Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sociální síť TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, čelí ve Spojených státech novým žalobám, které ji viní z poškozování duševního zdraví mladých lidí. Žaloby podalo 13 států USA a federální distrikt hlavního města Washingtonu. Píší o tom agentury AP a Reuters.
Žaloby tvrdí, že sociální síť TikTok záměrně používá software vyvolávající závislost, aby tak přiměla děti k co nejčastějšímu sledování videí, které jsou na ní umístěné, a zaměřovala na ně reklamu. Požadují proto po soudech uvalení finančních postihů. Státy jako Texas a Utah již dříve podobné žaloby proti TikToku podaly.
„TikTok pěstuje závislost na sociálních médiích s cílem podpořit firemní zisky,“ uvedl generální prokurátor státu Kalifornie Rob Bonta. „Úmyslně se zaměřuje na děti, protože ví, že děti ještě nemají schopnost vytvořit si zdravá omezení u návykového obsahu,“ dodal směrem k sociální síti.
Žaloby jsou důsledkem vyšetřování, které generální prokurátoři řady států zahájili v březnu 2022. „Kvůli návykovým sociálním sítím jako TikTok mají mladí lidé potíže se svým duševním zdravím,“ řekla generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová.
Tragické důsledky nebo sexuální zneužívání
Jamesová zároveň uvedla, že mladí lidé po celé zemi zemřeli nebo se zranili v souvislosti s „výzvami“, které na TikToku kolovaly. Například 15letý chlapec zemřel v Manhattanu při jízdě na vagonu metra. Jeho matka později našla v jeho telefonu videa z TikToku s podobnou činností.
Žaloba washingtonského federálního distriktu poté viní síť mimo jiné z toho, že usnadňuje sexuální zneužívání nezletilých. Živé přenosy na této síti podle žaloby fungují jako „virtuální striptýzový klub bez věkového omezení“, píše agentura Reuters.
„Platforma TikTok je ze své podstaty nebezpečná. Je to záměrně návykový produkt, který má přivést mladé lidi k závislosti na jejich obrazovkách,“ uvedl generální prokurátor washingtonského federálního distriktu Brian Schwalb.
Státy poukazují i na další problematické věci. Upozorňují na narušení spánku, na videa, která mizí, a nutí uživatele často kontrolovat platformu a kosmetické filtry, které uživatelům umožňují vylepšit jejich vzhled. „TikTok ví, že nutkavé používání a další škodlivé účinky jeho platformy způsobují zmatek na duševním zdraví milionů amerických dětí a teenagerů,“ píše se v žalobě podané v úterý v New Yorku.
TikTok tvrzení odmítá
TikTok minulý týden odmítl tvrzení, že děti na síti dostatečně nechrání. Svou platformu stále považuje za bezpečnou a vhodnou pro děti a teenagery. „Ve skutečnosti nabízíme teenagerům a rodičům silná ochranná opatření,“ uvedl.
USA proti čínskému TikToku
Čínská firma ByteDance stojí před rozhodnutím, zda prodat své zlaté vejce – aplikaci TikTok. To je podmínka, aby mohla fungovat v USA. Může v USA nefungovat a obětovat část zisků, nebo tlaku vyhovět. Kdo by ale mohl TikTok koupit?
Americké ministerstvo spravedlnosti ale síť TikTok začátkem srpna zažalovalo, neboť se domnívá, že platforma dostatečně nechrání soukromí dětí mladších 13 let. Společnost ByteDance navíc vede s americkou vládou právní spor kvůli zákonu, na jehož základě by síť TikTok mohla být v USA zakázána, pokud ji firma do poloviny ledna neprodá.
Američtí zákonodárci se obávají, že Čína by síť mohla používat ke špehování Američanů. TikTok nicméně popírá, že by čínským úřadům poskytoval údaje o amerických uživatelích.