Článek
Hlavní cenu získal snímek zachráněné těhotné ženy po ruském bombardování porodnice v Mariupolu. Snímek, na kterém si šokovaná a bledá těhotná žena na nosítkách drží zakrvácený podbřišek, zatímco se s ní záchranáři ženou přes trosky obleženého areálu, obletěl celý svět. Příběh bohužel neměl šťastný konec, žena i dítě podle agentury AP zemřely. Útok na nemocniční areál v Mariupolu patřil k nejbrutálnějším projevům Putinovy války na Ukrajině.
V kategorii Příběh roku uspěl dánský fotoreportér Mads Nissen z deníku Politiken se sérií fotografií s názvem Cena za mír v Afghánistánu, která zachycuje všední život Afghánců pod vládou Tálibánu.
Ocenění za dlouhodobý projekt získala arménská fotografka Anuš Babažanjanová za fotografie na téma hospodaření s vodou ve Střední Asii.
Cenu v kategorii Otevřený formát dostal Egypťan Muhammad Mahdí za snahu zachovat paměť mizející rybářské vesnice na severu Egypta.

Vítězem soutěže World Press Photo se stal snímek ukrajinského fotožurnalisty Jevhena Maloletky, který zachytil útok ruských jednotek na ukrajinské město Mariupol a jeho civilisty.

Vítězem cen World Press Photo v kategorii Příběh roku se stal Mads Nissen (Politiken, Panos Pictures) se souborem Cena za mír v Afghánistánu.

Soubor zachycuje každodenní život lidí žijících v Afghánistánu v roce 2022, tedy po nástupu Tálibánu.

Mads Nissen, Cena za mír v Afghánistánu.

Mads Nissen, Cena za mír v Afghánistánu.

Vítězem v kategorii Dlouhodobý projekt se stala Anuš Babažanjanová (National Geographic Society) se souborem Rozbouřené vody.

Autorka se zabývá dopady klimatické krize na středoasijské postsovětské země – Tádžikistán, Kyrgyzstán, Uzbekistán a Kazachstán.

Podle Babažanjanové tyto čtyři vnitrozemské středoasijské země, které se potýkají s klimatickou krizí, nedokážou dostatečně koordinovat svůj postup v oblasti společných zásob vody a v užívání energetických zdrojů. Na snímku Rogunská přehrada, která se staví ve východním Tádžikistánu.

Autorka zachytila osudy lidí, kteří se musí vyrovnávat s proměnou klimatu a jejich života. Na snímku horký pramen, který vytryskl z vyschlého dna Aralského moře u vesnice Akespe v Kazachstánu.

Obyvatelka vesnice Istiqlol v Tádžikistánu odpočívá u svého skleníku na řece Vachš.

Kaly v řece Amu Darja v Uzbekistánu, které vodu obarvily načerveno.

Celkovým vítězem World Press Photo v kategorii Otevřený formát se stal Mohamed Mahdy se souborem Stoupající hladina moře.

Fotografický soubor ukazuje život rybářské komunity, která čelí mnoha problémům.

Rybářská komunita v egyptské Alexandrii si postavila své domy přímo u kanálu Mahmoudiyah, který spojoval jejich lodě se Středozemním mořem. Žila zde takto mnohá desetiletí.

Nyní však stoupající hladina moře ohrožuje jejich domy.

Mezinárodní ekologické dohody omezují počet dní, kdy mohou obyvatelé rybařit, a znečištění z okolních továren nutí rybáře plout dále na moře na malých dřevěných člunech, což ohrožuje jejich lodě a životy.

Vítězným snímkem za africký kontinent se stala fotografie s názvem Velké zapomnění (příběh o lidech v Ghaně, kteří trpí demencí) od Lee-Ann Olwageové (Bob & Diane Fund, Der Spiegel).

Vítězem cen World Press Photo v kategorii Příběh roku za africký kontinent se stal belgický fotograf Nick Hannes (Panos Pictures) se souborem Nové hlavní město.

Fotografie v sérii zachycují výstavbu nového správního centra Egypta.

Nové hlavní město, Nick Hannes.

Nové hlavní město, Nick Hannes.

Vítězem v kategorii Dlouhodobý projekt za africký kontinent se stal M’hammed Kilito se souborem Dříve, než zmizí, který zdokumentoval postupné zanikání oáz.

Dokument se snaží upozornit na to, že zhruba dvě třetiny marockých oáz už zmizely kvůli neustále rostoucí teplotě, lidské činnosti, požárům a nedostatku vody. Na snímku je oáza Fint nedaleko Ouarzazate v jižním Maroku.

M’hammed Kilito – Dříve, než zmizí: rozvádění vody uživatelům pomocí kamenných přepážek a hliněných kanálů v oáze Figuig.

