Článek
„Kandidoval jsem dvakrát. Dvakrát jsem vyhrál. Podruhé jsem si vedl mnohem lépe než předtím. (…) A nyní, aby naše země byla opět úspěšná, bezpečná a velkolepá, to pravděpodobně budu muset udělat znovu,“ pronesl Donald Trump v říjnu na shromáždění v texaském Robstownu, a hodil tak do placu do té doby nejvýraznější znamení, že se chystá znovu kandidovat na amerického prezidenta.
Ve stejném duchu pak mluvil i ve čtvrtek při mítinku v Iowě. „Abych zajistil, že naše země bude úspěšná, bezpečná a skvělá, půjdu do toho (kandidatury) velmi, velmi, velmi pravděpodobně znovu,“ pronesl Trump k davu rozvášněných příznivců.
O jeho zájmu se nejen v médiích diskutuje již dlouho, zejména kvůli předpokladu, že Trump touží po „odplatě“ za svou prohru v roce 2020. Tehdy coby úřadující šéf Bílého domu prohrál souboj se současným prezidentem Bidenem a ještě o dva roky později se Trump odhodlaně drží příběhu, podle kterého mu volby byly ukradeny. Stejné přesvědčení vyjadřuje i řada republikánů.
Oficiálně Trump do boje o Bílý dům zatím nevstoupil. Podle agentury AP však ono pečlivě umístěné slovo „pravděpodobně“ z Trumpových řečnických výstupů možná zanedlouho zmizí. Asistenti bývalé hlavy státu se prý v tichosti připravují na novou prezidentskou kampaň, která by mohla začít brzy po všeobecných volbách.
Ty čekají Spojené státy už příští týden v úterý a občané během nich zvolí Sněmovnu reprezentantů, třetinu Senátu a tisíce zástupců ve státních zákonodárných a výkonných orgánech. Ačkoliv se těmto volbám nedostává takové pozornosti, jejich důsledky jsou důležité – obzvláště proto, že za oceánem teď funguje Kongres s jednou z nejtěsnějších většin v historii.
Již delší dobu se očekává, že demokraté ve volbách nejspíše ztratí svou převahu v obou komorách zákonodárného orgánu. Hlasování v polovině prezidentského mandátu bývá referendem, v němž voliči dají najevo, jak si stojí lidé, kteří jsou v zemi u moci. Také díky minulosti víme, že prezidentova strana v nich obvykle ztrácí pozice.
Další pokus za dveřmi
I když jsou letošní volby v mnoha ohledech výjimečné a nastíněný výsledek zdaleka není jistý, osud poražených by nyní mohl čekat právě Demokratickou stranu. Šestasedmdesátiletý Donald Trump by se tak podle AP mohl pokusit svézt na očekávané vítězné vlně republikánů a posunout se do čela prezidentské kandidátky strany.
„Na 95 % se chystá kandidovat,“ uvedl pro agenturu Reince Priebus, Trumpův bývalý ředitel kanceláře Bílého domu. „Skutečnou otázkou je, jestli se o funkci budou ucházet i další velcí vyzyvatelé. Pokud totiž prezident Trump bude kandidovat, pro jakéhokoliv republikána bude velmi obtížné ho porazit.“
Kauza Mar-a-Lago
Bývalý prezident USA koncem léta opět plnil novinové titulky, tentokrát kvůli kauze spjaté s jeho resortem Mar-a-Lago, kde měl uchovávat utajované dokumenty americké vlády.
Podle lidí z jeho okolí se Trump touží do politické hry vrátit. O další kandidatuře mluvil již před odchodem z Bílého domu, a to navzdory veškerým kontroverzím, které ho doprovází. Jednou z nich jsou například události 6. ledna minulého roku, kdy na budovu Kongresu zaútočil dav jeho příznivců, nebo kauza Mar-a-Lago, která se týká nepovoleného držení státních dokumentů.
Trumpovi asistenti teď ovšem směřují svou pozornost na první dva týdny po 8. listopadu, kdy zmiňované všeobecné volby proběhnou. Upozorňují ale, že o přesném datu oznámení kandidatury bývalý prezident ještě nerozhodl a že se vše může rychle změnit. Odložit by ho mohly zejména zpožděné výsledky voleb kvůli přepočítávání hlasů a případným druhým kolům.
Přetrvávající vliv
Řada volebních soubojů se totiž jeví vyrovnaně a napínavě. Mnoho republikánských kandidátů, kteří museli nejdříve projít primárkami v rámci vlastní strany, uspělo právě díky Trumpově podpoře. Ten navíc v posledních týdnech kampaně ještě zintenzivňuje své úsilí jednotlivé kandidáty dotlačit k úspěchu, a to jak prostřednictvím reklamy, tak i pořádáním mítinků.
