Článek
Válka na Ukrajině, ale i vyšší výdaje na obranu. To jsou témata, která přijdou na přetřes během první návštěvy nového amerického ministra obrany Petea Hegsetha v Evropě.
Německý server Deutsche Welle v té souvislosti připomněl, že Hegseth v minulosti prohlásil, že „obrana Evropy není náš problém“. Severoatlantickou alianci (NATO) pak označil za relikvii – a měla by se podle něj od základu změnit, aby mohla být svoboda doopravdy hájená.
Evropští politici tak nevědí, co od nové americké administrativy čekat.
Kromě Hegsetha na starý kontinent přiletěli i americký ministr zahraničí Marco Rubio a Trumpův zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellogg.
Pomoc Ukrajině
Jednání odstartovala už ve středu odpoledne, kdy se v bruselském sídle Severoatlantické aliance (NATO) sešlo takzvaná kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny, která vznikla krátce po začátku plnohodnotné ruské invaze v roce 2022.
Předsedá jí poprvé Velká Británie, což je jedna ze změn od lednového návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Doteď vždy jednání vedly Spojené státy a není jisté, jak to s předsednictvím bude v budoucnosti.
Před začátkem se předpokládalo, že Hegseth bude na evropské protějšky apelovat, aby vynaložili větší úsilí do vyřešení konfliktu na Ukrajině. Z informací, které se dosud objevily, vyplývá, že podle svých slov nevidí jako reálný návrat Ukrajiny do hranic před rokem 2014. Skepticky se vyjádřil i k tomu, že by se země stala členem NATO.
Že by se Evropané měli k válce více postavit čelem a nést za ni větší zodpovědnost, ostatně řekl i Trumpův bezpečnostní poradce Mike Waltz.
A s tím, že by se evropské státy měly na pomoci Ukrajině podílet více, souhlasí i generální tajemník NATO Mark Rutte, jak řekl na tiskové konferenci před čtvrteční schůzkou ministrů obrany NATO v Bruselu, kde se poprvé sejde s novým šéfem Pentagonu.
Sám Donald Trump slibuje, že dokáže válku ukončit rychle. Jak toho chce docílit, zatím neprozradil. Jeho nástup do úřadu nicméně u evropských spojenců vyvolává nejistotu ohledně budoucí podpory. Změna v postoji k válce by mohla ohrozit vývoj konfliktu, kdy po třech letech války má Ukrajina v posledních týdnech problém ruské invazi odolávat.
Muž na mírový plán
Dva oslovení evropští představitelé pro televizi CNN řekli, že zatím neslyšeli o žádných konkrétních plánech pro Ukrajinu a ani nechtějí spoléhat na jakákoli jiná prohlášení než Trumpova.
Nastínit strategii a přimět obě strany, aby usedly k jednacímu stolu, má v úvodu zmíněný Keith Kellogg. Podle něj bude americká podpora Ukrajiny pokračovat, pokud spolu budou oba aktéři konfliktu spolupracovat na mírových jednáních.
„Člověk, který představí mírový plán, bude prezident Spojených států amerických, ne Kieth Kellogg,“ řekl generálporučík ve výslužbě televizi Newsmax. Zdůraznil také, že o mírové vizi bude se spojenci diskutovat na Mnichovské bezpečnostní konferenci, která proběhne v pátek. Během ní se ostatně ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sejde s americkým viceprezidentem J. D. Vancem.
Není ale jisté, zda bude Moskva s jednáním o míru souhlasit, pokud bude mít Ukrajina stále zájem o vstup do NATO. Ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina zatím není patrný zájem o jakékoli mírové jednání. Zelenskyj na druhé straně požaduje od USA a Evropy garanci, že v případě další možné ruské invaze Ukrajinu podpoří.
V sobotu americký prezident televizi Fox News řekl, že by výměnou za pokračování podpory chtěl od Ukrajiny vzácná ložiska přírodních nerostů v hodnotě 500 miliard dolarů. Podle CNN by měl americký ministr financí přijet do Kyjeva o tomto požadavku jednat se Zelenským.
Trumpovy požadavky
Zvýšení výdajů na obranu
Ukrajina ale není jediným tématem. Ve hře jsou také výdaje na obranu členských států NATO. Trump členy Severoatlantické aliance vyzval, aby je zvýšili na pět procent HDP, tedy více než dvojnásobek současného závazku. Pro zajímavost: minulý rok se aktuální dvě procenta HDP podařila splnit 23 z 32 členů.
Šéf Aliance Rutte souhlasí, že vzhledem k hrozbě z Moskvy je potřeba výdaje zvýšit – potřeba by podle něj byla tři procenta HDP.
Spojené státy patří dlouhodobě k významným členům NATO, které mají zásadní podíl na jeho financování. Mezi evropskými lídry ale není jednotný názor, jak výdaje zvýšit.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme vyjádření Marka Rutteho a Petea Hegsetha.