Hlavní obsah

Trumpova administrativa deportovala dvouleté dítě s americkým občanstvím

Foto: Bílý dům/Flickr

Americký prezident Donald Trump avizoval přísnou migrační politiku již během volební kampaně.

Americké úřady zadržely matku se dvěma dcerami, z nichž jedné jsou jen dva roky a má americké občanství, při pravidelné imigrační kontrole a nařídily deportaci z USA.

Článek

Federální soudce v Louisianě v pátek vyjádřil znepokojení nad tím, že Trumpova administrativa deportovala dvouletou dívku s americkým občanstvím do Hondurasu „bez smysluplného procesu“ a proti vůli jejího otce. Informuje o tom server Politico.

Ve stručném příkazu vydaném u federálního okresního soudu v západním okrsku Louisiany soudce Terry A. Doughty uvedl, že americká administrativa deportovala dítě s matkou do Hondurasu, přestože její otec ve čtvrtek v mimořádné žádosti usiloval o to, aby dívku vláda do zahraničí neposílala.

„Vláda tvrdí, že je to všechno v pořádku, protože matka si přeje, aby bylo dítě deportováno s ní. Ale to soud neví,“ napsal soudce Doughty, kterého do funkce nominoval v minulosti přímo prezident Donald Trump.

Soudce k situaci uvedl, že deportace americké občanky je nezákonná a protiústavní. Stanovil proto na 16. května slyšení, aby prozkoumal své „silné podezření, že vláda právě deportovala občana USA bez smysluplného postupu“, cituje deník The New York Times.

Nejedná se o ojedinělý případ deportace

V posledních týdnech vzbudil pozornost případ Kilmara Abrega Garcii, kterého Trumpova administrativa omylem v rámci avizované přísné migrační politiky deportovala do Salvadoru do vězení. Imigrační soudce mu však udělil v roce 2019 ochranu před deportací do Salvadoru, protože by mu hrozilo pronásledování místními gangy.

Dívka se narodila v New Orleans v roce 2023. V úterý ji s matkou a starší sestrou zadrželi úředníci při pravidelné imigrační kontrole na úřadě v New Orleans, přičemž matku zařadili na seznam lidí k deportaci. Úřad pro imigraci a cla (ICE) naplánoval její vyhoštění ze země na pátek.

Právníci amerického ministerstva spravedlnosti v podání soudu tvrdili, že žena dala úředníkům najevo, že si chce ponechat dvouletou dívku v péči a že s ní má odjet do Hondurasu. K podání také přiložili ručně psaný vzkaz ve španělštině, který podle nich matka napsala a který potvrzuje její rozhodnutí. I přesto chce soudce danou situaci během květnového slyšení prověřit.

Ve čtvrtek však podali právníci rodiny soudu žádost o okamžité propuštění dívky z vazby úřadu pro imigraci a cla (ICE). Zadržení označili za nezákonné. Otec dítěte podle stanice CNN chtěl, aby imigrační úřad předal dívku jeho švagrové s americkým občanstvím, která v situaci na jeho žádost vystupovala jako její opatrovnice.

Úřad však žádosti odmítl vyhovět s odůvodněním, že „to není potřeba“, protože dítě je již u matky. Kromě toho úředníci informoval otce, že bude vzat do vazby, pokud se dceru pokusí vyzvednout. Americká vláda v této souvislosti v soudních dokumentech také tvrdí, že se „muž, který tvrdí, že je otcem V. M. L.(iniciály dvouleté dcery, pozn. red.)“, navzdory žádostem imigračnímu úřadu neidentifikoval, uvedla CNN.

Dvouletá dívka je však občankou USA, a proto se pravděpodobně bude moci do Spojených států vrátit, shrnul server Politico. O starší dceři se však médium nezmiňuje.

Soudce obvykle stál na straně vlády

Doughtyho ostrá kritika Trumpovy administrativy je obzvláště pozoruhodná, protože v posledních letech vydal řadu významných rozhodnutí ve prospěch Trumpa a jeho spojenců, podotkl server Politico. Podpořil například konzervativce v právních námitkách proti snahám Bidenovy administrativy omezit to, co prohlašovala za dezinformace na platformách sociálních médií o vakcínách a také některých dalších politicky závažných tématech.

Někteří konzervativci považovali Doughtyho za natolik pravděpodobného příznivce vlastního tábora, že podávali žaloby do jeho soudního oddělení, aby měli velkou šanci, že mu budou případy přiděleny.

Přestože dal Doughty v případě deportace dvouleté dívky jasně najevo, že mu jednání vlády vadí, tak v soudním dokumentu týkajícího se případu označil Mexický záliv za Americký. Soudce se totiž snažil matku telefonicky kontaktovat, avšak neúspěšně, protože byla tou dobou v letadle „nad Americkým zálivem“. Záliv přejmenoval Donald Trump v lednu po nástupu do úřadu.

Doporučované