Muž na snímku kontroluje stav vody ve studni v oáze Merzouga v Maroku. Hluboké studny mohou snižovat hladinu podzemní vody a zemědělci, kteří k nim nemají přístup, tak zůstávají na suchu. Z důvodu nedostatku vody klesá zemědělská produkce, roste chudoba a dříve obydlené oblasti se vyprazdňují.

Vítězem World Press Photo v kategorii Otevřený formát za africký kontinent se stal Mohamed Mahdy se souborem Stoupající hladina moře.

Fotografický soubor se zabývá zvedající se hladinou moře, která přináší problémy rybářské vesnici poblíž Alexandrie.

Čestné uznání za africký kontinent získal Jonathan Fontaine (Hans Lucas) za soubor Poslední cesta kočovníků.

Snímek za evropský kontinent získal řecký fotograf Alkis Konstantinidis (Reuters), který zachytil momentku z ostřelování Charkova ruskými jednotkami. Žena na snímku pláče nad tělem jejího otce, který byl zabit, když šel pro chleba.

Vítězem cen World Press Photo v kategorii Příběh roku za evropský kontinent se stal ukrajinský fotožurnalista Jevhen Maloletka (Associated Press) se sérií Obléhání Mariupolu.

Jevhen Maloletka (Ukrajina/AP): Obléhání Mariupolu.

Jevhen Maloletka (Ukrajina/AP): Obléhání Mariupolu.

Vítězem v kategorii Dlouhodobý projekt za evropský kontinent se stal italský fotograf Simone Tramonte se souborem Přechod k uhlíkové neutralitě. Na snímku fotobioreaktor v zařízení na pěstování mikrořas v Reykjanesbæru na Islandu.

Soubor snímků se zaměřuje na obnovitelné zdroje energie a nové technologie pro výrobu potravin. Na snímku skleníky v italském Ostellatu.

Vertikální farma nedaleko Milána v Itálii. Metoda pěstování snižuje spotřebu vody a zvyšuje efektivitu.

Sluneční elektrárna ve španělském Fuentes de Andalucía.

Geotermální elektrárna na Islandu.

Sběrná komora zařízení na energetické využití odpadu v italském Turíně, které napájí největší síť dálkového vytápění v Itálii a slouží více než devíti tisícům domácností.

Lidé se koupou poblíž větrné farmy Amager Strand v Dánsku. Spoluvlastní ji 8552 spotřebitelů elektřiny a slouží více než 40 tisícům kodaňských domácností.

Vítězem World Press Photo v kategorii Otevřený formát za evropský kontinent Cesar Dezfuli (De Volkskrant) za dílo Cestující.

Projekt Cesara Dezfuliho se snaží ukázat osobní příběhy a výpovědi uprchlíků cestujících z Afriky do Evropy.

Čestné uznání za evropský kontinent získal Emilio Morenatti (Associated Press) za soubor Válečná zranění.

Emilio Morenatti, Válečná zranění.

Emilio Morenatti, Válečná zranění.

Emilio Morenatti, Válečná zranění.

Vítězným snímkem za severoamerický kontinent se stala fotografie s názvem Umírající řeka od autora Jonase Kaka (Panos Pictures). Autor vyfotil včelaře v Arizoně, kteří musí z důvodu nedostatku srážek zajistit dostatek vody pro své včely.

Vítězem cen World Press Photo v kategorii Příběh roku za severoamerický kontinent se stal Carlos Barria (Reuters) se souborem Mariina cesta.

Barria zachycuje osobní příběh plný utrpení a překážek uprchlice z Hondurasu, která se snaží začít nový život v Los Angeles.

Carlos Barria, Mariina cesta.

Carlos Barria, Mariina cesta.

Vítězem v kategorii Dlouhodobý projekt za severoamerický kontinent se stal mexický fotograf Cristopher Rogel Blanquet (W. Eugene Smith Grant, National System of Art Creators FONCA, Getty Images) se souborem Krásný jed.

Soubor Krásný jed se zabývá dopady používání pesticidů při pěstování květin pro celý svět, ale i zdravotními problémy místní komunity.

Cristopher Rogel Blanquet, Krásný jed.

Cristopher Rogel Blanquet, Krásný jed.

Cristopher Rogel Blanquet, Krásný jed.

Cristopher Rogel Blanquet, Krásný jed.

Vítězem World Press Photo v kategorii Otevřený formát za severoamerický kontinent se stala Ashley Peñaová (New York Magazine) se souborem Hlasem New Yorku je dril.

Ashley Peñaová, Hlasem New Yorku je dril.

Ashley Peñaová, Hlasem New Yorku je dril.

