Článek
Mělo to údajně pomoci požáry sužované Kalifornii, ve skutečnosti šlo podle odborníků o nebezpečný krok a promrhání obrovského množství vody.
Řeč je o pátečním rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, na jehož příkaz inženýrský útvar americké armády otevřel stavidla dvou kalifornských přehrad – a do tamního zavlažovacího systému vypustil přes 8,3 milionu kubických metrů vody.
Staronový šéf Bílého domu následně na své síti Truth Social napsal, že „voda v Kalifornii teče“ a „míří k farmářům v celém státě a do Los Angeles“.
Podle expertů oslovených stanicemi CNN a ABC News to má přinejmenším dva háčky. Předně vypuštěná voda nepomůže Los Angeles, jehož předměstí v posledních týdnech decimovaly rozsáhlé požáry. Město je zásobováno z jiných zdrojů, voda z přehrad tak skončí ve vyschlém, zhruba 300 kilometrů vzdáleném jezeru Tulare.
Druhým problémem je, že se přehrady otevřely v době zimních dešťů a může naopak dojít k záplavám. Místo pomoci tak Kalifornie přijde o značnou část vody, která měla sloužit především jako zásoba.
„Voda navíc se v těchto nádržích zadržovala kvůli riziku, že bude suché léto,“ vysvětlila CNN Heather Cooleyová, ředitelka výzkumu v kalifornském Pacific Institute. „Uvolnění vody je velmi znepokojující, neposkytuje žádný přínos a ohrožuje kalifornské zemědělce,“ dodala.
Nebezpečné soupeření
„Jednají, aniž by se s kýmkoliv koordinovali. To je opravdu nebezpečné,“ řekl ABC News Jon Rosenfield, vědecký ředitel neziskové ekologické organizace San Francisco Baykeeper, s tím, že voda určená k zavlažování byla vypuštěna v době, kdy k žádnému zavlažování ve skutečnosti nedochází.
V Kalifornii se podle něj s vodou už téměř století „hospodaří v křehké rovnováze mezi státními a federálními systémy“. Soupeření mezi úřady podle něj může být nebezpečné a potenciálně smrtící. „Bojíme se, že krátkodobě budou lidé zranitelní, protože špatně spravované toky řek budou mít za následek záplavy, které způsobí škody nebo ohrozí životy. A ve střednědobém a dlouhodobém horizontu budou lidé zranitelní, protože to špatně řídíme,“ uvedl.
Na problémy upozornil i demokratický senátor Alex Padilla z Kalifornie. V dopise adresovaném americkému ministru obrany uvádí, že takové kroky vyžadují koordinaci s místními úřady a stejně tak s místními zemědělci, aby se minimalizovalo riziko záplav. Rozhodnutí podle něj přišlo rychle a bez dostatečného upozornění.
Na sociální síti X situaci Padilla okomentoval ještě tím, že to Trump udělal jen ve snaze ospravedlnit své lži ohledně požárů v Los Angeles.
Trump just ordered two dams open to levels that would have flooded Central Valley communities and farms – all to justify his lies about the LA fires.⁰
— Senator Alex Padilla (@SenAlexPadilla) February 1, 2025
These rivers don’t even flow to Los Angeles.
The incompetence isn’t just staggering, it’s dangerous. And I’m demanding answers. https://t.co/3MLwUf0Cup
Kalifornie se s extrémním počasí potýká dlouhodobě, naposledy významně zapršelo v Kalifornii minulý rok v dubnu.
Sucho v kombinaci se zimními větry Santa Ana pomohlo ničivé požáry šířit a ty zasáhly hustě zalidněné oblasti. Přestože se lednové požáry nepatří k těm největším, jsou tak jedny z nejničivějších.