Článek
Popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa je na nejnižší úrovni od jeho lednového návratu do Bílého domu.
Jeho práci schvaluje 43 procent Američanů, což je o čtyři procentní body méně než po lednové inauguraci, vyplývá z průzkumu Reuters a Ipsos, který proběhl mezi 21. a 23. březnem, tedy ještě před středečním oznámením nových cel.
Trumpova administrativa od svého nástupu přistoupila k řadě radikálních změn, jež vedly například ke snahám o propuštění statisíců federálních zaměstnanců či rušení různých federálních agentur (řadu případů, například USAID, stále řeší soudy, pozn. red.).
Podle kritiků prezident navíc svými výroky například o anexi Kanady či Grónska narušil dlouholeté vztahy se spojenci. V posledních dnech pak odstartoval celní válku proti zemím, které jsou podle něj zodpovědné za vysoký obchodní deficit Spojených států.
„(Trump) samozřejmě chce být populární, ale zároveň je připraven šokovat. Má představu, že je revoluční, přelomový, zcela zásadní prezident v americké historii, do čehož bezprecedentní vyhlášení obchodní války zapadá,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy amerikanista a politolog z University of New York in Prague Jakub Lepš.
Jaké všechny faktory se podle vás podílejí na klesající popularitě Donalda Trumpa?
Američtí voliči se vždycky v první řadě soustředí na stav ekonomiky. To je to, co poškodilo Donalda Trumpa v roce 2020, kdy na tom byla ekonomika špatně kvůli covidu. To je to, co uškodilo Joeu Bidenovi, respektive následně Kamale Harrisové ve volbách 2024, když byli společně viněni za vysokou inflaci.
Teď je Amerika v situaci, kdy je obrovská nervozita jak na straně spotřebitelů, tak na straně investorů, protože akciové trhy jdou dolů. Donald Trump sliboval voličům, že sníží ceny, což se ale úplně nestalo.
Je tedy zjevné, že důvodem číslo jedna je ekonomika – u voličů se navíc ještě rozlišuje její reálný stav a jak si ho vyhodnocují a co očekávají do budoucna. Třeba během loňských voleb nebyla situace objektivně vůbec špatná: relativně nízká inflace, relativně nízká nezaměstnanost a ne úplně špatný ekonomický růst. Voliči to ale subjektivně vnímali negativně a vinili z toho Bidena a Harrisovou. I teď se tedy obávají, kam to povede.
Dalším faktorem je určitě skandál kolem úniku tajných informací nezodpovědným používáním chatu Signal některými představiteli Trumpovy administrativy. Naopak relativně pozitivně se nadále hodnotí Trumpova politika v oblasti boje s nelegální migrací.
Nakolik může prezidentovu podporu u voličů do budoucna ovlivnit středeční oznámení cel?
Pokud akceptujeme názor drtivé většiny ekonomů, cla dopadnou na americkou a potažmo světovou ekonomiku špatně. Po desítky let byly Spojené státy, ale i další země, naopak motorem a iniciátorem uvolňování bariér v mezinárodním obchodu.
Ekonomická globalizace za posledních několik desetiletí měla vítěze i poražené, ale vítězů bylo více. Těžili z toho zákazníci přístupem k větší paletě zboží a za nižší ceny.
Trump se ale rozhodl, že to tak není a že z tohoto volného obchodu těží všichni kromě Spojených států, a proto všechny potrestá a systém napraví. Proto to taky nazval „dnem osvobození“ pro americké občany a spotřebitele.
Nemůžeme to porovnávat s ničím, co se stalo v minulosti, protože se na takové úrovni nikdy nic podobného nestalo. Takhle brutální vyhlášení obchodní války celému světu. Musíme si tedy počkat, jak to dopadne. Standardní názor je, že to zasáhne i americkou ekonomiku a voliči to vyhodnotí logicky negativně. Je ale i nějaká malá šance, že například američtí spotřebitelé z toho budou těžit, a pak by to pro Trumpa bylo dobré.