Za jihoamerický kontinent vyhrál snímek úniku ropy v Limě v kategorii od fotožurnalisty Musuka Nolteho (Bertha Foundation).

Vítězem cen World Press Photo v kategorii Příběh roku za jihoamerický kontinent se stal peruánský fotograf Alessandro Cinque (Pulitzer Center, National Geographic) se souborem Alpaky.

Alpaky jsou životně důležité pro živobytí mnoha lidí v peruánských Andách, nyní však čelí novým výzvám kvůli klimatické krizi.

Alessandro Cinque, Alpaqueros.

Alessandro Cinque, Alpaqueros.

Vítězem v kategorii Dlouhodobý projekt za jihoamerický kontinent se stala Fabiola Ferrerová (Magnum Foundation) se souborem Neslyším ptáky.

Miliony Venezuelanů opustily svou zemi, která se nachází v ekonomickém kolapsu s politickými nepokoji, vysokou nezaměstnaností a extrémní sociální nerovností.

Fabiola Ferrerová, Neslyším ptáky.

Fabiola Ferrerová, Neslyším ptáky.

Fabiola Ferrerová, Neslyším ptáky.

Vítězem World Press Photo v kategorii Otevřený formát za jihoamerický kontinent se stala Johanna Alarcónová (Magnum Foundation, Panos Pictures) za projekt Řazení (Shifting).

Čestné uznání za jihoamerický kontinent získal Tomás Francisco Cuesta (Agence France-Presse) za soubor Mistři světa.

Tomás Francisco Cuesta, Mistři světa.

Tomás Francisco Cuesta, Mistři světa.

Tomás Francisco Cuesta, Mistři světa.

Vítězem cen World Press Photo v kategorii Příběh roku za asijský kontinent se stal Mads Nissen (Politiken, Panos Pictures).

Mads Nissen, Cena za mír v Afghánistánu.

Mads Nissen, Cena za mír v Afghánistánu.

Mads Nissen, Cena za mír v Afghánistánu.

Vítězem v kategorii Dlouhodobý projekt za asijský kontinent se stala Anuš Babažanjanová (National Geographic Society) se souborem Rozbouřené vody.

Anuš Babažanjanová, Rozbouřené vody.

Anuš Babažanjanová, Rozbouřené vody.

Anuš Babažanjanová, Rozbouřené vody.

Vítězem World Press Photo v kategorii Otevřený formát za asijský kontinent získal anonymní autor. Video složené z fotografií ukazuje osobní nahlédnutí do nebezpečných situací, kterým musí čelit demonstranti v dnešních ulicích Íránu.

Čestné uznání za asijský kontinent získal Ahmad Halabisaz. Na snímku, který je bez názvu, sedí íránská žena na náměstí v Teheránu a vzdoruje povinnému zákonu o nošení hidžábu.

Čestné uznání za asijský kontinent získal také Weimin Chu se souborem Mihotavé světlo v nedokončené budově.

Snímky bytového komplexu v Číně vyprávějí složitý příběh o utrpení, které čínská krize realitního trhu způsobila obyčejným lidem.

Weimin Chu, Mihotavé světlo v nedokončené budově.

Vítězný snímek za jihovýchodní Asii a Oceánii se stala fotografie s názvem Vyzvednutí mrtvých od myanmarského autora Mauk Kham Waha.

Vítězem cen World Press Photo v kategorii Příběh roku za jihovýchodní Asii a Oceánii se stala Hannah Reyes Moralesová (The New York Times) se souborem Domov pro Zlaté gaye.

Hannah Reyes Moralesová, Domov pro Zlaté gaye.

Hannah Reyes Moralesová, Domov pro Zlaté gaye.

Hannah Reyes Moralesová, Domov pro Zlaté gaye.

Vítězem v kategorii Dlouhodobý projekt za jihovýchodní Asii a Oceánii se stala Kimberly dela Cruzová (W. Eugene Smith Memorial Fund, VII Mentor Program) se souborem Smrt národa.

Soubor Cruzové se zabývá problémem s drogami v zemi.

Kimberly dela Cruzová, Smrt národa.

Kimberly dela Cruzová, Smrt národa.

Kimberly dela Cruzová, Smrt národa.

Kimberly dela Cruzová, Smrt národa.

Vítězem World Press Photo v kategorii Otevřený formát za jihovýchodní Asii a Oceánii se stal Chad Ajamian se souborem Záplavy pohledem infračervené kamery.

Chad Ajamian, Záplavy.
Čtyři světoví vítězové byli vybráni z 24 regionálních vítězů. Soutěž World Press Photo oceňuje nejlepší novinářské fotografie. Do 66. ročníku soutěže se přihlásilo 3752 fotografů ze 127 zemí. Porota letos hodnotila přes 60 tisíc fotografií.