Článek
Šířením propagandy ovlivňují veřejné mínění. Tak fungují tzv. trollí farmy, které řadu let na sociálních sítích sdílejí příspěvky na různá témata od místních voleb až po válečné konflikty. Svou roli tak hrají například i ve válce na Ukrajině, kdy často opakují tvrzení Kremlu, útočí na Kyjev i západní státy a vymezují se proti nezávislým ruskojazyčným médiím.
Sociální síť Twitter, kterou používá asi 450 milionů lidí měsíčně, proti nim několik let bojovala. Po převzetí společnosti miliardářem Elonem Muskem s tím ovšem přestala, informovala stanice BBC.
Twitter totiž podle zjištění stanice zrušil tým, který kontroloval příspěvky a trollí účty mazal – řada odborníků sama rezignovala, další firma vyhodila. Stovky profilů šířících ruskou či čínskou propagandu tak zůstaly na síti a daří se jim šířit nepravdivý obsah.
Odborníci dlouhodobě varují před nebezpečím, které představuje šíření zahraniční propagandy skrze sociální média, připomíná BBC. V roce 2018 americká FBI uvedla, že falešné účty vydávající se za skutečné Američany hrály hlavní roli v ruském úsilí o vměšování do prezidentských voleb v roce 2016. Tehdy Twitter a Facebook začaly najímat specialisty na potírání těchto „informačních operací“.
Ačkoliv byla skupina takových odborníků starajících se o Twitter mnohem menší než například ta spadající pod společnost Meta, provozovatele Facebooku, během let dokázala potlačit řadu trollích farem.
Twitter snižuje dosah příspěvků o Ukrajině
Algoritmus sociální sítě Twitter záměrně znevýhodňuje příspěvky o Ukrajině, ukázala analýza zdrojového kódu. Odborníci odhalili i další tajemství o tom, jak firma Elona Muska nabízí příspěvky uživatelům.
V roce 2016 se ruští trollové zaměřili na černošské voliče v USA s využitím skutečných záběrů ukazujících policejní násilí. Minulý rok pak koordinovaná síť propagovala negativní - ale někdy přesné - zprávy o misích OSN v africkém Sahelu. Obě sítě byly společností Twitter zrušeny díky kontrole, již provedl speciální tým.
„Celá lidská část týmu byla zlikvidována. Jediné, co Twitteru zůstalo, jsou automatické detekční systémy,“ uvedl pro BBC anonymně jeden z bývalých vedoucích zaměstnanců.
Dosah trollů zvyšuje placené ověřování
Termín trollí farmy poprvé použili ruští reportéři v souvislosti s odhalením asi 300 lidí, kteří pod taktovkou Jevgenije Prigožina, šéfa ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny, za peníze koordinovaně sdíleli zprávy s cílem manipulovat veřejné mínění. Takové účty nicméně pochází například i z Číny nebo Íránu.
Ruským trollům na Twitteru s dosahem pomáhá nedávno zpřístupněné placené ověření, které zajistí, že příspěvky se budou jiným uživatelům objevovat přednostně, napsal deník The Washington Post.
Twitter staff cuts leave Russian trolls unchecked https://t.co/VlPWZaNvtp
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 14, 2023
Trollí účty o sobě běžně tvrdí, že sídlí mimo Rusko a síť jim bez větší kontroly „modrou fajfku“, která dříve označovala politiky či novináře, prodá. Většina z nich má sice málo sledujících, běžně ale přispívají v diskusích, kde se jejich dosah zvyšuje.
Muskův vlastní postoj k podpoře Ukrajiny je nejednoznačný. Miliardář sice Kyjevu pomohl tím, že mu poskytl satelitní internetové terminály Starlink, které země využila a dosud využívá ke komunikaci pro vojáky i civilisty. Některé jeho další veřejné postoje týkající se války se ovšem staly terčem kritiky, a to dokonce i ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.