Hlavní obsah

Tisíce turistů, kteří touží vidět erupci Etny, blokují ulice a riskují zranění

Foto: Salvatore Allegra/Anadolu, Getty Images

Turisté u lávy proudící po zasněženém úbočí Etny.

Šéf sicilské civilní ochrany Salvo Cocina popsal turismus na Etně v posledních dnech jako divoký a mimořádně nebezpečný.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Tisíce turistů, kteří touží vidět erupci Etny, se k této sopce sjíždějí, blokují auty ulice, a tedy i průjezd záchranných služeb, stěžují si úřady na Sicílii. Podle nich návštěvníci navíc zbytečně riskují, napsal server britského deníku The Guardian.

Šéf sicilské civilní ochrany varoval, že návštěvníci, které přitahuje výjimečná podívaná, parkují svá auta v úzkých ulicích a zamezují tak průjezdu sanitek. „Jak padne tma, situace je mimořádně nebezpečná. Roste riziko pádů a lidé se propadají do sněhu,“ napsal v neděli večer v příspěvku na facebooku Cocina.

Jeho varování ale zřejmě nepadlo na úrodnou půdu. V pondělí se na výletě ztratilo osm lidí včetně dvou nezletilých a záchranné složky je nalezly až po několika hodinách, pomoci jim museli i místní hasiči. V neděli si 48letý muž zlomil při pádu nohu a čtyři další lidé se ztratili noc předtím.

+3

Místním pomáhají se zvládáním náporu turistů hasiči, starostové měst na svazích hory mezitím nařídili návštěvníkům držet se alespoň 500 metrů od vytékající lávy. Toto nařízení ale lidé téměř bez výjimky ignorují, píše The Guardian.

O víkendu se na sociálních sítích rozšířily stovky videí, na kterých jsou vidět výletníci v blízkosti proudu lávy. Ten pomalu klesá po zasněženém svahu a rozpouští sníh, který vytváří potok.

„Viděl jsem množství fotek a videí lidí, kteří jsou nebezpečně blízko, a to i při lyžování,“ řekl starosta nedalekého města Belpasso Carlo Caputo. „I když je to vizuálně působivé, vystavují se vážnému riziku, protože láva se při kontaktu se sněhem může okamžitě odpařit a kvůli uvolněné tepelné energii může prudce vymrštit úlomky nebo kamení,“ dodal.

Itálie je zemí s největším množstvím památek UNESCO na světě, potýká se tedy i s přemírou turistů, poznamenal The Guardian. Letos v lednu musel starosta oblíbeného lyžařského střediska Roccaraso výrazně omezit vstup do obce, a dokonce naznačil, že kvůli nebývalé invazi turistů povolá na pomoc armádu. Vesnici totiž zahltilo 260 autobusů s více než 10 000 návštěvníky z Neapole a okolní Kampánie.

Související témata:

Doporučované