Článek
Americký prezident Donald Trump v pátek večer propustil z několika ministerstev a dalších úřadů dosavadní generální inspektory, což jsou činitelé, kteří mají nezávisle monitorovat práci vlády. Informoval o tom deník The Washington Post (WP), dle něhož přišlo o funkci nejméně 12 inspektorů. List The New York Times (NYT) později informoval o 17 propuštěných.
Oba deníky Trumpovu intervenci popisují jako „noční čistku“. Staronový šéf Bílého domu tím pokračoval v rozsáhlých personálních změnách, jimiž chce po návratu do čela Spojených států zajistit, aby pracovníci federálních agentur nekladli odpor při naplňování jeho programu.
Trump mimo jiné na úvod druhého mandátu nařídil ukončení všech vládních iniciativ na podporu rozmanitosti a podepsal dekret, který má umožnit snadné propouštění kariérních úředníků.
Čistku mezi generálními inspektory dle tisku zřejmě neprovedl v souladu se zákonem, neboť ten ukládá prezidentovi o takovýchto změnách informovat Kongres s 30denním předstihem. Hlava státu při tom má uvést detailní zdůvodnění svého rozhodnutí.
V pátek zasažení činitelé dostali zprávu o propuštění v e-mailu, který jim sděloval, že s okamžitou platností končí. Dle NYT přitom nejenže nebylo jasné, proč je Trump v administrativě nechce, ale ani to, koho všeho se propouštění týká.
Jeden z dotčených v reakci napsal personálnímu oddělení Bílého domu, že rozhodnutí může být neplatné, informují média. „Doporučuji vám, abyste se spojili s právníkem Bílého domu a probrali zamýšlený postup,“ uvedl dle webu Politico dosavadní inspektor Agentury pro malé podniky (SBA) Hannibal Ware, který zároveň vede orgán zastupující všechny generální inspektory. „V tuto chvíli nejsme přesvědčeni, že by učiněné kroky byly právně dostatečné,“ pokračoval dopis.
Inspektoři jsou jmenováni prezidentem nebo šéfy jednotlivých agentur a často zůstávají ve funkci pod různými prezidenty, aby byla zachována jejich nezávislost. Jejich úkolem je odhalovat korupci či zneužívání pravomocí a Trump se s nimi místy dostával do konfliktů již během svého prvního mandátu, na jehož konci propustil pět generálních inspektorů.
Aktuální vlna propouštění se dle tisku dotkla ministerstev obrany, zahraničí, dopravy nebo životního prostředí a také Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Nedotkla se však Michaela Horowitze, který vede inspekci na ministerstvu spravedlnosti a na pozici byl už v prvním Trumpově mandátu. „Většina z vyhozených byli Trumpovi nominanti z prvního funkčního období, což ohromilo komunitu kontrolorů,“ napsal deník WP.
„Možná jsou dobré důvody, proč byli propuštěni,“ reagoval na zprávy republikánský senátor Chuck Grassley. „Pokud tomu tak je, potřebujeme to vědět. Chtěl bych od prezidenta Trumpa podrobnější vysvětlení. Tak či onak, detailní oznámení o odvolání v 30denním předstihu, které vyžaduje zákon, nebylo Kongresu poskytnuto,“ citovala jej televize CNN.