Hlavní obsah

Trump dal najevo, že nemá v úmyslu zajistit návrat vyhoštěného Salvadorce

Foto: Bílý dům/Flickr

Trumpova administrativa neprávem deportovala občana Salvadoru z USA. Chybu napravit nehodlá. Ilustrační foto.

aktualizováno •

Americký prezident Trump při dnešním setkání se svým salvadorským protějškem nevyjádřil záměr napravit chybné vyhoštění občana Salvadoru ze Spojených států. Salvadorec byl z USA deportován letos v březnu navzdory soudní ochraně.

Článek

Americký prezident Donald Trump ani jeho spolupracovníci v pondělí nedali nijak najevo, že mají v úmyslu zajistit návrat omylem vyhoštěného Salvadorce, který skončil ve vězení ve své domovině. Trump a jeho kolegové se tak vyjádřili na médiím přístupné části setkání se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem. Americký prezident také řekl, že by do Salvadoru rád deportoval i některé násilné zločince s americkým občanstvím.

Kilmar Ábrego García žil ve Spojených státech od roku 2011 a oženil se s Američankou, s níž vychovává několik dětí. V roce 2019 mu imigrační soudce sice zamítl žádost o azyl, ale udělil mu ochranu před deportací do Salvadoru, protože by mu hrozilo pronásledování místními gangy. Navzdory tomu Garcíu letos 12. března zatkli imigrační úředníci a několik dnů nato byl deportován do Salvadoru do vězení s nejpřísnějším režimem.

Případem se pak na popud Garcíovy rodiny zabývaly soudy, přičemž nejvyšší soud americké vládě nařídil „uskutečnit a usnadnit“ Garcíův návrat do Spojených států. Bílý dům v mezičase uznal, že García byl deportován omylem, ale zároveň ho označil za člena gangu Mara Salvatrucha (MS-13), což právníci devětadvacetiletého muže odmítají.

Trump na dotaz novinářky poznamenal, že by bylo lepší, kdyby ocenila, že jeho administrativa drží zločince mimo USA. Jeho vládní kolegové pak tvrdili, že García byl v USA nelegálně a že Washington nemůže Salvadoru mluvit do toho, jak s ním naloží, protože je to občan této latinskoamerické země. Do USA se ho „samozřejmě“ nechystá zpět poslat ani prezident Salvadoru Bukele. Otázku novinářů označil za směšnou. „Jak můžu propašovat teroristu do Spojených států?“ ptal se.

Trumpova vláda se v únoru dohodla se salvadorským autoritářským prezidentem, že úřady této země za peníze z Washingtonu umístí ve svých věznicích deportované zločince z USA. První takovou skupinou bylo téměř 300 lidí, včetně Salvadorců a více než dvou stovek Venezuelanů, které americká vláda označila za členy gangu Tren de Aragua. Právníci a příbuzní mnohých z nich ale takové obvinění odmítají.

Americkému prezidentovi by se podle jeho dnešního vyjádření líbilo, kdyby deportace do Salvadoru byly možné i v případě některých amerických zločinců. Učiní tak, pokud jeho administrativa dojde k tomu, že to je legální. Podle mnoha amerických právních expertů by ale něco takového bylo protiústavní.

Trumpova vláda k deportacím do Salvadoru využila zákon o nepřátelských cizincích z roku 1798, který takový krok umožňuje v době války a v případě osob ohrožujících bezpečnost země, aniž by jim musel být zaručen spravedlivý proces. Naposledy byl tento zákon použit za druhé světové války.

Doporučované