Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od našeho zvláštního zpravodaje v USA/
Roy Dugosh i ve svých 75 letech stále přijíždí do baru na 11. ulici na koni.
Před podnikem v městečku Bandera je pro zvířata připravená v kádi voda, jezdci je přivazují za uzdu k dřevěnému zábradlí. Roy tvrdí, že i kdyby si dal o skleničku navíc, domů by se dostal bezpečně, protože „kůň zná cestu nazpaměť“.
Bandera je v Texasu známá jako „světové hlavní město kovbojů“. Není to jen místní legenda, „titul“ městečku se zhruba 800 obyvateli (v celém okrese Bandera jich žije 20 tisíc) udělil stát Texas a nakonec i obě komory amerického Kongresu.
„Máme tady bezkonkurenčně nejvíc šampionů v rodeu. Zatím jsme získali nějakých osmdesát světových titulů. A talentů je stále dost. Nikdo se nám nevyrovná,“ chlubí se Roy na lavici před podnikem OST, kde se téměř každé ráno na snídani schází se svými přáteli. Jejich stolu se tady říká „stůl moudrých“.
Prostorná restaurace je symbolem Americana, tedy předmětů odkazujících na historii a kulturu Ameriky - tady v Bandeře té kovbojské. Místo na barové stoličky si lidé sedají do koňských sedel, salátový bar je replikou dostavníku a stěny pokrývají fotografie herce Johna Waynea, jenž ve svých filmech znázorňoval především kovboje a pistolníky.
Tématem hovorů u „stolu moudrých“ je ale v těchto dnech staronový prezident Donald Trump. Muži v tradičních kovbojských kloboucích jsou z jeho dosavadního působení v Bílém domě nadšeni.
Schvalují všechny exekutivní příkazy, jež od prvního dne ve funkci podepisuje jako na běžícím pásu. Jsou přesvědčeni, že prezident je jedním z nich: přímočarý, drsný, nebojácný.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oW_A/nO1SBfAluis55qlkCRTPvz/aa74/roy.jpeg?fl=cro,0,168,4032,2688%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Roy Dugosh se snaží společně se svými přáteli udržet historii Divokého západu.
„Když vyhrál, byli jsme nadšení a myslím, že si zatím počíná tak, jak jsme od něj očekávali. Ameriku je potřeba spravit a on se toho ujal,“ říká Roy, který je přímým potomkem prvních 16 osadníků z poloviny 18. století. Vypráví, že do enklávy Bandera přišli z Polska a v oblasti pracovali na pilách - ze zdejšího cypřišovitého dřeva vyráběli střešní šindele.
To už je ale dávná historie. Roy se na okamžik odmlčí, povytáhne si klobouk lehce do čela, zakloní se, jako by si chtěl ulevit po vydatné snídani (toho rána si dal steak se dvěma vejci a toastem), a dodá: „Ve městě je teď nový šerif, který zjedná pořádek, a jmenuje se Donald Trump.“
Muskův útok na vládu
Ptám se ho, zdali mu nevadí, že má v Trumpově týmu velký vliv nevolený miliardář Elon Musk. Mezi demokraty jeho počínání posledních dnů vzbuzuje šok a zděšení.
Nejbohatší muž planety má například přístup k datům ministerstva financí, a to včetně systému, jenž vyplácí sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Dle agentury AP tak Musk může získat osobní informace o plátcích daní, tedy svým způsobem o všech Američanech.
„Víte, když vám nejede auto, je nutné se mu podívat pod kapotu a opravit ho, a to teď Musk dělá s Amerikou,“ odpovídá rezolutně Roy a odmítne tak jakékoliv pochybnosti či přímo obavy. Naopak má pocit, že za Joea Bidena vládní agentury příliš „nabobtnaly“ a „nezřízeně utrácely“.
Město Bandera
Městečko vzdálené zhruba 85 kilometrů severozápadně od San Antonia bylo prohlášeno za „světové hlavní město kovbojů“ v srpnu roku 2013. Obyvatelé tady pořádají řadu akcí s odkazem na Divoký západ.
