Článek
Výbor americké Sněmovny reprezentantů pro státní příjmy odhlasoval částečné zveřejnění daňových přiznání bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Rozhodnutí završuje téměř čtyřleté úsilí Demokratické strany o zveřejnění dokumentů.
Američtí prezidenti nejsou ze zákona povinni zveřejňovat svá daňová přiznání, ale po desetiletí tak činili dobrovolně. Trump tak odmítnutím vydání svých záznamů porušil novodobou tradici prezidentů a prezidentských kandidátů.
Čerstvé rozhodnutí je pro něj navíc velkou prohrou, jelikož odtajnění údajů se Trump už tři roky brání v právní bitvě. Před měsícem ale americký Nejvyšší soud svým verdiktem uvolnil sněmovnímu výboru cestu k Trumpově daňové evidenci.
Exprezident USA se podle kritiků zveřejnění bránil proto, že měl co skrývat. Demokraté v Kongresu chtěli prověřit, zda dokumenty neukazují na možný Trumpův střet zájmů či zda nepoužíval pochybné metody krácení daní.
Záhada daní Donalda Trumpa
Americký Nejvyšší soud uvolnil cestu sněmovnímu výboru k získání daňové evidence bývalého prezidenta Trumpa. Proč miliardář bojoval za to, aby orgán záznamy nezískal? A co ho teď čeká?
Pro zveřejnění se v úterním hlasování vyslovilo 24 demokratů, proti bylo 16 republikánů. „Toto je jeden z nejdůležitějších hlasů, které kdy jako člen Kongresu odevzdám, a stojím si za tím na sto procent,“ řekl podle BBC jeden z členů výboru, demokrat Brendan Boyle.
Republikán Kevin Brady obvinil demokraty z „odjištění nebezpečné nové politické zbraně“. „Seznam nepřátel Kongresu je zpět. Každý americký daňový poplatník, který se dostane na špatnou stranu kongresové většiny, je teď v nebezpečí,“ řekl Brady.
Není jasné, kdy se dokumenty na veřejnosti objeví. Jeden z demokratů ale pro CNN uvedl, že to zřejmě potrvá „několik dní“, než v nich budou začerněny osobní informace, jako např. čísla pojistek.
Jedná se o záznamy z let 2015–2020, tedy z období Trumpovy kandidatury a působení v Bílém domě. Záznamy by mohly nabídnout detailní pohled na Trumpovy finance, včetně jeho aktiv, zdrojů příjmů, charitativních příspěvků a závazků i nesplacených půjček.
Má Trump co skrývat?
Snaha o nahlédnutí do Trumpových finančních záznamů zintenzivnila, když vládu nad Sněmovnou reprezentantů v roce 2019 převzali demokraté. Ti mimo jiné disponují svědectvím bývalého Trumpova právníka, podle kterého se exprezident chlubil nadsazováním hodnoty svého majetku. Díky tomu se mohl snáz dostat k půjčkám. Ve chvíli, kdy chtěl platit nižší daně, exprezident svůj majetek naopak podhodnocoval.
Těmito obviněními se zabývají i státní orgány a součástí vyšetřování jsou i Trumpovy děti. Prokurátoři v New Yorku totiž prověřují společnost Trump Organization, rodinnou firmu bývalého prezidenta, ve které mohlo docházet k daňovým podvodům a dalším trestným činům. Společnost zastřešuje až 500 firem, jež se věnují řadě odvětví, převážně však podnikání v nemovitostech.
Trump znovu zabojuje o Bílý dům
Donald Trump se v roce 2024 bude znovu ucházet o Bílý dům. Někdejší republikánský prezident už podal na úřadech dokumenty potřebné pro svou kandidaturu v prezidentských volbách.
Trumpovým financím se věnovala i mnohá média. Exprezident například podle zjištění listu The New York Times (NYT) v 11 z 18 novináři zkoumaných let nezaplatil žádné daně z příjmů a v roce svého zvolení do funkce měl zaplatit pouze 750 dolarů, tedy zhruba 17 600 korun. Trump odmítá, že by se dopustil něčeho protiprávního.
Trump už v listopadu oznámil opětovnou kandidaturu na prezidenta USA. Co přesně se v daňových záznamech doopravdy ukrývá, stále není jasné. Informace v daných dokumentech by Trumpovi nicméně mohly v budoucnu zavařit nejen v případě vyšetřování, jejichž předmětem je on a jeho byznys již nyní, ale i při prezidentské kandidatuře.