Hlavní obsah

Trump zmrazil většinu cel: pro Česko i EU bude sazba 10 %. Akcie vyskočily

Foto: Shutterstock.com

Donald Trump. Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Prezident Donald Trump pozastavil většinu cel na 90 dní, pouze Číně je zvedl na 125 procent.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní a snížil je dočasně na 10 procent. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent kvůli „nedostatku respektu, který Čína prokázala světovým trhům“, píše CNBC.

Trump své rozhodnutí pozastavit cla zdůvodnil skutečností, že více než 75 zemí kontaktovalo americké představitele, aby jednaly o obavách o obchod, které uvalení cel způsobilo. „Vzhledem k tomu, že Čína nerespektuje globální trhy (…), zvyšuji cla na Čínu na 125 procent,“ napsal americký prezident. „Zároveň jsem kvůli ochotě více než 75 zemí jednat schválil 90denní pauzu a během ní podstatně snížená reciproční cla ve výši deseti procent, obojí platí okamžitě,“ uvedl Trump.

Trump pro média uvedl že, „Dohoda bude s Čínou, dohoda bude s každým,“ s tím, že ujednání ale musí být spravedlivá. Dodal, že lidé měli z cel trochu strach.

Na zprávu reagovaly světové burzy. Americké akcie prudce posílily. Po Trumpově oznámení vyskočila vzhůru cena všech třiceti akcií velkých společností v indexu Dow Jones, stejně jako téměř všechny akcie v indexu S&P 500. Včerejší skokové zhodnocení akcií v indexu S&P se řadí do desítky největších jednodenních pohybů v celé historii amerických trhů. Zároveň to byl nejlepší den od roku 2008. Technologický index Nasdaq přidal dokonce dvanáct procent.

Výnosy amerických státních dluhopisů sestoupily z dřívějších maxim a dolar posílil vůči japonskému jenu a švýcarskému franku.

Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová potvrdila, že během 90denního období budou všechny země podléhat clu ve výši deseti procent, a to včetně Kanady a Mexika, na které se dříve nevztahovala odvetná cla.

Dění kolem celní války sledujeme online:

„Po dobu 90 dnů bude uplatňování odvetných cel pozastaveno, protože jednání stále probíhají, a výše cla bude během tohoto období snížena na jednotnou sazbu deseti procent,“ uvedla Leavittová.

Ministr financí Scott Bessent dodal, že i sektorová cla, jako například 25% poplatky na automobily a ocel, budou na dobu devadesáti dnů snížena na deset procent. Uvedl také, že jde čistě o Trumpovo rozhodnutí. Pozastavení cel je podle Bessenta ukázkou toho, že Washington chce jednat v dobré víře. Odmítl, že by to byla reakce na trhy.

„Uvidíme, co Čína udělá,“ řekl Bessent. Poznamenal, že nynější celní spor mezi Washingtonem a Pekingem by nenazval obchodní válkou, uvedl ale, že Čína situaci vyhrotila.

Spojené státy nyní podle Bessenta předpokládají, že k rozhovorům přistoupí více zemí a že pauza poskytne čas k jednáním. „Očekáváme, že země k nám přijdou s nejlepšími nabídkami,“ řekl. „Vyjednávat chceme v dobré víře,“ uvedl.

Jak reagují na pozastavení cel čeští politici:

Ceny ropy se včera už pátým dnem snižovaly, během dne se dostaly až na čtyřleté minimum. Večer ale začaly růst poté, co americký prezident oznámil úlevy v celním režimu.

Podle Trumpova poradce Petera Navarra jde vše podle plánu a změnu nevyvolala nervozita „nýmandů“ z Wall Street.

Jen chvíli poté, co prezident Trump oznámil 90denní pozastavení většiny cel, vyšel průzkum prestižní Quinnipiac University. Ten ukázal, že velká většina voličů si myslí, že jeho cla poškodí ekonomiku Spojených států. Dvaasedmdesát procent voličů si myslí, že cla v krátkém období ublíží ekonomice, zatímco jen dvaadvacet procent obyvatel je přesvědčeno, že jí pomohou, ukázal průzkum.

O škodlivosti cel je přesvědčeno 97 procent demokratů, 77 procent nezávislých voličů a 44 procent republikánů.

Doporučované