Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Krysy by se mohly stát nejnovější zbraní v boji proti obchodování s ohroženými volně žijícími živočichy. Poukazuje na to studie zveřejněná v odborném časopise Frontiers in Conservation Science, která zkoumala hlodavce vycvičené k čichání šupin luskounů, rohů nosorožců, sloních klů a vzácného tvrdého dřeva.
Výzkumníci vycvičili osm krys druhu Cricetomys ansorgei vyskytujících se v jižní polovině Afriky tak, aby vyčenichaly pašované zboží ukryté například v burácích, listí, parukách a pracím prášku, informuje britský deník The Guardian.
Na trhu s nelegálními produkty z volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin se podle Interpolu pohybuje až 20 miliard dolarů (466 miliard korun) ročně.
Krysy zkoumali vědci z nevládní organizace Apopo založené v Belgii a sídlící v Tanzanii. Hlodavci v péči tohoto týmu umí vystopovat také nášlapné miny a tuberkulózu.
Vědci krysy trénovali pomocí odměny v podobě granulí, kterou ze začátku dostaly, pokud udržely nos tři sekundy nad vzorkem šupin luskouna, dřeva, rohu nosorožce nebo sloní kosti. Na sobě měly vestičky s pípátkem, aby mohly tlapkami upozornit na nález.
Vědci zjistili, že krysy dokázaly dokonale rozpoznat pachy i poté, co k nim osm měsíců nečichaly. To ukazuje, že si pamatují pachy stejně dobře jako policejní psi.
Při testování ve skutečném přístavu v Tanzanii v roce 2023 byly krysy velmi úspěšné - našly 85 % ukrytých nelegálních produktů, a to i v případě, že se nacházely uvnitř přepravních kontejnerů.