Článek
/Od zvláštního zpravodaje v Izraeli/
Příjezd do kibucu Be´eri je jen pro silné povahy. V poli vedle silnice leží hromada lidských těl. Odhadem deset až patnáct. Některá jsou v bílých pytlích, některá obnažená. Zjevně tu leží několik dní, jsou v pokročilém stadiu rozkladu.
„To jsou teroristi. Zatím jsme je všechny ještě nesesbírali. Prvně jsme se věnovali Židům. Na tamtěch budeme teprve pracovat,“ vysvětluje mi u brány do kibucu tmavovlasý muž. Jmenuje se Akiva Bdil a je člen dobrovolnické organizace ZAKA, která izraelským úřadům pomáhá mimo jiné s identifikací obětí terorismu, dopravních nehod nebo jiných katastrof.
„Shromažďujeme části těl a zajišťujeme jejich řádný židovský pohřeb,“ popisuje úkol jeho týmu. Civilním zaměstnáním je Akiva Bdil advokát. V Be´eri právě dokončili první fázi – sesbírali ostatky zavražděných židovských obyvatel.
„Dostali jsme sem až v neděli, protože do té doby to bylo až moc nebezpečné. Začali jsme sběrem a identifikací těl lidí z kibucu. Bylo naprosto šílené vidět, v jakých polohách zemřeli. Měli uřezané hlavy, dospělí i děti. Byly tu znásilněné ženy a dívky v polohách s nohama od sebe. Některé děti zavraždili teroristé před očima rodičů a až pak zavraždili je,“ popisuje, s čím se potýkal.
V kibucu žilo zhruba jedenáct set obyvatel. Teroristé z Hamásu jich podle Akiva Bdila zavraždili 125. U čtyř těl si nejsou kvůli míře spálení jistí, bude třeba analýzy DNA. Není ani jasné, kolik lidí bylo v době masakru doma. V sobotu – při šábesu se odpočívá, nepracuje a je zvykem, že se rodiny navštěvují.
„Sesbírali jsme přes sto těl teroristů, uložili jsme je vzadu, ale zatím neodvezli. Dalších padesát těl teroristů jsme ještě nesesbírali. Na tom pracujeme,“ ukazuje mimo jiné i k cestě vedoucí do kibucu Be´eri.
O dvě hodiny později přijíždí konvoj novinářů. Desítky z celého světa. Poprvé (ve středu odpoledne) nás armáda pustila na místo masakru. Provází nás generálmajor Itai Veruv, velitel hloubkového sboru izraelských obranných sil a bývalý náčelník štábu pozemních sil. To on vedl osvobozovací akci v Be´eri.
„Nikdy jsem nic takového neviděl. To, co se tu odehrálo, nemohly udělat lidské bytosti. Těžko se mi to vstřebává. Třeba vidět matku s dítětem zavražděnou v jejich ložnici. Děti brali z postelí a nožem je podřezávali. Šli dům po domu a vraždili. Cílem jejich mise bylo zabít co nejvíc lidí,“ promlouvá k nám novinářům.
Vojáci a dobrovolník hovoří o uřezaných hlavách dětí, ale prokázat to nelze.
Vstupujeme dovnitř. Uvnitř kibucu je ticho. Na parkovišti jsou prostřílená a ohořelá auta. Z potrubí ještě srčí voda. Na zemi se válí stovky vystřelených nábojnic. Po cestách jsou povalená dětská kola. Na trávě pánská bota.
Nahlížím do okna jednoho z domů. Je to ložnice. Dvojpostel s peřinami, na nočním stolku lahvička s prášky, box s ubrousky a na zemi louže krve. Potřísněná je i vestavěná skříň.
Řada budov v kibucu je ohořelá a poničená. Na zdech jsou desítky děr od kulek. Některé domy se zřítily jako po zemětřesení. To vše je výsledek tvrdých bojů mezi izraelskou armádou a teroristy z Hamásu.
„Byl to velmi, velmi těžký a složitý boj, kde se pohybují civilisté, kde se bojuje mezi domy, kde byli drženi rukojmí a kde teroristé drželi děti a ženy jakou lidské štíty. Bylo jich hodně a byli velmi dobře vyzbrojeni včetně protitankových střel a granátů,“ vysvětluje velitel zasahující jednotky Itai Veruv. Během bojů přišli o šest vojáků.
Teroristé napadli obyvatele kibucu brzy ráno, kdy mnozí z nich vstávali, myli se, snídali nebo si šli zacvičit.
„Překvapili je. Byl to hrůzný masakr. Teroristé hledali rodiny a hlavně děti a děti a děti. Lidé z kibucu se první hodiny museli sami bránit a to velmi statečně,“ říká generálmajor. Vzápětí čelí tvrdým otázkám, proč to izraelské armádě trvalo tak dlouho?
„To je velmi důležitá otázka, kterou si klademe i my. Teď se ale musíme dívat dopředu. Přepnout se z obranné operace na tu útočnou. Později se těmito těžkými otázkami budeme jistě zabývat,“ odpověděl vyhýbavě generálmajor Itai Veruv.
„Bojovali jsme s nimi v zahradě, ve školce, mezi budovami, na parkovišti. Všude. Teroristé si vzali rukojmí a drželi je v jídelně,“ popisuje. Jen pár lidem se podařilo uniknout.
„V kibucu jsme ale žádné přeživší už bohužel nenašli. Řada jich byla také unesena do Gazy,“ uvádí vysoce postavený voják. Jednou z nich byla pětaosmdesátiletá Jaffa Adar, kterou teroristé natočili, jak ji ozbrojenci unášejí na golfovém vozíčku do Gazy.
Procházíme kolem menší zděné budovy, kterou tvoří malé apartmánky. Tady se mladí lidé učili samostatnému životu.
„Žili tu singles, dvojice nebo manželé s maximálně jedním dítětem. Teroristi sem přišli, otvírali jedny dveře za druhými a všechny povraždili. Používali granáty, střelbu nebo i nůž,“ popisuje major Doron Spielman. „Bude trvat týdny, než poskládáme jednotlivé části těl, abychom je mohli řádně pohřbít, krčí rameny.
Pak si utře čelo a dodává: „Jako je Osvětim symbolem holokaustu, kibuc Be´eri je symbolem tohoto pogromu.“ A sklopí oči.