Hlavní obsah

Překvapení při volbě nového lídra toryů. Postupují zastánci tvrdšího přístupu

Foto: Profimedia.cz

Kemi Badenochová a Robert Jenrick. Jeden z nich už za pár týdnů povede britské konzervativce.

Britští konzervativci koncem října rozhodnou, kdo po sérii neúspěchů stane v jejich čele. Ať už vyhraje kterýkoliv z finalistů, stranu čeká výrazný posun doprava, předpovídá politoložka Monika Brusenbauch Meislová.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Britská Konzervativní strana hledá po drtivé porážce v červencových volbách novou energii. Už o prázdninách tak odstartoval boj o to, kdo bude novým lídrem a rozkolísanou stranu sjednotí.

V poslední době se spekulovalo, že největší šanci stát se nástupcem Rishiho Sunaka má stínový ministr vnitra James Cleverly. Když se v úterý rozhodovalo mezi čtyřmi posledními kandidáty, byl to právě on, kdo získal největší počet hlasů.

Britský The Independent napsal, že v době, kdy za sebou konzervativci mají porážku a trpí ztrátou důvěry, mohl být Cleverly –⁠⁠ o kterém se mluví jako o sympatickém a společenském bonvivánovi, co razí „konzervatismus s úsměvem“ –⁠⁠ pro stranu správnou volbou.

Nakonec ale před střídmějším Cleverlym, který vybízel ke „znormálnění“ strany, dostali přednost pravicovější kandidáti –⁠⁠ stínová ministryně pro bydlení Kemi Badenochová a exministr pro přistěhovalectví Robert Jenrick.

„Překvapivé vyřazení Jamese Cleverlyho, který byl vnímán jako sjednocující figura nabádající stranu k umírněnějšímu a inkluzivnějšímu přístupu, naznačuje, že poslanci strany dávají přednost asertivnějšímu a ideologicky vyhraněnějšímu směru,“ říká pro Seznam Zprávy docentka Monika Brusenbauch Meislová z Masarykovy univerzity.

Co přispělo k drtivé porážce konzervativců?

„Britští konzervativci si za hrozný volební výsledek mohou sami. Přivedli sami sebe na mizinu, neboť tam přivedli i svoji zemi,“ píše v komentáři Teodor Marjanovič.

Podle politoložky se specializací na Británii výběr dvojice kandidátů jasně signalizuje, jakým směrem se strana vydává – a to výrazněji doprava.

„Oba kandidáti jsou zastánci tvrdšího přístupu například v postoji k imigraci či vztahu Velké Británie k Evropské úmluvě o lidských právech, na jejímž základě funguje Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Strana se tak zaměří na témata, která rezonují s pravicově orientovanými voliči à la suverenita, kontrola imigrace, národní identita a podobně,“ předpovídá Brusenbauch Meislová.

„Zpátky ke kořenům“

První místo při středečním hlasování obsadila dřívější konzervativní ministryně obchodu Kemi Badenochová, která v kampani slibuje, že stranu přivede „zpátky ke kořenům“ a podle průzkumů se mezi konzervativci těší slibné podpoře.

Zahraniční média ji popisují jako zanícenou zastánkyni volného trhu a svobody slova a političku, která bojuje proti takzvané woke kultuře a nezdráhá se zapojovat do „kulturních válek“.

„Nemůže vidět kulturní válku na druhé straně ulice, aniž by přešla na druhou stranu a dala jí pár kopanců,“ říká k Badenochové politický korespondent britského deníku The Guardian Peter Walker.

Badenochová je známá přímočarým vystupováním. O rozruch se postarala, když na stranické konferenci prohlásila, že mateřská příliš zatěžuje podniky a že pět až 10 % státních zaměstnanců je tak špatných, že by měli skončit ve vězení.

Zatímco mnozí Badenochovou za její slova i nevybíravý způsob vyjadřování kritizují, řada pravicově smýšlejících konzervativních poslanců i podporovatelů ji právě pro její rázný styl obdivuje.

Muž, který spojuje migraci se zločinem

Druhým z finalistů boje o post šéfa Toryů je bývalý ministr pro přistěhovalectví Jenrick, jenž si kdysi pro nevyhraněné názory vysloužil přezdívku „Robert Generic“ (generický). Později ovšem od středových postojů upustil a posunul se více napravo.

Na britské politické scéně se prosadil přísným postojem k migraci. Přistěhovalectví ve svých projevech často spojuje se zločinem a mluví o něm jako o hrozbě pro „anglickou identitu“.

Loni v prosinci na post ministra rezignoval a stěžoval si, že legislativa okolo plánovaných deportací žadatelů o azyl do africké Rwandy, kterou prosazoval jeho kdysi blízký spojenec Rishi Sunak, nezachází dostatečně daleko.

Vlastní stranu kritizoval za to, že neudělala dost pro to, aby splnila sliby, že zastaví migraci, které dala svým voličům. Jenrick má za to, že Británie by měla odstoupit od Evropské úmluvy o lidských právech, která ji podle něj zbytečně brzdí v provádění deportací.

Příští lídr Konzervativní strany bude znám 2. listopadu.

Doporučované