Článek
Tibet, který je dlouhodobě okupovaný Čínou, zvolil netradiční způsob využití tamního jednoduššího bodovacího systému k přijetí na vysokou školu. Slibem, že nechá děti skládat přijímací zkoušky, láká bohaté investory z jiných oblastí asijské velmoci. Kvalifikovaná investice ve výši tří milionů jüanů (417 000 dolarů) bude muset zůstat po dobu pěti let.
Vzhledem k tomu, že 90 procent obyvatelstva Tibetu tvoří etničtí Tibeťané, má region jednu z nejnižších bariér pro vstup na vysoké školy v Číně. To je klíčová výhoda pro miliony studentů, kteří tam každoročně skládají přijímací zkoušky „gaokao“ v naději, že si zajistí lukrativní zaměstnání, informovala agentura Reuters.
V roce 2023 by se student z Tibetu, který by u přijímacích zkoušek získal alespoň 300 bodů ze 750, kvalifikoval na vysokoškolské místo na více než 1200 univerzitách v celé zemi. Pro srovnání, ti, kteří skládali zkoušku v Pekingu, museli dosáhnout 448 bodů, vysvětluje agentura.
Plán vyvolal debaty na čínských sociálních sítích. Někteří přispěvatelé tvrdili, že by to bylo vůči studentům z hornatého regionu nespravedlivé, zatímco jiní plán podporovali. „A co míra zápisu dětí narozených v Tibetu?“ ptal se jeden uživatel na populární platformě Weibo.
Vzhledem k tomu, že počet bodů je částečně vázán na celkové výsledky zkoušek, hrozí, že příliv uchazečů z provincií s lepšími vzdělávacími zdroji zvýší minimální skóre v Tibetu a poškodí regionální uchazeče. Místní ministerstvo školství podle Reuters ve středu vydalo oznámení, v němž slíbilo, že proti „migrantům gaokao“, jak studenty usilující o získání výhod z tohoto plánu nazývá, zakročí.