Hlavní obsah

Trump z celní války vynechal Rusko. Oficiální zdůvodnění pokulhává

Foto: Flick Bílého domu

Donald Trump během oznamování nových cel.

Ruský export do Spojených států po agresi proti Ukrajině poklesl, nulový ale není. Stále do USA míří ruská hnojiva.

Článek

Americký prezident Donald Trump ve středu zvýšil dovozní cla více než 180 zemím. Udělal ale výjimky - například u Ruska, Běloruska, Severní Koreje a Kuby.

Oficiálním zdůvodněním je, že tyto země jsou už nyní na americkém sankčním seznamu a nic se z nich do USA nevyváží. V případě Severní Koreje a Kuby je to patrně pravda, v případě Ruska zřejmě ne.

„Ten obchod není úplně na nule, ale je malý. Rusko stále exportuje do Spojených států hnojiva, i když méně než v minulosti. Zní to ale legračně, když na Rusko žádná cla Trump neuvalil, zatímco tak učinil proti některým ostrovům, kde žijí jen tučňáci,“ řekl Seznam Zprávám analytik ruské redakce Rádia Svobodná Evropa Jaroslav Šimov.

Sankce proti Rusku zpřísnil před třemi lety tehdejší americký prezident Joe Biden, a to kvůli agresi proti Ukrajině. Trump nyní s Kremlem jedná o uvolnění sankcí a obnovení obchodu výměnou za uzavření mírové dohody mezi Moskvou a Kyjevem.

„Před rokem 2022 Rusko vyváželo do Spojených států i ropu, ale už v té době vzájemný obchod ani pro jednu stranu nepředstavoval výraznou položku. Tento týden jednal ve Washingtonu Putinův vyslanec Igor Dmitrijev a vedl debatu o trochu jiné ekonomické spolupráci. O možnosti amerických investic do těžby vzácných kovů a o společných projektech v Arktidě. Rusko se nyní jednoznačně snaží o obnovení obchodních a ekonomických vztahů se Spojenými státy,“ nastínil Šimov.

Americký prezident se v neděli zmínil o tom, že sankce proti Rusku může naopak ještě přitvrdit, pokud šéf Kremlu Vladimir Putin odmítne příměří nebo mír na Ukrajině. Sankce by nemířily přímo na Rusko, ale na země, které od něj nakupují ropu, což by mohlo omezit ruský vývoz suroviny a příjem do státní pokladny.

Skupina republikánských a demokratických senátorů připravuje návrh zákona, který počítá se sankcemi proti všem státům nakupujícím ruskou ropu, zemní plyn a uran. Naposledy ale ve čtvrtek Trump uvedl, že věří v uzavření dohody a že příměří chce jak Putin, tak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle statistiky amerického ministerstva obchodu byl loni i přes sankce ruský vývoz do Spojených států vyšší než ukrajinský - ruský export do USA činil tři miliardy dolarů, ukrajinský 1,2 miliardy.

„Myslím, že Trumpovo rozhodnutí je politické. Nechce vztahy zhoršit, dokud ještě probíhají rozhovory s Putinem,“ řekla pro deník The New York Times bývalá ekonomka Ruské centrální banky Alexandra Prokopenková.

Na dovoz z Ukrajiny Trump uvalil desetiprocentní clo, poloviční oproti clům na zboží z členských zemí Evropské unie. Pro americké zákazníky pracovala část ukrajinských hi-tech firem a poskytovala jim služby, od začátku ruské války v roce 2022 ale dle údajů společnosti IT Cluster Lviv tento obchod poklesl.

Přestože vývoz Íránu a Sýrie do USA je také minimální, na tyto dva státy americký prezident nová dovozní cla uvalil - na Írán deset, na Sýrii dokonce 40 procent.

Cla, na sedmnáct procent, zvýšil také americkému spojenci Izraeli, který se ve vzájemném obchodu s USA vždy těšil výhodným podmínkám. Obě země podepsaly v roce 1985 dohodu o volném obchodu a od cla bylo osvobozeno přibližně 98 procent zboží dováženého ze Spojených států do Izraele.

Doporučované