Článek
Texaské úřady nabídly znovuzvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi pozemky k budování detenčních zařízení pro migranty. Informuje o tom BBC.
Nemovitost podél americko-mexické hranice o rozloze 1400 akrů (přibližně 567 hektarů) koupil stát minulý měsíc. Nachází se v okrese Starr v údolí Rio Grande.
Nabídku na využití pozemku pro vybudování detenčních zařízení zaslala Trumpovi minulý čtvrtek republikánka Dawn Buckinghamová, bývalá texaská senátorka a současná pozemková komisařka.
Bývalý majitel úřadům bránil, aby se na místě vyrostla hraniční zeď, uvedla Buckinghamová. Pozemek nemá zpevněnou cestu a v okolí je jedna veřejná nemocnice, popsala agentura AP.
Texaská pozemková komisařka však jeho umístění vyzdvihuje. „Je velmi rovný. Sousedí s hlavními letišti a mostem přes řeku,“ citovala ji AP. „Pokud to pomůže, ráda bych navázala spolupráci s federální vládou. Pokud ne, pak budeme i nadále hledat způsoby, jak jí být nápomocni,“ dodala Buckinghamová.
Zároveň v rozhovoru pro televizi Fox News uvedla, že pozemek je v podstatě rovná zemědělská půda, na které lze snadno umístit detenční střediska, poznamenal server BBC.
Zatím však není jasné, jak by taková střediska vypadala. V současnosti používají celníci a pohraniční hlídky u americko-mexické hranice k zadržení migrantů zařízení podobná táborům, případně okresní a státní věznice.
Trumpova migrační politika
Donald Trump, který se do Oválné pracovny Bílého domu vrátí 20. ledna, avizoval nastolení historicky nejtvrdší protiimigrační politiky. Opakovaně slíbil deportovat miliony migrantů bez dokladů a mobilizovat Národní gardu USA, aby mu plán pomohla uskutečnit, připomněla BBC.
Texas jeho sliby posílit americko-mexickou hranici podporuje. Buckinghamová uvedla, že je „stoprocentně na palubě slibu Trumpovy administrativy dostat tyto zločince ze země“.
Jsou však i státy, které migrační politiku znovuzvoleného prezidenta odmítly podpořit. Jedná se například o Kalifornii, Arizonu a Nové Mexiko. Proti Trumpovi se tento týden postavili v Los Angeles – označili se za „město poskytující útočiště“.
Termín „sanctuary city“ se v USA používá k označení měst, která kvůli odlišným politickým názorům svého vedení omezují spolupráci s federálními migračními úřady. Činí tak zejména proto, aby jim ztížila deportace migrantů do zemí původu, objasnila ČTK.
Podobná opatření přijala ve Spojených státech i další města, například představitelé New Yorku a Bostonu slíbili, že místní zdroje nebudou vyčleňovány na pomoc v otázkách federálního prosazování migrační politiky.