Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od zvolení Donalda Trumpa zaplavuje transgenderová mládež ve Spojených státech krizové linky. Znovuzvolený prezident totiž ve své předvolební kampani učinil protitransgenderová témata jedním z hlavních bodů. Mnoho dospívajících se tak bojí toho, jak by se jejich život mohl změnit, až se Trump ujme úřadu, píše agentura AP.
Téma je v USA kontroverzní. Podle průzkumu AP VoteCast, který se uskutečnil mezi více než 120 000 voliči po celé zemi, přibližně polovina voličů celkově – a drtivá většina Trumpových příznivců – uvedla, že podpora práv transsexuálů ve vládě a společnosti zašla příliš daleko.
Trump během své kampaně slíbil, že zavede rozsáhlá omezení a zruší specifickou ochranu občanských práv transgender studentů. Toho by mohl dosáhnout například jejich vyloučením z letos schválené ochrany hlavy IX, která určuje školní pravidla týkající se používání zájmen, koupelen a šaten.
Téma transgenderu otvíral znovuzvolený prezident Trump i v reklamních spotech. V jednom z nich, který byl odvysílán více než 15 000krát, znělo: „Kamala je pro ně (they/them). Prezident Trump je pro vás.“
Novináři agentury AP hovořili s nebinárním teenagerem z Alabamy, který má pocit, že spot vykresluje transgenderové a nebinární osoby jako hrozbu pro společnost. Se stupňujícím se tlakem tak o víkendu před volbami zavolal na krizovou linku Rainbow Youth Project. A nebyl zdaleka jediný. Skupina, která slouží mladým lidem LGBTQ+, přijala na krizovou linku za posledních deset dní více než 5500 hovorů. To je zhruba o 3700 hovorů víc, než obvykle dostává každý měsíc, píše AP.
Podle matky Carolyn Fisherové byl teenager zoufalý a potýkal se s myšlenkami na sebevraždu. Ačkoli se s pomocí krizových poradců podle ní začal cítit lépe, zhoršila se šikana ve škole.
Podle údajů společnosti AdImpact, která se zabývá sledováním médií, byly od března roku 2023 v síťových televizích odvysílány republikánské reklamy útočící na politické protivníky v souvislosti s otázkami transgenderu nebo LGBTQ+ komunity více než 290 000krát.
Hlava IX
Administrativa prezidenta Joea Bidene letos rozšířila uznání práv transsexuálů. A to výkladem hlavy IX, federálního zákona o občanských právech. Ten je z velké části v kompetenci výkonné moci, na jeho prosazování ale mohou mít vliv soudní rozhodnutí. To se i stalo. Po řadě žalob soudy vydaly příkazy, které platnost zákona ve 26 státech pozastavily.
Hlava IX, která byla původně přijata v roce 1972, byla poprvé použita jako zákon o právech žen. Letos Bidenova administrativa uvedla, že zákon zakazuje diskriminaci na základě pohlavní identity a sexuální orientace, Trump to ale může změnit.
„Hlava IX bude nejvyšší prioritou. Je symbolem všech problémů kulturní války, které se v posledních letech vytvořily kolem genderové identity versus pohlaví,“ uvedla Candice Jacksonová, právnička, která v první Trumpově vládě vedla Úřad pro občanská práva na ministerstvu školství.
Trump v kampani uvedl, že požádá Kongres, aby přijal zákon, který by stanovil, že existují „pouze dvě pohlaví“, a slíbil, že skoncuje s „chlapci v dívčích sportech“. Dále by pak chtěl zakázat hormonální nebo chirurgické zákroky pro transgenderovou mládež ve všech 50 státech. Většina republikány ovládaných států již zdravotní péči potvrzující pohlaví pro transgenderovou mládež mladší 18 nebo 19 let zakázala, několik z nich navíc přijalo politiku omezující, které školní toalety mohou trans lidé používat.
Podle průzkumu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), který byl zveřejněn minulý měsíc, se v USA 3,3 procenta středoškoláků identifikuje jako transgender a dalších 2,2 procenta o svém pohlaví pochybuje.
Průzkum navíc zjistil, že 72 procent transgenderových a o pohlaví pochybujících dospívajících zažilo v uplynulém roce přetrvávající pocity smutku a beznaděje. Tito dospívající také ve srovnání s vrstevníky uváděli vyšší míru šikany ve škole. Přibližně jeden ze čtyř transgender studentů uvedl, že se v uplynulém roce pokusil o sebevraždu, uvedlo CDC.