Článek
Americký prezident Donald Trump a Elon Musk začali v rámci čistky americké federální byrokracie s hromadným propouštěním. Trump totiž pověřil Muska a členy svého Oddělení pro efektivitu vlády (DOGE), aby redukovali počet civilních zaměstnanců. Ve federální správě jich pracuje přibližně 2,3 milionu. Škrty se týkaly pracovníků ve zkušební době napříč všemi resorty. Informuje o tom americký deník USA Today.
Ukončení pracovního poměru se týkalo zaměstnanců ministerstva školství (ED), Úřadu pro malé podniky (SBA), Lesní správy Spojených států (USFS), ministerstva pro záležitosti veteránů (VA) či agentury, která dohlíží na národní flotilu jaderných zbraní.
Cílené propuštění zaměstnanců ve zkušební době má svůj důvod. Je snazší jim dát výpověď, protože jim chybí vyjednávací práva kariérních zaměstnanců, díky kterým by se mohli odvolat proti ukončení pracovního poměru.
Americká federace vládních zaměstnanců (AFGE) vlnu propouštění odsoudila jako politicky motivovanou. Hovoří o zneužití zkušební doby a míní, že jsou tito lidé propouštěni „proto, že byli přijati před Trumpovým nástupem do funkce“.
Propouštění přináší úspory
Ministerstvo pro záležitosti veteránů ve čtvrtek uvedlo, že propustilo více než 1000 z přibližně 43 000 zaměstnanců ve zkušební době v rámci celého resortu, což přineslo odhadované úspory ve výši přibližně 98 milionů dolarů.
„Bylo to těžké rozhodnutí, ale v konečném důsledku je to správné rozhodnutí, jak lépe podpořit veterány, rodiny, pečovatele a pozůstalé, kterým má oddělení sloužit,“ uvedl v prohlášení ministr pro záležitosti veteránů Doug Collins.
Úplná bilance propouštěných z federálních úřadů však není k dispozici. Americký Úřad pro personální záležitosti (OPM) odmítl deníku USA Today poskytnout celkový počet či odhad. Podle posledních veřejně dostupných údajů mělo v březnu 2024 přibližně 220 000 federálních pracovníků (z celkového počtu 2,3 milionu zaměstnanců) méně než jeden rok praxe.
Až deset procent lidí dostalo výpověď
Podle zdroje obeznámeného se škrty propustila Lesní správa Spojených států (USFS) přibližně 3400 pracovníků ve zkušební době. To představuje téměř deset procent z celkového počtu 35 000 zaměstnanců Lesní správy, která je součástí ministerstva zemědělství a spravuje státní lesy a veřejnou půdu.
Podle zdroje amerického deníku se propouštění netýká hasičů, strážců zákona, mostních inspektorů ani meteorologů. Zaměstnanci Lesní správy však předpokládají, že další na řadě budou zaměstnanci na takzvaném seznamu A, mezi něž patří zdravotně postižení a veteráni s dvouletou zkušební dobou.
Propouštění se dotýká také Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které v pátek podle agentury AP dostalo výpověď skoro 1 300 z celkových zhruba 13000 pracovníků.
Personální škrty se zavedly i na ministerstvu energetiky, odkud Trumpova administrativa podle agentury Reuters propustila 1 200 až 2 000 pracovníků, včetně 325 zaměstnanců Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA).
Propouštění se dotklo také více než šedesáti zaměstnanců ve zkušební době pracujících pro ministerstvo školství. Výpověď obdrželi i pracovníci Agentury pro malé podniky (SBA) či Úřadu pro ochranu spotřebitelů (CFPB).
Proč se propouští?
Trumpova administrativa se snaží přetvořit federální byrokracii, kterou označuje za přebujelou a kterou podezírá z neochoty naplňovat Trumpův program. Podle listu The Washington Post (WP) zvažují snížit rozpočty institucí napříč vládou v průměru asi o třetinu. Tváří těchto snah je miliardář Elon Musk, jehož Trump pověřil zeštíhlením státu a bojem proti plýtvání a podvodům, které jsou podle prezidenta ve státní správě běžné, popsala ČTK.
Průběh plošného snižování stavů popsal deník The Washington Post. „Tisíce pracovníků bylo propuštěno skrze vzkazy doručené v předtočených videích nebo na hromadných hovorech. Někteří dostali pokyn, aby do 30 minut opustili budovu. Jiným bylo řečeno, že budou formálně propuštěni prostřednictvím e-mailů, které nikdy nedorazily,“ napsal deník.
„Zkušební doba je pokračováním procesu žádosti o zaměstnání, nikoli nárokem na stálé zaměstnání,“ komentoval vývoj mluvčí úřadu pro personální záležitosti. „Agentury činí nezávislá opatření s ohledem na nedávné zmrazení přijímání zaměstnanců a na podporu širšího úsilí prezidenta o restrukturalizaci a zefektivnění federální vlády, aby lépe sloužila americkému lidu,“ dodal.
„Administrativa zneužila zkušební dobu“
Americká federace vládních zaměstnanců (AFGE) vlnu propouštění odsoudila. Předseda odborového svazu Everett Kelley uvedl, že administrativa „zneužila zkušební dobu k politicky motivovanému hromadnému propouštění, které se zaměřuje na zaměstnance nikoliv kvůli jejich výkonu, ale proto, že byli přijati před Trumpovým nástupem do funkce“.
„Důvodem tohoto propouštění není špatný výkon práce - neexistuje žádný důkaz, že by tito zaměstnanci byli něčím jiným než oddanými státními zaměstnanci. Jde o moc,“ dodal.
„Je snazší je propustit“
Trump a Musk už před nástupem k moci avizovali rušení celých úřadů a od začátku prezidentova funkčního období ochromili některé složky federální vlády včetně CFPB a klíčové humanitární agentury. Spustili také program „odložené výpovědi“, v němž motivují státní zaměstnance k odchodu z práce příslibem několikaměsíčního placeného volna. Více než 75.000 federálních zaměstnanců podle posledních údajů na nabídku přistoupilo.
Propouštění pracovníků ve zkušební době se připravovalo od prvního dne Trumpova nástupu do úřadu, kdy úřadující šéf OPM rozeslal všem agenturám oběžník, v němž jim nařídil, aby sestavily seznam všech svých pracovníků ve zkušební době a zaslaly jej úřadu. V dopise z 20. ledna bylo uvedeno, že je snazší tyto zaměstnance propustit.