Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Museli čekat na vhodnou chvíli, až bude prezident v Oválné pracovně sám. A pak dva ministři rychle vyrazili…
Ještě ráno 9. dubna se mezinárodní trhy připravovaly na zavedení vysokých „odvetných cel“, která jen o týden dříve oznámil americký prezident Donald Trump jako přicházející „Den osvobození“.
V Bílém domě však plošná shoda na agresivní celní politice, která by vedla k ochromení mezinárodního obchodu, nebyla. Dva klíčoví ministři, ministr financí Scott Bessent a ministr obchodu Howard Lutnick, chtěli amerického prezidenta přemluvit, aby cla aspoň na nějakou dobu odložil. V cestě jim však stála jedna velká překážka: Peter Navarro, Trumpův blízký poradce pro obchod a silný zastánce politiky vysokých dovozních cel, píše deník Wall Street Journal.
Od „Dne osvobození“ byl podle zdrojů deníku poradce Navarro velmi často v prezidentově blízkosti, a to bránilo ministrům přesvědčit americkou hlavu státu o odkladu. Kdykoliv se o to pokusili, Navarro jim v tom zabránil.
Čas konat
Ono dubnové ráno, kdy měla vysoká cla vstoupit v platnost, však Navarro udělal taktickou chybu. Opustil prezidenta a jeho Oválnou pracovnu. Zamířil do jiné části Bílého domu, kde se setkal s ekonomickým poradcem Kevinem Hassettem. To byl přesně ten moment, na který ministři Bessent a Lutnick čekali a nezaváhali. Jakmile se ujistili, že Navarro odešel, přispěchali do prezidentovy kanceláře s návrhem na odložení některých cel. Věděli, že mají málo času a musí jednat rychle.
Bez Navarra po boku se podařilo ministrovi financí a ministrovi obchodu přesvědčit Donalda Trumpa, že je odklad cel i v jeho zájmu. Dočasné pozastavení většiny cel mělo zchladit panické nálady na trzích a vrátit do Ameriky, aspoň na čas, novou vlnu optimismu. S vědomím časové tísně a možného Navarrova návratu do pracovny oba ministři na prezidenta naléhali, ať zprávu o odkladu vydá ihned. V Oválné pracovně proto oba ministři zůstali do doby, než Trump oznámil do světa svůj další obrat prostřednictvím příspěvku na sociální síť Truth Social.
„Na základě toho, že více než 75 zemí vyzvalo zástupce Spojených států k vyjednávání o tématech týkajících se obchodu, obchodních bariér, cel (…) a že tyto země na základě mého silného doporučení nepodnikly žádnou odvetnou akci vůči Spojeným státům, jsem schválil 90denní PAUZU,“ napsal po jednání s oběma ministry Trump.
Hned po zveřejnění příspěvku vyšli Bessent s mluvčí Bílého domu Karoline Leavittovou před novináře, aby je se změnou obeznámili. „Potřebovali jsme, aby všichni zpívali podle stejných not,“ uvedl pro Wall Street Journal zdroj obeznámený s tehdejším vývojem.
Bessentova a Lutnickova předpověď o tom, že se se po oznámení odložení cel na akciový trh vrátí aspoň nějaký optimismus, se ukázala jako přesná. V reakci na Trumpův obrat zažil nejznámější akciový index S&P 500 jeden z nejúspěšnějších dnů za svou stoletou existenci. Odklad pomohl také stabilizovat obchod s americkými státními dluhopisy, což později Trump komentoval s tím, že trhy „začínaly být (kvůli clům) nervózní“.
V médiích a na sociálních sítích se po oznámení odkladu začalo diskutovat o tom, jak moc je vlastně Trumpova administrativa jednotná. Mluvčí amerického ministra financí deníku WSJ sdělil, že prezidentův tým jede podle plánu a v nejlepším zájmu amerických občanů. „Ti, co se snaží rozdělit prezidentův tým v otázce obchodu, se jen snaží podkopat cíl administrativy upřednostnit tvrdě pracující Američany,“ řekl.
Mluvčí ministra obchodu Lutnicka také oficiálně tvrdí, že prezidentův tým je soudržný: „Představa, že si hrajeme na drbny, je jednoduše mylná. Plně se soustředíme na zhmotnění vizí prezidenta Trumpa.“
Trumpův poradce a klíčový zastánce cel Navarro navenek reagoval podobně jako jeho kolegové, kteří ho obešli. Podle něj se jedná o „další zlomyslnost anonymních zdrojů, které se snaží rozdělit a ovládnout tým zabývající se obchodem“, odepsal na otázku WSJ.
V nejlepším pořádku jsou vztahy mezi ekonomickými ministry a poradcem i podle mluvčího Bílého domu Kushe Desaie. „Prezident Trump dal dohromady hvězdný obchodní a ekonomický tým, který řeší zavedení agendy ‚Amerika na prvním místě‘ a který konečně reaguje na národní nouzi kolem přetrvávajících obchodních deficitů,“ reagoval Desai. „Každý člen Trumpovy administrativy hraje podle jedné příručky, příručky prezidenta Trumpa, aby zlepšil prostředí pro naše pracující a průmysl a vrátil zpět americkou velikost.“