Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Japonské hlavní město od dubna zavede pro vládní zaměstnance čtyřdenní pracovní týden.
Rodiče, jejichž potomci chodí do první až třetí třídy, by navíc měli mít možnost vyměnit část svého platu za možnost odejít z práce dříve.
Tokijská metropolitní vláda tím podle serveru CNN pokračuje v úsilí ulevit především pracujícím matkám a zároveň zpomalit prudký propad v počtu narozených dětí.
Guvernérka Tokia Juriko Koikeová plán představila ve středu. „Zajistíme, že se nikdo nebude muset vzdát své kariéry kvůli životním událostem, jako je porod nebo péče o děti,“ citovala ji CNN.
„Nyní je čas, aby Tokio převzalo iniciativu a v těchto náročných časech ochránilo a zlepšilo životy, živobytí a ekonomiku našich lidí,“ dodala.
1,2 dítěte na ženu
Země se roky potýká s klesající porodností. Jak připomněla CNN, loni se v zemi narodilo pouze 727 277 dětí a plodnost dosáhla nového minima 1,2 dítěte na ženu. Přitom aby populace zůstala stabilní, potřebuje plodnost 2,1.
Centrální vláda se už dlouho snaží zesílit snahy o povzbuzení mladých, aby uzavírali manželství a zakládali rodiny. V roce 2021 dokonce představila vlastní seznamovací aplikaci. Snaží se zajistit i otcovské dovolené.
Sociologové klesající trend připisují i nemilosrdné japonské pracovní kultuře a rostoucím životním nákladům. Drsné pracovní podmínky s sebou nesou mnohá zdravotní rizika, v zemi dokonce mají termín pro takzvanou smrt z přepracování - karóši.
Regionální vlády pak zavádějí opatření, která mají vést k lepším pracovním podmínkám.
Čtyřdenní pracovní týden není novinkou. V Evropě ho jako první ukotvila v legislativě Belgie, kde si ale pátý den musí zaměstnanci rozložit do ostatních dnů. Vzhledem k tamější popularitě práce z domova se možnost nestala moc využívanou.
Rovněž ve Velké Británii probíhal testovací provoz. Vláda po úspěchu, kdy z 61 společností 56 pokračovalo, přijala zákon o flexibilní práci. Ten vstoupí v platnost v červenci 2025.
Mezi další země, kde proběhlo testování, patří Španělsko, Island, Švédsko. V Česku model vyzkoušely některé firmy.