Článek
Pokud evropské členské země Severoatlantické aliance zvýší vojenské výdaje v souladu s požadavky amerického prezidenta Donalda Trumpa, bude to mít pravděpodobně negativní dopady na hodnocení jejich úvěrové spolehlivosti. Uvedla to dnes ratingová agentura S&P Global. Evropští členové NATO od ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 výdaje na obranu téměř zdvojnásobili. V průměru však stále neplní požadavek aliance, podle kterého mají výdaje činit dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), napsala agentura Reuters.
Spojené státy nyní financují téměř dvě třetiny vojenských výdajů NATO. Trump proto od partnerů v NATO požaduje, aby výdaje na obranu zvýšili na pět procent HDP. Podle S&P Global by v takovém případě celkové roční výdaje členských států Evropské unie vzrostly až o 875 miliard dolarů (téměř 21 bilionů Kč).
Ratingová agentura varovala, že jednotlivé země by takovéto zvýšení nedokázaly financovat, aniž by přikročily k omezení jiných výdajů, nebo ohrozily svou důvěryhodnost. Například v Německu by podle S&P letos v případě splnění Trumpova požadavku dosáhl rozpočtový deficit 4,6 procenta HDP, zatímco nyní jej agentura odhaduje na 1,7 procenta. Ve Francii by se pak schodek vyšplhal na 8,9 procenta HDP místo nyní předpokládaných šesti procent.
Analytik S&P Riccardo Bellesia uvedl, že téměř všechny evropské země by kvůli splnění Trumpova požadavku musely změnit výdajové priority v době, kdy se potýkají se slabým hospodářským růstem a stoupajícími náklady na sociální péči souvisejícími se stárnutím populace. „Omezování sociálních výdajů kvůli vyšším výdajům na obranu by pravděpodobně mělo značné politické důsledky,“ dodal analytik.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.