Hlavní obsah

Trump se postavil za útok na Kapitol. Omilostnil jeho organizátory

Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com

Útok na Kapitol, Washington, USA.

Nový americký prezident během prvních hodin ve funkci udělil milost asi 1500 lidem, kteří měli spojitost s útokem na Kapitol před čtyřmi lety. Mezi osvobozenými jsou i lidé usvědčení z násilí nebo organizátoři incidentu.

Článek

Když před čtyřmi lety vtrhli podporovatelé Donalda Trumpa do Kapitolu, aby zabránili zákonodárcům v potvrzení vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, šlo o milník, na který se americká společnost dívá rozporuplně.

Demokraté odsoudili snahu ovlivnit politiku násilím, justice řadu výtržníků poslala za mříže.

Trump naproti tomu tehdejší události označil za „den lásky a míru“ a dav, který běsnil uvnitř jednoho ze symbolů Ameriky, za vlastence.

Své sympatie, které v uplynulých letech neskrýval, vyjádřil i nyní po návratu do Bílého domu. Hned první den ve funkci přibližně 1500 lidí spojených s útokem omilostnil.

„Je to k 6. lednu, pro rukojmí, asi 1500 lidí, kteří budou zcela omilostněni,“ řekl podle agentury AFP po podpisu příslušného dekretu v Oválné pracovně Bílého domu. Prezident tak podle svých slov „ukončuje vážnou národní nespravedlnost“, která byla „páchána na americkém lidu v posledních čtyřech letech“. Koho se rozsáhlá milost týká?

Smazání nejtvrdšího trestu

Začněme připomínkou, že z federálních trestných činů souvisejících s útokem na Kapitol úřady obvinily více než 1580 lidí. Přes 900 z nich následně soudy usvědčily a odsoudily, přičemž zhruba dvě třetiny z odsouzených dostaly tresty odnětí svobody v rozmezí od několika dnů až po 22 let.

Trumpův pondělní krok zahrnuje „úplnou, kompletní a bezpodmínečnou“ milost pro některé z nejznámějších účastníků útoku, včetně stovek lidí odsouzených za napadení policie, nošení střelných zbraní, ničení majetku nebo jiný podíl na násilném řádění.

Nový prezident rovněž nařídil svému ministerstvu spravedlnosti, aby zastavilo stovky nevyřízených trestních stíhání, včetně mnoha za násilné trestné činy.

První kroky Trumpa ve funkci

Vyhlášení krizového stavu na hranici, omilostnění výtržníků z útoku na Kapitol i odstoupení z klimatické dohody. První den ve funkci amerického prezidenta zahájil Donald Trump prudkým otočením kormidla. Drží tak předvolební sliby.

Na svobodu se zásluhou podpisu prezidenta dostaly i nejznámější tváře ze 6. ledna.

Mezi těmi, kteří opustí vězení, je i bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys Enrique Tarrio.

Zmíněných událostí se neúčastnil přímo, protože měl v té době zakázaný vstup do Washingtonu kvůli jiným výtržnostem (jen o měsíc dříve v kostele zapálil vlajku hnutí Black Lives Matter, které protestovalo proti policejní brutalitě a rasové nenávisti, pozn. red.).

Přesto – zejména díky sociálním sítím – sehrál v organizaci 6. ledna ústřední roli a byl jeho konečným vůdcem, jak popsala prokuratura.

Členové jím vedené skupiny se podíleli na násilí páchaném vůči policii, později svou roli v útoku na Kapitol oslavovali. Kvůli svému zapojení do výtržnictví si Tarrio ve vězení odpykával 22 let, tedy vůbec nejvyšší trest udělený v souvislosti s událostmi.

Mírnější trest pro „strážce přísahy“

Donald Trump rozhodl rovněž o zmírnění trestu pro Stewarta Rhodese, vůdce krajně pravicových milicí Oath Keepers (Strážci přísahy), který byl odsouzen k 18 letům vězení za spiknutí, maření úředního řízení a manipulaci s dokumenty a řízením. Ani on tehdy nebyl přímým účastníkem vpádu do Kongresu, řídil nicméně jednu ze skupin, která se událostí účastnila.

Kromě Rhodese se zmírnění trestu dočká i dalších 14 výtržníků. Tato forma milosti znamená, že odsouzení lidé budou okamžitě propuštěni z vězení, ale budou mít nadále záznam v rejstříku trestů.

Krok nového prezidenta v podstatě potvrdil vzdorovité tvrzení krajně pravicového vůdce Rhodese, že jeho trestní stíhání je druhem politického pronásledování, napsal deník The New York Times.

Také Austin Sarat, profesor práva a politických věd na Amherst College, poznamenal, že Trump škrtnutím pera udělal z výtržníků hrdiny. „Jako jeden z prvních aktů jeho prezidentství potvrzuje svůj názor, že jsme dva národy, nikoli jeden. Namísto obnovení klidu a pospolitosti způsobují milosti novou ránu tím, že nás všechny vyzývají, abychom znovu prožili národní trauma,“ napsal v komentáři pro stanici MSNBC.

Milost se nicméně dotkne i těch, kteří se podíleli na násilnostech v budově parlamentu. Osvobození se tak dočká Guy Reffitt, kterého soud odsoudil za útok jako vůbec prvního. 51letý muž tehdy vtrhl do budovy se střelnou zbraní a její pomocí se snažil zastrašit policii, což pomohlo davu přiblížit se ke Kapitolu. Soud se nicméně zaobíral i tím, že měl Reffitt vyhrožovat svým dětem, pokud ho udají.

Podobně se na svobodu dostane Ryan Samsel, který násilně pronikl přes policii a čelil dlouhému seznamu obvinění z napadení.

Útok na Kapitol ve fotografiích:

+64

Nejednotní republikáni

Trumpův akt shovívavosti podle očekávání vyvolal rychlé odsouzení ze strany demokratů a dalších kritiků prezidenta.

„Prezidentovy činy jsou nehoráznou urážkou našeho soudního systému a hrdinů, kteří utrpěli fyzické jizvy a emocionální traumata, když chránili Kapitol, Kongres a ústavu,“ napsala bývalá demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová na sociální síti X.

Jednotně se k milostem nestaví ani samotní republikáni. Někteří političtí spojenci, a dokonce i federální soudce Carl Nichols, kterého Trump jmenoval, na něj naléhali, aby se zdržel „plošných“ milostí těm, kteří zaútočili na Kapitol. Také viceprezident J. D. Vance tento měsíc řekl, že lidé, kteří se „zjevně“ podíleli na násilí, by neměli být omilostněni.

V den útoku na Kapitol zemřeli čtyři lidé, mezi nimi 35letá bývalá příslušnice vojenského letectva a stoupenkyně Trumpa Ashli Babbittová, zbylí tři zemřeli kvůli náhlým zdravotním příhodám. Jeden člen ochranky Kapitolu podlehl zraněním o den později. Úřady následně uvedly, že zemřel přirozenou smrtí.

Výtržníci zranili více než 140 policistů a podle amerických žalobců napáchali škody ve výši asi 2,8 milionu dolarů.

Doporučované