Názor, který slyším i v baru na 11. ulici, kde „parkují koně“. Kolem šesté večerní se podnik slušně zaplňuje, dnes má v zadním tanečním sále hrát country kapela a prostor dostanou i amatérští muzikanti, kteří publiku předvedou své vlastní písně. Zatím je plno jen na baru, kde není téměř k hnutí. Místnost zdobí fotografie slavných pistolníků, obrovská maketa hlavy býka s rohy a desítky podprsenek zavěšených u stropu.
„Demokrati tomu (Muskovu počínání) říkají útok na vládu. A co je špatného na tom, vzít věci do rukou a vyčistit to tam? Trump a Musk vysušují bažinu,“ řekne mi kovboj Mike s odkazem na Trumpovo volební protikorupční heslo (už z roku 2016, pozn. red.) „drain the swamp“.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oW_A/kObgaqJNMnDx7wri8CRTV3N/80eb/bar-bandera.jpeg?fl=cro,0,168,4032,2688%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Slavný bar na 11. ulici, kam zákazníci přijíždějí často na koních
Podpora prezidenta je tu znát na každém kroku. Zřejmě nejvíc u „nákupní pasáže“ umístěné téměř u výjezdu z města směrem k San Antoniu.
Tahákem je tu obchod se suvenýry Donalda Trumpa. Je to svérázný byznys.
Staronový prezident je například na jednom z triček označován za pistolníka, jenž přináší spravedlnost. Na jiném je znázorněn v limuzíně, z níž má vystrčenou ruku s pistolí. Obrázek doprovází text „Bereme si naši zemi zpět“.
Toto triko jde dle prodavačky na dračku. Sama je do něj za pultem oblečená. Na stěně vedle ní je umístěna velká plazmová televize, kde celou otevírací dobu běží vysílání pravicové konzervativní televize Fox News, jež se netají svou podporou prezidenta a odporem k demokratům.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oW_A/nO1SBfAluiyaoUmUCRTYoW/1a24/daddys-home.jpeg?fl=cro,0,168,4032,2688%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
V prodejně se suvenýry si lze koupit třeba i triko „zločinec“ (Trump byl letos uznán vinným v případu utajování aféry s pornoherečkou, pozn. red.) nebo deku s podobiznou Trumpa a Bílého domu s nápisem „Taťka je doma“.
Do obchodu právě vstoupí pár. Dvojice se nejprve vyfotí u makety Trumpa a jeho ženy Melanie a následně žasne nad nabízeným zbožím.
Muž se ženou se často smějí, například nad ponožkami s karikaturou Trumpa a jeho žlutými vlasy, které z nich ve formě umělých pozlacených vláken trčí. Vzápětí si berou do ruky lahvičku s ostrou omáčkou, na níž stojí „deplorables“. Tímto slovem, jež by se dalo volně přeložit jako politováníhodný, popsala během prezidentské kampaně roku 2016 část Trumpových stoupenců Hillary Clintonová. Demokratka nakonec svůj souboj s republikánem prohrála.
Ostatně Hillary je tu také vyobrazena - společně s dalšími předními demokraty, jako jsou Joe Biden a Kamala Harrisová, tu má deku. Stojí na ní „Ubožáci“.
Blízko Boha a svobodní
Stejně jako většina budov v okolí i tato nákupní pasáž je jako vystřižená z Divokého západu, ve snaze dodat místu ještě větší autenticitu. Domky ze dřeva a vápence s klasickou verandou a „dveřmi lítačkami“ vypadají jako klasické saloony, jež kdysi sloužily jako nálevny, místa karbanu a nevěstince.
V okolí městečka Bandera navíc existují takzvaná „města duchů“ sestavená z kulis Divokého západu, kde zdejší kovbojové turistům předvádějí například pistolnické souboje.
Roy se touto architekturou kochá. Dle jeho názoru už takových míst v USA mnoho není. Co dle něj ale nezmizelo, je životní styl kovbojů v Texasu, kteří žijí a pracují na svých rozlehlých farmách.
Sám Roy vlastní stádo krav, býků a koní. „Jsme v přírodě, blízko Bohu a absolutně svobodní,“ dodá s uspokojením.