Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V sobotu vyšlo v Tel Avivu do ulic na 80 tisíc lidí, další tisíce Izraelců protestovaly v Jeruzalémě, Haifě a na dalších místech. Důvodem je plánovaná justiční reforma nové vlády Benjamina Netanjahua, která má politikům umožnit zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu. Dosud striktní rozdělení soudní a výkonné moci by tak vzalo za své a izraelská demokracie by se otřásla v základech.
Už v týdnu přikročili k demonstrativní hodinové stávce soudci a další zaměstnanci v justici, ministr spravedlnosti Jariv Levin ale jejich námitky odmítá, stejně jako slova o tom, že Izrael kráčí maďarskou cestou.
Pokud by reforma prošla, nebyl by pro vládu problém legalizovat osady na palestinských územích, nebo také zamezit rozsudku nad Netanjahuem souzeným z korupce a podvodů.
Obhájci reformy však tvrdí, že zemi vládnou „nevolení soudci“ a ministr pro vnitřní bezpečnost Itamar Ben Gvir dokonce demonstrantům pohrozil použitím vodních děl.
Reforma zkorumpuje politický systém
„Myslím, že ve svých obavách o osud izraelské demokracie mají demonstranti pravdu,“ řekl Seznam Zprávám Jonathan Rynhold, profesor politologie z Bar-Ilanovy univerzity. „Jde o otázku eroze demokratických institucí, které chrání občanská práva a chrání také systém před korupcí. Pokud se jmenování soudců stane něčím, co ovlivňuje vláda, a pokud budou protlačovat zákony ve prospěch jednotlivců a v rozporu s předcházejícími zákony, časem to zkorumpuje právní systém. Není to hrozba okamžitá – zničení institucí a odstranění bariér nějaký čas trvá.“
Bar-Ilanovu univerzitu, na které přednáší, přitom rozhodně nelze označit za levicovou nebo opoziční, právě naopak. Instituce sídlící na telavivském předměstí Ramat Gan je druhou největší v zemi a mnozí její absolventi sloužili či slouží jako ministři nebo diplomaté vládního Likudu. Diplom si z této univerzity odnesla i expremiérka Cipi Livniová, ale také Jigal Amir, vrah mírotvůrce Jicchaka Rabina.
Izraelský právní systém pod palbou
- Program justiční reformy obsahuje i „doložku o výjimce“. Ta umožní členům parlamentu přehlasovat rozhodnutí nejvyššího soudu.
- Soudci nyní mohou zrušit zákon, který považují za diskriminační. Nová vláda však míní, že jsou soudy pod vlivem „extrémní levice“.
- Podle expremiéra Jaira Lapida navržené reformy „ohrožují celý právní systém izraelského státu“.
- Komentátor listu Haarec Jossi Verter mluví rovnou o „převratu“.
- Verdikt soudu už nová vláda zvrátila jmenováním vicepremiéra Arje Deriho – za korupci odsouzený ultraortodoxní politik by podle soudu žádné funkce zastávat neměl.
Vedle strachu o izraelskou demokracii vyvolávají kroky nové vlády i obavy z další eskalace násilí v konfliktu s Palestinci.
Abychom ale byli spravedliví – situace na okupovaných územích i v Gaze se už zhoršovala celý minulý rok, kdy ještě Netanjahu a jeho extremističtí partneři nebyli u moci.
Konfrontace je nevyhnutelná
Katarská televize Al-Džazíra v této souvislosti jmenuje hned šest událostí či trendů: loňská krátká válka v Gaze, prakticky denní střety, při nichž umírají Palestinci, zabití novinářky Širín abú Aklahové, denní razie izraelské armády, stále četnější útoky ze strany osadníků a vznik několika nových ozbrojených skupin na Západním břehu.
Pro úplnost je třeba dodat, že k útokům – zejména nožem nebo najížděním autem – se uchylují i Palestinci, nejčastěji proti izraelským vojákům.
„Konfrontace a obnovení boje proti okupaci jsou nevyhnutelné,“ řekl Al-Džazíře politolog Bilál Šubakí z univerzity v Hebronu.
O nebezpečí vypuknutí třetí palestinské intifády mluví i Jonathan Rynhold: „Ano, to nebezpečí existuje, (ministr vnitřní bezpečnosti) Itamar Ben Gvir ho podněcuje. Bez něj by nynější konflikt s Hamásem nebyl,“ usuzuje s tím, že je teď riziko intifády podstatně vyšší než za předchozí vlády.
Dodává přitom, že k němu přispívají nejen Ben Gvirovy provokace, jako byla návštěva Chrámové hory, ale i špatná správa Palestinské samosprávy, která je zkorumpovaná a nedokáže lidem zajistit základní služby.
Připomeňte si
Izraelský ministr pro veřejnou bezpečnost Itamar Ben Gvir se v úterý ráno objevil na Chrámové hoře v Jeruzalémě, i když ještě v neděli psala média o tom, že ho od jeho provokace premiér Netanjahu odradil.
To, že bude krajní pravice ve vládě přitvrzovat, považuje za pravděpodobné i český politolog Marek Čejka, který se na oblast Izraele a Palestiny specializuje. „Třetí intifáda není rozhodně vyloučená, ale spekulovalo se o ní v uplynulých patnácti letech mnohokrát, a přesto k ní nedošlo. Může ale dojít k rozvratu palestinské autonomie,“ řekl Čejka Seznam Zprávám.
