Článek
Žádné potřesení rukou, ignorování druhého během přestávek, mračení se a někdy až nevěřícné pohledy; první prezidentská debata mezi republikánským a demokratickým kandidátem se nenesla v příliš přátelském duchu.
Kromě obviňování se, kdo byl horší prezident Spojených států, se dvojice vydala i do velmi osobních vod – Donald Trump urazil Bidenova syna Huntera a Joe Biden připomněl Trumpův údajný poměr v době, kdy jeho žena Melania byla těhotná.
„Celkově vzato debata příliš, pokud vůbec nějak, nepřispěla k tomu, aby se situace pro některého z kandidátů změnila,“ zhodnotil pro Seznam Zprávy profesor politologie Timothy Hagle z Iowské univerzity.
„Je těžké takovou debatu ‚vyhrát‘. Nebezpečí spočívá v tom, že uděláte něco, čím debatu prohrajete. Oba kandidáti se ale dokázali vyhnout hlavním problémům, které by jim mohly uškodit,“ dodal odborník.
Volby prezidenta USA 2024
V pořadí 60. volba prezidenta Spojených států vyvrcholila v úterý 5. listopadu 2024. Světem sledovaný duel ovládl Donald Trump. Svou demokratickou protikandidátku Kamalu Harris v počtu hlasů předběhl ve většině amerických států. Trump v úřadu 20. ledna 2025 vystřídá Joe Bidena.
Mohlo by vás zajímat: Kandidáti | Jak se volí prezident USA? | Historie prezidentů USA | Primárky | Demokrati | Republikáni | Nezávislí | Swing state
Vypjatých 90 minut debaty zřejmě nepřinese razantní změnu názorů mezi vyhraněnými voliči a zatím lze jen odhadovat, jak bude rezonovat u nerozhodnutých. Čas do voleb se nicméně krátí – zbývá necelých pět měsíců.
Seznam Zprávy přinášejí pět klíčových postřehů, které byste si z debatního souboje měli odnést.
Umírněný Trump
Po zkušenostech z roku 2020, kdy Trump během debat svého soupeře Bidena neúnavně přerušoval, byli diváci v očekávání, jaký přístup exprezident zvolí nyní. Pojistkou pro to, aby se minulost neopakovala a kterou vyžadoval Bidenův tým, se nakonec staly vypnuté mikrofony v momentě, kdy daný kandidát nemluví.
Po debatě je nicméně jasné, že obavy byly zbytečné a že se Trump ze svých chyb, které prý v soukromí sám uznal, poučil. Během vysílání se jevil poměrně disciplinovaný a soustředěný a podle listu The New York Times (NYT) se dokonce zdá, že tento formát lépe vyhovoval jeho řečnickým schopnostem před kamerou.
I actually like this format for my father. Keeping him disciplined and focused. He’s dismantling Biden’s disastrous and failed policies one by one piece by piece.
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) June 28, 2024
🇺🇸🇺🇸🇺🇸
Své poradce tak Trump jistě potěšil a poklony mu v tomto směru na platformě X již složil třeba i jeho syn Donald mladší. Jeho výkon však má i svou stinnou stránku, která pro některé asi nebude překvapením. Zcela jiným příběhem totiž byla faktická správnost poznámek, které pronesl.
„Donald Trump vyloženě lhal o 6. lednu, svém trestním stíhání, hranicích a prakticky o všem, co zmínil,“ zhodnotil jeho výkon pro Seznam Zprávy politolog Christopher Galdieri ze Saint Anselm College. „Ano, byl soustředěnější a důraznější, ale většina toho, co řekl, byla nepravdivá nebo nesmyslná, případně obojí.“
Biden bez energie
Na straně demokratů nyní panuje spíše panika. Jednaosmdesátiletý Biden, jehož hlavním úkolem mělo být rozptýlení obav voličů o jeho vysoký věk, totiž v tomto ohledu příliš nebodoval. Znepokojení demokraté vyjádřili obavy například ohledně toho, že nebyl důraznější ohledně Trumpových lží a ani dostatečně jasný ohledně své vlastní vize.
„Biden se hned v úvodu nedokázal vyjádřit k první otázce, která mu byla položena. Trochu mumlal a jeho hlas se zdál slabý, i když to druhé mohlo být jen nadměrným používáním,“ uvedl americký politolog Hagle s odkazem na uplynulý týden, který prezident strávil trénováním na setkání s Trumpem.
Biden a vysoký věk
Po osmdesátce začínají lidem viditelně upadat fyzické funkce, Joe Biden se přesto cítí na další boj o Bílý dům. Geriatrička Eva Topinková jeho rozhodnutí nepovažuje za rozumné, byť připouští, že i stav seniorů je individuální.
