Článek
Zvolený americký prezident Donald Trump v noci na pátek nominoval do čela ministerstva spravedlnosti Spojených států Pam Bondiovou, někdejší floridskou ministryni spravedlnosti a svou blízkou spojenkyni a poradkyni v jeho četných právních kauzách. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na Trumpovo oznámení.
Trump tak učinil zhruba jen šest hodin poté, co se kandidatury na tento post vzdal bývalý republikánský kongresman a další z Trumpových věrných Matt Gaetz. Ten se tak rozhodl po schůzkách se členy Senátu, který obsazování vlády schvaluje a kde Gaetzova překvapivá nominace neměla jistou podporu. Gaetz dříve čelil v Kongresu vyšetřování ohledně podezření ze sexuálních přečinů či užívání zakázaných drog.
Bondiová působila ve funkci ministryně spravedlnosti třetího nejlidnatějšího amerického státu v letech 2011 až 2019. Během Trumpova prvního mandátu byla členkou jeho komise proti zneužívání opiátů a drog. Byla také v týmu advokátů, kteří Trumpa zastupovali v jeho prvním procesu impeachmentu na začátku roku 2020.
Byla i ve skupině republikánů, kteří letos přišli Trumpa podpořit v trestním procesu v New Yorku ve věci falšování finančních záznamů kvůli platbám pornoherečce za mlčenlivost, v němž byl Trump v květnu shledán vinným ve všech 34 bodech obžaloby.
Trump svůj výběr Bondiové oznámil na sociální síti, kde ji pochválil za její zkušenosti v oboru a uvedl, že coby první žena v čele floridského ministerstva spravedlnosti tvrdě bojovala proti zločinu.
„Příliš dlouho bylo partajní ministerstvo spravedlnosti nasazováno proti mně a dalším republikánům jako zbraň – s tím je konec,“ napsal Trump v příspěvku. „Pam vrátí ministerstvu spravedlnosti jeho pravý smysl, jímž je bojovat proti zločinu a učinit Ameriku znovu bezpečnou,“ dodal Trump ve variaci na svůj předvolební slogan.
Agentura Reuters poznamenala, že životopis Bondiové se nicméně značně liší od kariéry Gaetze, který měl jen málo tradičních zkušeností, které se očekávají od ministra spravedlnosti. Bondiová by tak mohla čelit menší nevoli senátorů, kteří budou její nominaci schvalovat.
WSJ: Trump jednal o ministerstvu financí
Zvolený americký prezident Donald Trump uvažuje o variantě, že na post ministra financí navrhne někdejšího člena Rady guvernérů Fedu Kevina Warshe s ujednáním, že v roce 2026 by mohl být nominován do čela americké centrální banky (Fed). Píše o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované zdroje.
Sám Trump se k této věci nevyjádřil a jeho tým na dotaz listu nereagoval. Deník upozornil, že nemusí jít o konečné Trumpovo rozhodnutí. Trump o této možnosti s Warshem hovořil na jejich středeční schůzce v Mar-a-Lago, Trumpově soukromém klubu na Floridě, uvedly zdroje WSJ.
Warsh je podle WSJ jedním z favoritů na klíčový post šéfa ministerstva financí v příští Trumpově administrativě, který je jedním z mála, pro nějž Trump dosud neoznámil svého kandidáta. Lidé obeznámení s danou záležitostí uvedli, že Trump totiž stále přemýšlí, jak se postaví k uvolněnému místu v čele Fedu, a konečné rozhodnutí pravděpodobně učiní až ke konci Powellova funkčního období v květnu 2026.
Trump podle některých zdrojů WSJ současně uvažuje o tom, že investor, miliardář a Trumpův ekonomický poradce Scott Bessent, jeden z dalších favoritů na post ministra financí, dočasně povede Národní ekonomickou radu Bílého domu a později nastoupí právě na uvolněné místo v čele ministerstva, pokud se Warsh stane šéfem Fedu.
Wall Street Journal nicméně dodal, že Trump může nakonec jmenovat někoho zcela jiného a že jeho poradci často upozorňují, že mívá tendenci měnit názor ze dne na den. Dalšími kandidáty, o nichž se hovoří v souvislosti s rolí strážce federální kasy, jsou Marc Rowan, spoluzakladatel společnosti Apollo Global Management, senátor Bill Hagerty z Tennessee a Robert Lighthizer, který působil jako Trumpův obchodní zmocněnec v podstatě po celé jeho první funkční období, píše agentura Reuters. Trump o své volbě pro tento post jedná za zavřenými dveřmi už několik dní, podotkl WSJ.
Warsh, vzděláním právník, zahájil kariéru v roce 1995 v investiční bance Morgan Stanley, v roce 2002 nastoupil do administrativy George W. Bushe jako ekonomický poradce. V roce 2006 se stal členem Rady guvernérů Fedu. V té době se stal ve svých pětatřiceti letech nejmladším členem rady v historii centrální banky. Z jejího vedení však v roce 2011 coby protiinflační „jestřáb“ odstoupil, zřejmě na protest proti tehdejší extrémně uvolněné měnové politice.