Míra násilí, která tu ještě nebyla
O probíhající „revoluci mesianistických nacionalistů“ pak mluví Ilan Baruch, bývalý izraelský velvyslanec v Jihoafrické republice a šéf organizace Israeli Policy Working Group, která prosazuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
„Tato revoluce vede stát k jedinému cíli, kterým je konsolidace anexe Západního břehu a východního Jeruzaléma a kompletní poražení Palestinců. Přijde mi to velice nebezpečné,“ řekl Ilan Baruch v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
I on mluví o možnosti třetí intifády: „Pokud bude nová intifáda, možná uvidíme míru násilí, kterou jsme ještě nezažili a která změní celkový obraz,“ obává se. Upozorňuje i na to, že střet a násilí hrozí i na vnitropalestinské scéně, kde se blíží konec prezidenta Mahmúda Abbáse, aniž by byl jasný jeho nástupce.
Palestinské intifády
- Intifáda je arabský výraz pro povstání.
- První palestinská intifáda byla soustavná série protestů a násilných nepokojů motivovaných izraelskou vojenskou okupací Západního břehu a Pásma Gazy. Povstání probíhalo od prosince 1987 do roku 1991, i když někteří datují konec až s podepsáním mírových dohod v Oslo v roce 1993.
- Druhá palestinská intifáda vypukla v roce 2000 poté, co šéf izraelské opozice Ariel Šaron podnikl provokativní návštěvu Chrámové hory v Jeruzalémě. Druhá intifáda byla podstatně krvavější než ta první - uvádí se přes 3000 obětí z řad Palestinců a na tisícovku Izraelců.
Výše zmíněný badatel Jonathan Rynhold je přesvědčen, že hlavním cílem krajní pravice je oblast C Západního břehu, kterou nyní kontroluje izraelská armáda. Ta tvoří asi 60 procent okupovaného území a Ben Gvir nebo ministr financí Becalel Smotrič se budou snažit, aby se v budoucnu nemohla tato oblast stát součástí palestinského státu.
Kvůli jejich cílům se v blízké době zřejmě dostane pod silný tlak premiér Netanjahu. Do Izraele se chystá šéf americké diplomacie Antony Blinken a očekává se, že bude Netanjahua tlačit přesně opačným směrem než jeho krajně pravicoví partneři – tedy žádná anexe ani rozšiřování osad.
„Bibi to může zvládnout, protože hlavní cíl jeho krajně pravicových partnerů je dlouhodobý a instituční, zatímco hlavní cíl USA je krátkodobý – nedopustit třetí intifádu, masivní expanzi osad a anexi. V zóně C Američané řeknou, že to není problém. Krajní pravice dostane, co chce,“ odhaduje Rynhold s tím, že se tato vláda může udržet u moci déle než jen několik měsíců.
V otázce amerického tlaku je spíše skeptický i bývalý diplomat Baruch.
Rynhold ovšem poukazuje i na fakt, že představitelé krajní pravice bývají jen málokdy pragmatičtí – u Smotriče tuto schopnost vidí, u opakovaně odsouzeného Ben Gvira už méně.
Vládnou v Izraeli extremisté?
Staronový izraelský premiér Benjamin Netanjahu se spojil v nové vládě s ultraortodoxními nacionalisty. Přečtěte si více o novém kabinetu.
Apartheidní režim? Názory se liší
Když v loňském roce hned dvě přední lidskoprávní organizace Human Rights Watch a Amnesty International označily izraelský režim za apartheid (psali jsme zde), reagovaly izraelské úřady rozhořčeně.
Ilan Baruch, který může domácí situaci srovnávat s JAR, má v této věci jasno: „Ano, myslím, že je tu jistý druh apartheidu, i když nemusí být nutně spojovaný s jihoafrickou zkušeností. Nadřazenost jedné etnické skupiny nad jinou je ale evidentní,“ myslí si.
Recognition that the Israeli government is committing the crime of apartheid has become the mainstream understanding within the human rights community. I don’t know any serious human rights activist who’s involved in this issue who doesn’t believe that. https://t.co/4pcw9uXIAo
— Kenneth Roth (@KenRoth) January 14, 2023
Český politolog Marek Čejka je v této otázce opatrnější: „Dokážu pochopit, proč ze své pozice zmiňované organizace ten termín používají, ale já osobně jsem ke srovnávání ideologií, historických událostí, různých režimů apod. dost skeptický… Vidím jisté rozdíly i mezi politikou bývalého rasistického režimu v JAR a dnešním Izraelem. To ale neznamená, že by řada izraelských politik vůči Palestincům – hlavně pak na Západním břehu – nebyly s apartheidem analogické. V řadě věcí se ale například odlišuje izraelský přístup k Palestincům s izraelským občanstvím (v Izraeli jim občas říkají ‚dobří Arabové‘) a těm, kteří ho nemají a žijí na Západním břehu, v Gaze či jsou palestinskými uprchlíky. Režim v JAR byl otevřeně rasistický prakticky ke všem černým Jihoafričanům.“
Jonathan Rynhold se pak domnívá, že ani vláda s extremisty typu Ben Gvira apartheidní stát z Izraele neudělá – tvrdí tak na základě faktu, že izraelští Arabové mají volební právo, o nějž nejspíš nepřijdou. „V našem univerzitním kampusu tvoří Arabové 10 procent studentů, před lety to bylo jedno procento,“ argumentuje.
Pro krajní pravici podle něj každé vyostření situace znamená plus a ministr pro vnitřní bezpečnost Ben Gvir toho bude jistě využívat.