Hlavní obsah

Trump vypustil přehrady. Miliony kubíků vody přišly vniveč, nechápou experti

Foto: Facebook Bílého domu

Donald Trump.

„Jednají, aniž by se s kýmkoliv koordinovali. To je opravdu nebezpečné,“ míní například Jon Rosenfield, vědecký ředitel neziskové ekologické organizace San Francisco Baykeeper.

Článek

Mělo to údajně pomoci požáry sužované Kalifornii, ve skutečnosti šlo podle odborníků o nebezpečný krok a promrhání obrovského množství vody.

Řeč je o pátečním rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, na jehož příkaz inženýrský útvar americké armády otevřel stavidla dvou kalifornských přehrad –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a do tamního zavlažovacího systému vypustil přes 8,3 milionu kubických metrů vody.

Staronový šéf Bílého domu následně na své síti Truth Social napsal, že „voda v Kalifornii teče“ a „míří k farmářům v celém státě a do Los Angeles“.

Podle expertů oslovených stanicemi CNNABC News to má přinejmenším dva háčky. Předně vypuštěná voda nepomůže Los Angeles, jehož předměstí v posledních týdnech decimovaly rozsáhlé požáry. Město je zásobováno z jiných zdrojů, voda z přehrad tak skončí ve vyschlém, zhruba 300 kilometrů vzdáleném jezeru Tulare.

Druhým problémem je, že se přehrady otevřely v době zimních dešťů a může naopak dojít k záplavám. Místo pomoci tak Kalifornie přijde o značnou část vody, která měla sloužit především jako zásoba.

„Voda navíc se v těchto nádržích zadržovala kvůli riziku, že bude suché léto,“ vysvětlila CNN Heather Cooleyová, ředitelka výzkumu v kalifornském Pacific Institute. „Uvolnění vody je velmi znepokojující, neposkytuje žádný přínos a ohrožuje kalifornské zemědělce,“ dodala.

Nebezpečné soupeření

„Jednají, aniž by se s kýmkoliv koordinovali. To je opravdu nebezpečné,“ řekl ABC News Jon Rosenfield, vědecký ředitel neziskové ekologické organizace San Francisco Baykeeper, s tím, že voda určená k zavlažování byla vypuštěna v době, kdy k žádnému zavlažování ve skutečnosti nedochází.

V Kalifornii se podle něj s vodou už téměř století „hospodaří v křehké rovnováze mezi státními a federálními systémy“. Soupeření mezi úřady podle něj může být nebezpečné a potenciálně smrtící. „Bojíme se, že krátkodobě budou lidé zranitelní, protože špatně spravované toky řek budou mít za následek záplavy, které způsobí škody nebo ohrozí životy. A ve střednědobém a dlouhodobém horizontu budou lidé zranitelní, protože to špatně řídíme,“ uvedl.

Na problémy upozornil i demokratický senátor Alex Padilla z Kalifornie. V dopise adresovaném americkému ministru obrany uvádí, že takové kroky vyžadují koordinaci s místními úřady a stejně tak s místními zemědělci, aby se minimalizovalo riziko záplav. Rozhodnutí podle něj přišlo rychle a bez dostatečného upozornění.

Na sociální síti X situaci Padilla okomentoval ještě tím, že to Trump udělal jen ve snaze ospravedlnit své lži ohledně požárů v Los Angeles.

Kalifornie se s extrémním počasí potýká dlouhodobě, naposledy významně zapršelo v Kalifornii minulý rok v dubnu.

Sucho v kombinaci se zimními větry Santa Ana pomohlo ničivé požáry šířit a ty zasáhly hustě zalidněné oblasti. Přestože se lednové požáry nepatří k těm největším, jsou tak jedny z nejničivějších.

Doporučované