Článek
Dobytí Pásma Gazy a opětovné zakládání izraelských osad na tomto území už není pro řadu příznivců izraelské pravice pouhým snem: Ministři vlády, přední poslanci Knesetu, veřejně činné osoby a tisíce aktivistů na tomto plánu intenzivně pracují už od 7. října, kdy vypukla válka mezi Izraelem a Hamásem.
Zastánci této myšlenky v posledních týdnech své úsilí stupňují. Aktivisté rozdělují úkoly a do map zakreslují první osady, které v Pásmu Gazy plánují založit. Na neděli uspořádali na toto téma velkou konferenci, která se bude konat v mezinárodním kongresovém centru v Jeruzalémě a kde se očekává účast více než 3000 lidí včetně členů vlády. Píše o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI).
Konferenci „Jen osídlení přinese bezpečnost“ pořádají mezi jinými šéf regionální rady Samaří Jossi Dagan a předsedkyně hnutí Nachala Daniella Weissová. Ta se velmi aktivně podílí na plánování a rozvoji nelegálních židovských osad na Západním břehu Jordánu. Weissová tento týden řekla, že plánované osady už mají i svá jména a existuje také akční strategie. „Odezva je obrovská, uvidíte na konferenci. Podařilo se nám zaregistrovat 400 rodin do sedmi základních osadnických skupin po celé Gaze. Základní skupiny máme na severní hranici i v samotném městě Gaza. Město Gaza bude židovské,“ dodává.
Podobné názory má i Dagan. „Musíme si tuto oblast vzít zpět a založit v Gaze osadu. Musíme začít na severu Pásma Gazy. Tam, kde se dříve nacházely osady Elej Sinaj, Nisanit a Dugit. Je to blízko Sderotu a právě tam budou postaveny první osady,“ řekl. Sderot je největší izraelské město v blízkosti hranic s Pásmem Gazy. Čelní izraelští politici myšlenku obnovení osad v Pásmu Gazy opakovaně odmítli. Jasně proti je také mezinárodní společenství, zejména hlavní spojenec Izraele, Spojené státy. Přesto vojenské tažení za svržení Hamásu vzbuzuje naděje mezi zarytými stoupenci osadnického hnutí.
Okupace Pásma Gazy
Izrael ukončil někdejší okupaci Pásma Gazy v roce 2005, kdy zrušil osady, stáhl armádu a území ponechal v rukou palestinské samosprávy. V roce 2007 se zde násilím ujalo moci radikální hnutí Hamás a od té doby se na tomto území nekonaly volby. Loni 7. října teroristé z Hamásu vpadli do jižního Izraele, kde povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 253 osob odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izrael reagoval rozsáhlým bombardováním a pozemní ofenzivou v Gaze s cílem Hamás zničit, odstavit jej od moci a osvobodit rukojmí.
Opětovná okupace Pásma Gazy a zakládání osad není oficiální linií izraelské vlády pro poválečné uspořádání. Netanjahu prohlásil, že Izrael v Pásmu Gazy po válce nezůstane a nad územím si ponechá pouze bezpečnostní kontrolu. Zároveň však téměř třetina členů Knesetu a vlády včetně ministrů za dvě ultraortodoxní strany návrat osad do Gazy podporuje. Premiér tak bude čelit vnitřnímu tlaku ze všech stran své předválečné vládní koalice.