Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Téměř 60 tisíc těhotných žen v Gaze trpí podvýživou, dehydratací a nedostatkem řádné zdravotní péče. Jedná se o data, která zveřejnilo tamní ministerstvo zdravotnictví, které je řízeno teroristickou organizací Hamás. Nelze je nezávisle ověřit.
Nicméně i odborníci z OSN, kteří zhoršování situace v Pásmu Gazy sledují od zahájení izraelské protiofenzivy před pěti měsíci, varují, že enklávě hrozí hladomor. Podle zdravotníků organizace zemřelo v posledních dnech na podvýživu a dehydrataci nejméně 25 lidí, většinou dětí.
List The New York Times publikoval příběh čerstvé maminky jménem Wafaa al-Kurd. Před dvěma týdny porodila téměř šestikilovou holčičku Taymu. Přesto prý na konci těhotentství sama Wafaa vážila méně než na jeho začátku. V jeho průběhu jedla pouze rýži a džus z prášku. Popsala, že její manžel tráví od porodu celé dny objížděním trhů na severu Gazy, kde rodina žije, a snaží se sehnat dostatek jídla, aby jeho žena mohla kojit a udržet Taymu naživu.
Citované ministerstvo zdravotnictví ve zprávě, publikované v pátek, uvedlo, že přibližně 5000 žen v Gaze rodí každý měsíc v „drsných, nebezpečných a nezdravých podmínkách v důsledku bombardování a vysídlení“. A dále, že od začátku izraelské vojenské akce bylo zabito přibližně 9000 žen, včetně tisíců matek a těhotných.
Globální svazek pro výživu (Global Nutrition Cluster), skupina humanitárních agentur působících v Gaze, minulý měsíc ve své zprávě odhadla, že více než 90 % dětí mladších dvou let a těhotných a kojících žen se potýká s velkou potravinovou nouzí - a to jak na severu Pásma Gazy, tak na jihu v Rafáhu.
Problém je i v podmínkách pro porod. „Mnohé rodí nebezpečně, bez porodních asistentek, v hygienicky závadném prostředí, bez dostupných životně důležitých prostředků,“ popsala pro NYT své zkušenosti porodní asistentka Deborah Harringtonová, „riskují tím život svůj i dítěte.“