„Stále zde rezonuje jeho politika, ať už ji chceme označit jako trumpismus, nebo jinak. Jde o soubor postojů, které Trump ve veřejném diskurzu a ve veřejné politice zdůraznil/oživil a řada republikánských kandidátů v nich pokračuje,“ osvětlil pro Seznam Zprávy náladu za oceánem již dříve amerikanista Jan Hornát z FSV UK, jenž tento akademický rok působí na North Carolina State University v rámci Fulbright-Masarykova stipendia.
I když je Trump – zejména mezi radikálními republikány – stále populární, říjnový průzkum agentury AP-NORC ukázal, že nezanedbatelných 43 % z nich si nepřeje, aby v roce 2024 na prezidenta kandidoval. Kvůli této polarizaci proto mnozí lidé z Trumpova okolí naléhali, aby s oznámením kandidatury počkal až do druhé poloviny Bidenova volebního období, a nadcházející volby se tak neproměnily v referendum o exprezidentovi.
Analýza amerických voleb
Za necelý týden proběhnou ve Spojených státech všeobecné volby, jejichž hlavním tématem je inflace a ekonomika. Pokud se k moci dostanou republikáni, zbylé dva roky Bidenova období budou pro demokraty bolestivé.
Podobně pak hovoří i průzkum USA Today / Suffolk University, který byl zveřejněn minulý týden a podle něhož si voliči obecně nepřejí, aby se Trump o druhé funkční období ucházel.
Trumpova pozice postupem času oslabila i přímo v řadách republikánů – 56 % z nich sice chce, aby znovu kandidoval, oproti červenci však jde o pokles v hodnotě několika procentních bodů. Stále je ale „mezi svými“ populárnější než Biden mezi demokraty.
Nebezpečí chaosu
Trumpova chapadla se nad blížícími se volbami motají i z dalšího důvodu: již dva roky totiž živí víru v neférovost hlasování. Výsledky z roku 2020 i nadále neuznává a od té doby rozsévá ve společnosti pochyby.
Vzhledem k tomu, kolik republikánů jeho přesvědčení sdílí, se někteří obávají, že stejný osud v podobě neuznání výsledků potká i letošní hlasování. Podle americké CBS totiž z celkem 595 republikánů, kteří se v letošních volbách ucházejí o celostátní funkce, pochybnosti o těch prezidentských vyjádřila více než polovina (306) z nich.
Mohlo by vás zajímat
Donald Trump v primárkách podpořil řadu republikánských kandidátů, po boku mu ovšem stojí i ti, kterým se jeho oficiální přízně nedostalo. Jak se „vyvoleným“ daří? A jak velký vliv má bývalý prezident téměř dva roky po volbách?
„Americká demokracie se ocitla pod útokem, protože poražený bývalý prezident Spojených států odmítl přijmout výsledky voleb z roku 2020. Odmítl přijmout vůli lidu,“ pronesl ve středečním projevu Biden a upozornil, že tento postoj v posledních dvou letech napájel „nebezpečný růst politického násilí a zastrašování voličů“.
Odmítání výsledků voleb podle něj dláždí cestu do chaosu, a vyzval proto Američany, aby se během voleb sjednotili v odporu proti „politickému násilí“. Podle Bidena budou v sázce demokratické instituce, a na voliče tak apeloval, aby v úváhách o tom, komu dají hlas, vzali v potaz budoucnost demokracie.
Které státy ve volbách sledovat?
PhDr. Jan Hornát, Ph.D.
„Osobně jsem zvědav na výsledek senátního souboje v Georgii mezi bývalým hráčem amerického fotbalu Herschelem Walkerem a demokratem Raphaelem Warnockem, který se zatím zdá být velmi těsný. Walker se totiž veřejně prezentuje jako tvrdý odpůrce potratů, ale ještě v roce 2009 údajně sám donutil svou tehdejší přítelkyni k podstoupení potratu.
V Georgii, která je v prezidentských volbách jasně republikánská, zatímco senátory si tradičně volí spíše demokratické, by výhra Walkera byla překvapivá i vzhledem k této kauze. Zároveň by ale ukázala, že stranická afiliace je často důležitější než samotné činy a chování kandidátů.“
doc. Mgr. Petr Kopecký, Ph.D.
„Ostře sledovaný bude duel o křeslo v Senátu ve státě Pensylvánie. Republikánským kandidátem je zde televizní celebrita doktor Mehmet Oz, který je kvůli svým kontroverzním názorům srovnávám s Donaldem Trumpem, jehož podporou se může v kampani chlubit.“
(Pozn. red.: Oz se v souboji utká s demokratem Johnem Fettermanem. Senátorské křeslo ve státě dosud drželi republikáni.)