Článek
Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že svému předchůdci Joeu Bidenovi ukončuje přístup k utajovaným informacím. Odebírá mu bezpečnostní prověrku a ukončuje jeho každodenní zpravodajské brífinky jako odplatu za stejný krok, jaký vůči němu učinil Biden v roce 2021. Trump to v pátek uvedl na své sociální síti Truth Social. Ve Spojených státech je obvyklé, že jsou bývalí prezidenti takto informováni o citlivých záležitostech.
„Není třeba, aby Joe Biden měl i nadále přístup k utajovaným informacím,“ napsal americký prezident na síť krátce poté, co přijel na víkend do svého sídla Mar-a-Lago na Floridě. Dodal, že mu demokratický prezident v roce 2021 udělal totéž, a připojil velkými tiskacími písmeny: „Joe, máš padáka.“
Biden ukončil Trumpovy zpravodajské brífinky poté, co Trump podnítil snahy o zvrácení prezidentských voleb v roce 2020 a podnítil útok na Kapitol 6. ledna 2021. Biden tehdy řekl, že Trumpovo chování je nevyzpytatelné, a proto se mu musí zabránit v tom, aby měl přístup k tajným zprávám.
Záměr rozpustit USAID zablokoval soudce
Federální soudce v pátek nařídil dočasně pozastavit plány na propouštění zaměstnanců americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Narušil tak záměr Donalda Trumpa a jeho spojence miliardáře Elona Muska. Ti plánují agenturu, která je zásadní pro humanitární pomoc v řadě zemí světa, postupně rozpustit. Informovala o tom agentura AP.
Americký okresní soudce Carl Nichols, kterého do funkce jmenoval Trump, zablokoval příkaz, který poslal tisíce zahraničních pracovníků USAID na nucenou dovolenou a dával jim pouhých 30 dní na to, aby se na vládní náklady přestěhovali s rodinami a domácnostmi zpět do Spojených států. Podle soudce by takovým nařízením vznikla zaměstnancům a jejich manželkám a dětem zbytečná rizika a náklady.
Trumpovy kroky jsou součástí jeho širších snah omezit vládní výdaje a zeštíhlit státní správu, čímž pověřil Muska. Žalobu na administrativu nového amerického prezidenta podala ve čtvrtek největší odborová skupina zastupující americké federální pracovníky. Argumentovala, že opatření týkající se USAID jsou „protiústavní a nezákonná“.
Státy žalují Muskův úřad
Devatenáct amerických států zažalovalo úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), který vede miliardář Elon Musk. Chtějí, aby mu prezident Trump zabránil v přístupu k citlivým osobním údajům milionů Američanů, jako jsou čísla sociálního pojištění a bankovní účty. Informuje o tom agentura AP.
Žaloba podaná u federálního soudu v New Yorku tvrdí, že Trumpova administrativa umožnila Muskovu týmu přístup do centrálního platebního systému ministerstva financí v rozporu s federálním zákonem. Platební systém se stará o vracení daní, dávky sociálního zabezpečení, dávky veteránům a mnoho dalšího. Každoročně rozesílá biliony dolarů a zároveň spravuje rozsáhlou síť osobních a finančních údajů Američanů.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oV_A/kO5SPc8MrY3f8HT8CJsOrb/46c6/elon-musk.jpeg?fl=cro,0,0,4096,2730%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Elon Musk.
Muskův úřad vznikl za účelem odhalování a odstraňování toho, co Trumpova administrativa považuje za nehospodárné vládní výdaje. Přístup DOGE k záznamům ministerstva financí, stejně jako jeho inspekce různých vládních agentur, podnítily mezi kritiky široké obavy z růstu Muskovy moci. Trumpovi a Muskovi příznivci naopak jásají, že se podaří omezit podle nich nafouklé vládní výdaje.
Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová, jejíž úřad žalobu podal, uvedla, že přístup DOGE k údajům ministerstva financí způsobuje bezpečnostní problémy. Jeho členové by podle ní mohli nezákonně zmrazit federální prostředky.
„Tato nevolená skupina, vedená nejbohatším mužem světa, není oprávněna mít tyto informace a výslovně usilovala o tento neoprávněný přístup, aby mohla nezákonně zablokovat platby, na které spoléhají miliony Američanů, platby za zdravotní péči, péči o děti a další nezbytné programy,“ uvedla Jamesová ve videoposelství, které zveřejnil její úřad.