Článek
Má stát v čele organizace, která týdně poskytuje nezávislé zpravodajství pro téměř 330 milionů posluchačů v desítkách zemí světa. Legendární rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA) bude zřejmě brzy pod vedením republikánské političky Kari Lakeové. Na tento post ji nominoval nastupující americký prezident Donald Trump.
Lakeová je jedním z nejhlasitějších popíračů volebního vítězství prezidenta Joea Bidena z roku 2020 a tvrdým kritikem novinářů, které neúnavně označuje za monstra, lháře a konspirátory.
Tato někdejší moderátorka lokální televize ve Phoenixu se sama pokusila o politickou kariéru. Ve své domovské Arizoně, tedy státě, který je republikánům relativně nakloněný, ale neuspěla.
Nejprve tam v roce 2022 prohrála guvernérské volby, letos nezískala ani senátorské křeslo. V prvním případě bez důkazů obvinila místní úřady i svou demokratickou konkurentku z volebního podvodu, v tom druhém svému rivalovi k vítězství nepopřála.
Spekulovalo se přitom, že by se i přes tyto nezdary nakonec mohla stát viceprezidentkou Donalda Trumpa, s nímž sdílí nevoli vůči liberálním médiím. Oba je označují za „nepřítele lidu“.
„Propagace amerických úspěchů“
Trump Lakeovou nakonec nominoval do čela Kongresem financované rozhlasové stanice Hlas Ameriky, největší a nejstarší mezinárodní stanice, kterou USA provozují.
„Paní Lakeová zajistí, aby americké hodnoty svobody a volnosti byly vysílány do celého světa čestně a přesně, na rozdíl od lží šířených falešnými médii,“ napsal Trump na svém účtu na sociální síti Truth Social v narážce na liberální média, která prezident od vstupu do vrcholné politiky neustále označuje za takzvané „fake news“.
Podobnou rétorikou se prezentuje i Lakeová a slibuje, že o tu opravdovou žurnalistiku se postará. Co tento její výrok znamená, ale není jasné.
K nominaci do čela mezinárodní rozhlasové stanice na platformě X mimo jiné napsala, že pod jejím vedením bude VOA „vynikat ve svém poslání zaznamenávat americké úspěchy po celém světě“.
Stanice Hlas Ameriky a Donald Trump
VOA dnes vysílá v téměř 50 jazycích pro téměř 330 milionů posluchačů týdně. Stanice byla založena v roce 1942 a jejím posláním je bojovat proti propagandě a dezinformacím autoritářských zemí, jakými jsou Čína, Rusko a Írán.
Donald Trump ale proti médiím často ostře vystupuje. Během svého prvního prezidentství se několikrát opřel i do stanice Hlas Ameriky a jejím redakčním rozhodnutím. Jím jmenovaný ředitel agentury dohlížející na provoz veřejnoprávních médií byl obviněn ze snahy oslabit novinářskou nezávislost.
V tom se ale zásadně rozchází s duchem této rádiové stanice, kterou miliony lidí poslouchají ve svých zemích navzdory tomu, že jim za to hrozí třeba i vězení.
Na webové stránce VOA svou misi definuje následujícím způsobem: „Od svého založení v roce 1942 se Hlas Ameriky snaží poskytovat komplexní zpravodajství a říkat divákům pravdu.“
Píše se tam také o principu známém jako „Protipožární zeď“, termín odkazující na zásadu nedovolit, aby politici jakýmkoliv způsobem zasahovali do novinářské práce a jejich zpravodajství.
I proto se kritici Donalda Trumpa obávají, že se nominací Lakeové prezident pokusí tuto stanici změnit ve svůj propagační nástroj. Podle listu New York Times se už o to pokusil během svého prvního prezidentského mandátu mezi lety 2016 až 2020.
Deník připomněl aféru Michaela Packa, Trumpova muže, který vedl Agenturu pro globální média, pod kterou Hlas Ameriky spadá. Packa a několik jeho blízkých spolupracovníků zažalovalo pět úředníků agentury z porušování zákona, zastrašování a překračování pravomocí.
V 84stránkové žalobě úředníci tvrdí, že Pack nebo jeho pomocníci například cenzurovali kritické reportáže o Trumpovi, nebo novináře tlačili k jinému vyznění daného článku. Podle úředníků například měli reportéři VOA rasově laděné protesty, jež propukly po vraždě černocha George Floyda, popisovat jako „nepokoje“ či „rabování“.
Spis tak de facto popisuje „demontáž protipožární zdi“. Nešlo přitom jen o „kosmetické“ změny. Pack veřejně zrušil pravidlo, které chrání zpravodajské stanice financované vládou, včetně Hlasu Ameriky, před federálními zásahy. Tento svůj krok Pack obhajoval jako způsob, jak zlepšit řízení rádiové stanice.
Kdo je Kari Lakeová (55 let)
Působila přes dvacet let ve Phoenixu ve státě Arizona jako moderátorka lokální televize spadající pod celostátní konzervativní stanici Fox News. V roce 2021 se rozhodla, že zkusí politickou kariéru. K této myšlence jí podle vlastních slov přivedl následující biblický verš: „Vždyť jsme si nic na tento svět nepřinesli a je jisté, že si nic nemůžeme odnést.“
Její pokusy o vstup do vysoké politiky ale selhaly. V roce 2022 v Arizoně prohrála guvernerské a letos i senátní volby. Ani jednu porážku neuznala. V prvním případě dokonce obvinila volební úřady z podvodu a kvůli těmto nepodloženým nařčením čelila žalobě, aby se nakonec s úřady v Arizoně vyrovnala mimosoudně.
Federální vyšetřování později zjistilo, že Michael Pack opakovaně zneužíval své pravomoci tím, že odstavoval z funkcí šéfeditory, kteří podle něj dostatečně nepodporovali Donalda Trumpa. Z vyšetřování rovněž vyplynulo, že Pack hledal cesty, jak Hlas Ameriky dostat z éteru.
„Tato zpráva je pozoruhodná svým rozsahem, hloubkou a podrobnostmi o pochybeních, která v těchto agenturách probíhala v posledních šesti měsících Trumpovy vlády,“ řekl pro veřejnoprávní stanici NPR David Seide, právník z neziskové právnické firmy Government Accountability Project, která se zabývá veřejným zájmem.
„Vyrazilo to dech“
Tato společnost od nástupu Packa do úřadu zastupovala více než 30 takzvaných whistleblowerů (oznamovatel nekalých praktik uvnitř určité instituce či organizace, pozn. redakce) z Hlasu Ameriky a sesterských rádiových stanic, jakými jsou například Rádio Svobodná Evropa či Rádio Martí.
„Člověku to prostě vyrazilo dech,“ dodal Seide v rozhovoru pro NPR, která se rovněž stala terčem Trumpovy kritiky a jeho stoupenců.
Znepokojení z nového pokusu Trumpa dostat podobné veřejnoprávní rádiové a televizní stanice s globálním publikem pod svou kontrolu nakonec mezi odpůrci prezidenta vyvolává samotná osobnost Kari Lakeové a její výpady proti novinářům. V roce 2022, kdy se ucházela o funkci guvernérky státu Arizona, například řekla, že se po svém zvolení do funkce stane pro žurnalisty tou nejhorší noční můrou.
Lakeová se netají svou bezvýhradnou podporou a hlubokými sympatiemi k Donaldu Trumpovi. „Můžete mě klidně každý den nazývat Trumpem v šatech,“ prohlásila v listopadu před dvěma lety během guvernérské kampaně.