Že měl Biden zejména na začátku těžkou noc, říká i Galdieri. „Chraptěl, pokašlával a často se mu nedařilo najít slova, která hledal. Jeho nejlepší momenty byly, když přímo útočil na Trumpův charakter,“ přiblížil politolog. „Obsah jeho poznámek byl často smysluplný – měl připravená fakta a čísla –, ale jeho prezentace mu často neprospěla.“
Pokud jde o chraptění a kašel, podle zdrojů se má Biden v posledních dnech potýkat s nachlazením. V takto důležité chvíli by ho ale převážně neenergický výkon, který podle NYT skupina demokratických zákonodárců Sněmovny reprezentantů dokonce označila za katastrofu, mohl stát draho.
Diskutovat prý jeho straničtí kolegové měli i o potřebě nového kandidáta.
Debata o potratech
Trump se během kampaně dlouho snažil vyhýbat tomu, aby ho někdo dotlačil k tomu, naplno vyjádřit svůj postoj k potratům, a své odpovědi tak zaobaloval do myšlenky, že jde o věc, která by měla být volbou státu. Během debaty se však exprezident konečně vyjádřil nejen k potratové pilulce mifepriston.
Tato medikace, která se v USA používá k ukončení těhotenství, byla tématem předešlých měsíců, což vyvrcholilo začátkem června, kdy Nejvyšší soud USA zamítl žalobu, která by přístup k potratové pilulce zrušila. A právě tento krok Trump nyní veřejně podpořil spolu s prohlášením, že „ji nebude blokovat“.
Jde o významný moment vzhledem k tomu, že demokraté varovali, že druhá Trumpova vláda by se mohla na potratovou pilulku a její dostupnost zaměřit. Zároveň je tento vývoj i nejnovějším signálem, že sám Trump se dnes obává, co by mohlo omezení potratů po zrušení rozsudku Roe vs. Wade, ke kterému se hrdě hlásí, znamenat pro jeho kandidaturu.
Potraty a volby
V posledních midterms se staly potraty nejdůležitějším tématem pro čtvrtinu voličů, hned za inflací. Otázkou nicméně zůstává, jestli stejný mobilizační potenciál bude mít i v listopadových volbách, kdy si Američané zvolí i prezidenta.
I když byla pro katolíka Bidena reprodukční práva vždy ožehavým tématem, a dlouhodobě ho tedy svěřuje své viceprezidentce Kamale Harrisové, jde zároveň o téma, ve kterém je podle průzkumů veřejného mínění největším protikladem k Trumpovi. Přesto ale potraty ve svém závěrečném projevu nezmínil.
Spory o ekonomiku země
Stav ekonomiky Spojených států je pro americké voliče dlouhodobě tím nejdůležitějším tématem. Přestože je ekonomická situace dnes již mnohem lepší než dříve, ceny potravin nebo benzinu zůstávají vysoké a voliči jsou nervózní z toho, že nevidí změny. Právě do těchto vod proto mířila i první otázka debaty.
Oba kandidáti se v odpovědích snažili obhájit své výsledky, přičemž Bidenův přístup spočíval v obviňování Trumpa, který mu podle jeho slov zanechal „strašnou“ ekonomiku. Trump naopak zaujal postoj, v jehož rámci prohlásil, že inflace Američany „naprosto zabíjí“, a obvinil Bidena z toho, že se situací nic nedělá.
Zdá se, že voliči v tuto chvíli souhlasí spíše s Trumpem než s Bidenem, neboť průzkumy veřejného mínění ukazují, že se přiklánějí k Trumpovu řešení ekonomiky. Podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos z tohoto měsíce pak registrovaní američtí voliči dávají Trumpovi v této otázce přednost v poměru 43 % : 37 %.
Rovnice je tak v tomto případě jednoduchá: Pokud se vše před volbami uklidní, bude z toho benefitovat stávající prezident; pokud ne, bude z toho profitovat Trump.
Trump a NATO
Šance na znovuzvolení Donalda Trumpa se s každým kolem amerických primárek zvyšují. Z představy exprezidenta v Bílém domě se ovšem většině evropských lídrů ježí vlasy. Co Evropu může potkat?
Nepoučená CNN
Poprvé po několika desetiletích se debata konala výhradně v režii komerční televizní stanice, jmenovitě známé americké CNN. Doplnily ji dvě reklamní přestávky a nový formát proběhl i bez dohledu často kritizované Komise pro prezidentské debaty, dlouholetého nezávislého orgánu, který upravuje pravidla debat.
Na to, jak moc byla CNN úspěšná, se však názory různí. Například podle NYT moderátoři udělali jen málo pro to, aby účinně reagovali na lživá tvrzení, se kterými přicházel Trump a na která nereagoval ani Biden.
Na to, že se stanice zjevně nepoučila ze svých předešlých zkušeností s Trumpem, ostatně redakci upozornil i americký politolog Galdieri.
„Moderátoři se zdáli být nepřipravení, neochotní nebo neschopní vypořádat se s Trumpovým přívalem lží a dezinformací,“ sdělil expert s tím, že útoku na Kapitol či exprezidentova odsouzení se dotkli jen v jednom krátkém úseku debaty. „Formát televizní prezidentské debaty si s kandidátem, jako je Trump, prostě neporadí.“