Článek
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek svolal schůzku členů svého kabinetu, aby projednali snahu Elona Muska o drastické škrty ve vládních výdajích a počtech zaměstnanců. Podle médií však jednání rychle nabrala vyhrocený tón, píše BBC.
Musk obvinil ministra zahraničí Marca Rubia, že nepropustil dostatek zaměstnanců ministerstva zahraničí. Podle New York Times mu řekl, že je „dobrý v televizi“, ale záměrně nepochválil jeho práci jako šéfa americké diplomacie.
Další střet se odehrál mezi Muskem a ministrem dopravy Seanem Duffym. Šlo o obvinění, že Muskova pracovní skupina pro hledání úspor, známá pod zkratkou DOGE, se pokusila propustit dispečery letového provozu, i když jich už tak byl ve Federálním úřadu pro letectví nedostatek. Ministerstvo dopravy je pod tlakem kvůli dvěma leteckým nehodám, které se staly od Trumpova nástupu do úřadu.
Trump nakonec zasáhl a zdůraznil, že sice DOGE podporuje, ale rozhodování nyní zůstane v rukou členů kabinetu, zatímco Muskův tým bude jen poradní. Ministerstvo zahraničí schůzku označilo za „produktivní“, Bílý dům se zatím nevyjádřil.
Napětí naznačuje, že Trump možná chce omezit Muskův vliv. Večer na Truth Social napsal, že ministři mají spolupracovat s DOGE na úsporách, ale s „přesností skalpelu, ne sekerou“.
Před několika týdny Musk na konzervativní konferenci mával lesklou motorovou pilou jako symbol své agresivní strategie škrtů. Muskův tým mezitím z oficiálních vládních e-mailových účtů rozeslal milionům federálních zaměstnanců nabídky na několik měsíců předplaceného platu výměnou za jejich rezignaci. Ti, kteří odmítli, museli podrobně hlásit své pracovní výsledky, jinak jim hrozilo propuštění.
DOGE také nařídil hromadné propouštění nově přijatých úředníků ve zkušební době, kteří neměli plnou ochranu státní služby. Některé vládní agentury však tato rozhodnutí později zrušily, protože mezi propuštěnými byli i zaměstnanci klíčoví pro národní bezpečnost.
V pátek Trump v Oválné pracovně popřel jakýkoliv spor a chválil Muska i Rubia. Jeho příspěvek na Truth Social však naznačuje, že chce dát členům kabinetu větší pravomoci a chránit svou administrativu před žalobami, které tvrdí, že Musk má příliš velký vliv, ač není členem kabinetu.
Přesto Musk zůstává Trumpovým klíčovým spojencem. V pátek večer nastoupil do Air Force One po boku prezidenta a letěl s ním do Mar-a-Lago. Napětí v kabinetu tak může být první neshodou ve vztahu těchto dvou mužů – ale zatím nic nenaznačuje, že by Trump přestal podporovat Muskův cíl omezit vládní výdaje.