Trumpova cla
Situaci sledujeme online:
O nově zavedených clech na Seznam Zprávách píšeme i v souvislostech:
- Komentář: Jak si Trump vymyslel vzoreček na cla. Je to až trumpné …
- Komentář Miroslava Singera: Proč Trump zavádí cla
- Ubožáci a vyžírkové. Trumpovi voliči mění názor na Evropu
- Obavy z cel motivují investory k nákupu zlata
- Jak vydělat na clech. Češi by mohli zalepit díru po Američanech
- Trumpova cla vyzdvihnou Teslu
Které skupiny by se od něj mohly v reakci na události posledních týdnů nejvíce odklánět?
Když si rozdělíme americké voliče zhruba na tři skupiny, tak je to v současné době menší třetina demokratických voličů, menší třetina republikánských voličů a větší třetina těch středových nezávislých voličů, kteří se buďto přiklání na jednu, nebo na druhou stranu. Anebo zůstanou během voleb doma.
U svých voličů má Trump dlouhodobě velmi silnou podporu. Ovšem středoví nezávislí voliči, kteří jednu nebo druhou variantu často volí s velkou neochotou a heslem „volíme menší zlo“, z tábora Donalda Trumpa nejspíš odpadají a mohou dále odpadat.
Je podle vás možné, že Donald Trump v reakci na klesající popularitu zmírní své jednání?
Trump je prostě Trump – je nepředvídatelný a někdy opravdu tvrdohlavě něco hájí. Na druhou stranu je ochotný se otočit na podpatku a odvolat, co před půl dnem zavedl. Umím si tedy představit vcelku cokoliv. Samozřejmě chce být populární, ale zároveň je připraven šokovat. Má představu, že je revoluční, přelomový, zcela zásadní prezident v americké historii, do čehož bezprecedentní vyhlášení obchodní války zapadá.
Je určitě ochoten odvolat to, co řekl, změnit, co udělal, ale na druhou stranu o clech mluví tvrdohlavě, dlouhodobě a zdá se, že to je věc, které velmi věří.
Určitě ale čeká v Bílém domě na to, co to udělá s cenami, co to udělá s náladou voličů a podle toho asi můžeme očekávat nějaké kroky. Samozřejmě taky čeká na to, jak zareagují jeho zahraniční partneři Evropská unie, Čína, Japonsko… Vlastně celý svět.
Pojďme ještě trochu stranou. Server Politico tento týden napsal, že Elon Musk brzy odejde z čela takzvaného úřadu pro vládní efektivitu (DOGE) a vrátí se k řízení svých firem. Vnímají podle vás Američané tuto informaci spíše negativně, nebo pozitivně?
Elon Musk je obecně u voličů o něco méně populární než Donald Trump, ale ne o moc. Je poměrně populární u republikánů a nepopulární zejména u demokratů i značné části středových voličů. Amerika je zkrátka nadále velmi rozdělená a záleží, kam se podíváte.
Ta rétorika „musíme ušetřit, vyhodíme spoustu úředníků federální vlády, zrušíme kontrakty“, co tady Elon Musk pro Donalda Trumpa s jeho podporou, souhlasem a pověřením dělá, je něco, co se teď republikánské části voličů líbí. Zdá se ale, že Donald Trump uznal, že je to přeci jen potenciálně přítěž do budoucna, protože mu nejde pouze o jeho obraz u republikánských voličů.
Navíc to vytvářelo a vytváří napětí v jeho týmu. I když jsou všichni na jedné lodi, kterou kormidluje Donald Trump, objevují se zprávy, že se v těch týmech pohádali a Trump to musel žehlit.
Musíme si počkat, jak to dopadne, ale zjevně probíhá nějaká diskuze o Muskově přesné roli v Trumpově administrativě. Nejspíš úplně nezmizí, ale přesune se do nějaké role méně formálního poradce. (Donald Trump v noci na pátek řekl, že Musk může v roli takzvaného speciálního vládního poradce zůstat tak dlouho, jak chce – pozn. red.)