Článek
Na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu začala ve středu pozdě večer (ve 23:14) erupce, uvedla islandská meteorologická služba. Jedná se v pořadí již o sedmou sopečnou erupci od loňského prosince. Otevřela se přibližně tři kilometry dlouhá puklina, ze které se do okolí valí láva. Podle odhadů je však včerejší erupce menší oproti poslední, která nastala v srpnu, píše agentura AP.
Neohrožuje leteckou dopravu, jako se tomu stalo při výbuchu sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, kdy se sopečná mračna rozšířila nad Evropu, připomněla ČTK. Tehdy se zrušilo po celém světě na sto tisíc letů.
Úřady ale varují před plynem v některých částech poloostrova. Varování se týká i nedalekého rybářského města Grindavík, které zůstává z velké části opuštěné kvůli hrozbě zasažení lávou. Podle úřadů je však město mimo ohrožení. Před nařízenou evakuací kvůli erupci sopky Svartsengi v prosinci loňského roku žily v Grindavíku téměř čtyři tisíce obyvatel, uvedla agentura Reuters.
Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi 800 let. V roce 2021 se ale probudily k životu, napsala ČTK. Island s téměř 400 000 obyvateli je největší a nejaktivnější sopečnou oblastí v Evropě. Leží na zlomové linii mezi euroasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, což z něj činí seizmické ohnisko s gejzíry, teplovodními prameny a desítkami sopek.