Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zvolený americký prezident Donald Trump, který už za pár dní po čtyřleté pauze znovu usedne v Bílém domě, v úterý oznámil, že chce přejmenovat Mexický záliv.
„Americký záliv, takové krásné a vhodné jméno,“ pronesl v souvislosti se svými plány na zrušení nových omezení těžby ropy a plynu na moři, které - kvůli klimatické krizi a snahám o přechod na ekonomiku založenou na čisté energii - schválila administrativa končícího Joea Bidena.
Jde o jeden z posledních Trumpových návrhů, jak by chtěl překreslit západní polokouli. Například Kanadu už dříve opakovaně označil za 51. americký stát. Zálusk si pak dělá na Grónsko i Panamský průplav. Nevyloučil přitom použití nátlaku k jejich získání.
Seznam Zprávy přibližují, nakolik je přejmenování Mexického zálivu reálné.
O čem se mluví?
Mexický záliv se rozkládá mezi východním pobřežím Mexika, jižním pobřežím USA a severním pobřežím Kuby. Vzniká v něm Golfský proud, který zásadně ovlivňuje podnebí severní Evropy, Velké Británie a jižního Grónska.
Vlévají se do něj řeky Mississippi i Rio Grande a těží se v něm velké množství ropy. Jeho pobřeží má téměř 5700 kilometrů, z toho více než polovina připadá Mexiku.
„Mezi Floridou a Yucatánem je Mexický záliv od 17. století uznáván jako základní námořní bod pro navigaci při plavbě,“ přiblížil mexický historik a politický poradce José Alfonso Suárez del Real.
V dřívějších dobách se vodní ploše říkalo například Záliv Nového Španělska nebo Floridské moře. Současným názvem se označuje po více než čtyři století. Předpokládá se, že bylo pojmenování převzaté od indiánského města Mexiko.
Proč chce Trump záliv přejmenovat?
Mexickému zálivu se často přezdívá „třetí pobřeží“ Spojených států, jelikož se rozkládá na území států Texas, Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida.
Republikánský politik navíc už od své první kandidatury v roce 2016 usiloval o několik změn ve vztahu k Mexiku - týkaly se zejména bezpečnosti hranic a zavedení dovozních cel. Trump například prohlásil, že podél hranice vybuduje zeď a donutí Mexiko, aby za ni zaplatilo (během jeho prvního mandátu se postavilo přes 720 kilometrů).
Trump: "We're going to be changing the name of the Gulf of Mexico to the Gulf of America."
— Aaron Rupar (@atrupar) January 7, 2025
(He's serious.) pic.twitter.com/qHB7A7aqzm
Je možné název změnit?
Ano, ovšem i kdyby tak Spojené státy skutečně učinily, pro ostatní země to není nijak závazné.
Mapování moří, oceánů a splavných vod má na starost Mezinárodní hydrografická organizace (IHO), jejímiž členy jsou jak Spojené státy, tak Mexiko. Některé vodní plochy IHO také pojmenovává, v některých případech však země ve své vlastní dokumentaci označují stejnou vodní plochu rozdílnými názvy.
Změnu geografických pojmů může navrhnout kterýkoli Američan a následně je mění vláda dle federálních zákonů. Republikánka Marjorie Taylor Greeneová, jedna z nejvěrnějších stoupenkyň Donalda Trumpa, ihned po jeho prohlášení slíbila, že předloží zákon, který plán změny jména zálivu provede.
Je Trump první?
Není, byť dřívější zmínky padly v jiném kontextu.
V roce 2010 založil Steven Colbert, moderátor stanice Comedy Central, fond nazvaný „Americký záliv“, který měl pomoci vyčistit vodní plochu poté, co se do ní z plošiny Deepwater Horizon vylilo téměř 640 milionů litrů ropy. „Myslím, že už tomu nemůžeme říkat Mexický záliv. Rozbili jsme ho, koupili jsme ho,“ řekl tehdy s nadsázkou.
O dva roky později navrhl přejmenování demokratický politik Daniel Stephen Holland z Mississippi. Učinil tak, aby zesměšnil své republikánské kolegy, kteří podle něj chtěli ze státu vytlačit cokoliv a kohokoliv mexického.
Kolik času by změna zabrala?
Za normálních okolností trvá přejmenování místa ve Spojených státech nejméně šest měsíců. Během této doby probíhají konzultace s jednotlivými státy, kmeny, mapaři a dalšími zainteresovanými stranami. Greeneová na síti X vyzvala Kongres, aby jí navrhovaný zákon schválil do 180 dnů.
„Je to náš záliv. Správně by se měl jmenovat Americký záliv a měl by mu tak říkat celý svět,“ napsala. „Kongres musí brát mandát Trumpovy agendy vážně, a to znamená jednat rychle a uzákonit ho.“
Nutno podotknout, že změny geografických pojmů probíhají často - v posledních letech federální úředníci mění historické názvy, které jsou urážlivé, zejména vůči Afroameričanům a původním obyvatelům Ameriky.
V roce 2015 schválil tehdejší prezident Barack Obama příkaz ministerstva vnitra přejmenovat nejvyšší vrchol Severní Ameriky McKinley na Denali, což je její staré indiánské jméno. Trump chce nyní změnu zvrátit a vrátit hoře jméno McKinley.
Podobný je případ jedné z nejvyšších hor státu Colorado, dříve známé jako Mount Evans. Tu se federální vláda v roce 2022 rozhodla na naléhání indiánských kmenů přejmenovat na Mount Blue Sky.
Co na to říkají Mexičané?
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová ve středu při tiskové konferenci ukázala reprodukci mapy z roku 1607, kde se název Mexický záliv již vyskytuje. Poukázala tak na to, že název je výrazně starší než samotné Spojené státy, které vznikly v roce 1776.
A sarkasticky navrhla, aby se Spojené státy přejmenovaly na Américu Mexicanu, tedy Mexickou Ameriku.
„Nazývala ji tak již ústava Apatzingánu od roku 1607,“ řekla a odkázala tak na neklidné vztahy Spojených států a Mexika v minulosti a na ústavu, která se jako první pokusila o vytvoření právního rámce pro nezávislé Mexiko během války za nezávislost.
Wowww ‼️ Mexican President Claudia Sheinbaum responds to Trump on his proposal to change the name of the Gulf of Mexico — and points to a 17th century map of greater México.
— David Adler (@davidrkadler) January 8, 2025
“We are going to call it América Mexicana. It sounds pretty, no?”
pic.twitter.com/VBQQkQbO2l