabbardová v reakci Clintonovou označila za „královnu válečných štváčů, ztělesnění korupce a zosobnění hniloby Demokratické strany“.
Podobně ostře tato někdejší demokratická kongresmanka z Havajských ostrovů vystupuje proti kritice, která se na ni teď snáší v souvislosti s postem šéfky ODNI. Na Fox News, kam už nějaký čas přispívá jako analytička a politická komentátorka, své odpůrce označila za „bažinu“, termín, který si vypůjčila od Donalda Trumpa.