Článek
Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba nedoufá, že by zvolený americký prezident Donald Trump mohl zprostředkovat mírovou dohodu. V rozhovoru pro Politico zdůraznil, že ruský prezident Vladimir Putin na uzavření dohody nemá náladu a Trump naopak riskuje zhroucení ukrajinské frontové linie, pokud jí nedodá dostatek zbraní.
Kuleba v rozhovoru rovněž zpochybnil odhodlání západních partnerů Ukrajiny – zejména Německa, které čekají předčasné volby – a postěžoval si, že zatímco Rusko dokázalo najít spojence, jako je Severní Korea, spojenci Kyjeva jsou v otázce podpory zbraní nedůslední a nespolehliví.
Trumpův slib rychlé dohody o ukončení války přijde Kulebovi, který ministerstvo zahraničí opustil v září, nepředstavitelný. „Putin stále věří, že může ukrajinskou státnost zadusit a rozdrtit její nezávislou demokracii, a myslí si, že je jen krůček od toho, aby Západ odhalil jako slabý,“ řekl.
„Ukrajina je pro Putina osobní posedlostí, ale rozdrcení Ukrajiny je také prostředkem k dosažení jeho velkého cíle – ukázat světu, jak je Západ neschopný bránit sám sebe nebo to, co představuje,“ dodal a zdůraznil, že zatímco Rusko má spojence, kteří jsou ochotní do jejich války nasadit i svá vojska, Ukrajině její přátelé nepošlou ani zbraně, které potřebuje.
Dohoda, kterou nemůže podepsat
Trump v předvolební kampani sliboval, že válku na Ukrajině ukončí, a příznačně se chlubil, že to dokáže během jednoho dne. O tom, jak hodlá míru dosáhnout, ale nijak zvlášť nehovořil.
Nově zvolený viceprezident J. D. Vance řekl, že jakákoli dohoda bude pravděpodobně zahrnovat ústupek Ukrajiny od území – jinými slovy souhlas s tím, že by si Rusko mělo ponechat všech 20 procent země, která nyní okupuje, nebo jejich určitou část, píše Politico. Vance také předpokládal vytvoření jakési demilitarizované zóny.
To podle Kuleby ale fungovat nebude, vzhledem k tomu, že Putin o diplomacii nemá zájem a místo toho se snaží Západ unavit – v domnění, že může získat vše, co chce. Zároveň si také nedokáže představit, jak by mohl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsat jakýkoli pakt akceptující anexi Krymu nebo regionu Donbas na východě Ukrajiny.
„Rusové si nechají Donbas, nechají si Krym, žádné členství Ukrajiny v NATO. Může tohle Zelenskyj podepsat? Nemůže kvůli ústavě. A protože by to byl jeho politický konec,“ řekl Kuleba. On sám však v politice skončil už v září v rámci kontroverzních změn ve vládě, které zosnoval Andrij Jermak, mocný šéf Zelenského kabinetu.
Kuleba se ke své rezignaci odmítl vyjádřit, ale řekl: „Zelenskyj musí do své vlády pustit zpět silné lidi.“
Hlad po zbraních
Jednou z největších Kulebových obav je, že Trump zadrží zbraně a munici nebo nasadí Ukrajině hladovku, aby byla poddajnější, pokud se jeho mírová nabídka nezdaří. Pokud se to stane, jsou vyhlídky Kyjeva podle Kuleby hrozivé. „Frontová linie v Donbasu se zhroutí a Rusové budou u bran Dněpru, Poltavy a Záporoží,“ varoval. „To bude pro Ukrajinu v této válce nejnebezpečnější okamžik.“
Pokud Trump skutečně Ukrajinu vyhladoví po zbraních, bude klíčové, jak Evropa zareaguje, dodal Kuleba. Sám si není jistý, zda Evropa přikročí ke kompenzaci ztráty nebo omezení podpory Ukrajiny ze strany USA.
„Pokud najdou způsob, jak pokračovat v dodávkách a zvýšit je, získá Ukrajina více času,“ řekl. „Největší neznámou v této rovnici je, nakolik na to bude Evropa připravena. Evropané budou mít dvě možnosti. Buď budou uplatňovat vyčkávací strategii a následovat Trumpa, nebo přijmou skutečnost, že budou muset nést větší díl odpovědnosti,“ řekl.
„Západ neví, za co bojuje“
EU podle Kuleby sama o sobě nemůže nahradit to, co Ukrajina ztratí, pokud Spojené státy naberou jiný kurz. „Záleží však na evropských schopnostech a připravenosti v krátké době dramaticky zvýšit vlastní výrobu zbraní,“ dodal. „Je snazší předvídat vývoj v USA než v Evropě, jakkoli to může znít podivně,“ řekl a dodal, že největším problémem bude v současnosti Německo kvůli nadcházejícím předčasným volbám.
Kuleba v rozhovoru také vyjádřil zklamání nad tím, že mnozí na Západě nepochopili význam a důsledky války: „Nelze vyhrát válku, kde Rusko jasně ví, jaký je jeho strategický cíl do všech detailů, Ukrajina ví, jaký je její strategický cíl do všech detailů, ale Západ, bez něhož Ukrajina vyhrát nemůže, neví, za co bojuje. To je skutečná tragédie této války.“
O třetí světovou válku se však podle bývalého ministra zahraničí nejedná. Tím zpochybnil výrok bývalého velitele ukrajinských ozbrojených sil generála Valerije Zálužného z minulého týdne, který momentální situaci za začátek třetího globálního konfliktu označil. Kuleba s tím nesouhlasí „z jednoho prostého důvodu, protože Západ není psychologicky připraven bojovat“.