Hlavní obsah

Téměř skryté oči Melanie Trumpové. Vrací se první dáma, co se umí vzepřít

Foto: Profimedia.cz

Melania Trumpová během modlitby při manželově prezidentské inauguraci v rotundě washingtonského Kapitolu, 20. ledna.

Tradice posledních dekád velí bydlet v Bílém domě. Ona s tím napoprvé otálela. Tradice velí být vidět po boku manžela. Ona se nebojí zůstat doma. Bude druhé období Melanie Trumpové jiné?

Článek

Druhé období bedlivého pozorování oděvů Melanie Trumpové začalo ve velkém stylu. V den druhé prezidentské inaugurace jejího manžela Donalda takřka všichni pozorovali její kabát a sukni v tmavé námořnické modři, s nímž ladily její lodičky a hlavně výrazný klobouk.

Časopis Vogue připomněl, že Trumpová měla vždy slabost pro evropské módní domy, ale ve svém výběru patrně zohlednila kampaň svého muže zaměřenou na posílení amerických značek (a ekonomiky). Autorem kabátu a sukně je totiž newyorský návrhář Adam Lippes, klobouk další Američan Eric Javits.

„Outfit paní Trumpové vytvořili někteří z nejlepších amerických mistrů svého oboru a je mi velkou ctí ukázat takovou práci světu,“ poznamenal Lippes pro časopis Vanity Fair. „Tradice prezidentských inaugurací ztělesňuje krásu americké demokracie.“

Byť Trumpová za svou volbu sklízí převážně slova chvály, bez povšimnutí nezůstalo ani to, že výrazný klobouk jí poskytl příležitost se schovat. „Zatímco některé klobouky působí jako doplněk outfitu, jiné k sobě poutají víc než hlavní postava,“ poznamenala BBC. Trumpové bylo během dne jen zřídkakdy vidět do očí.

Jako by tak dávala najevo, že hodlá pokračovat ve svém pojetí „úřadu“ první dámy, které nastavila v prvním prezidentském období svého manžela a které se lišilo od jejích nedávných předchůdkyň. Cílem Melanie Trumpové vždy tak trochu bylo zůstávat v ústraní.

Naposledy se věnovala hlavně rodině, jen zřídka se vyjadřovala k politice a neangažovala se tolik jako jiné první dámy ani v charitativních projektech.

Nejméně nápadná první dáma

„Byla to nejvíce nenápadná první dáma, kterou jsme za dlouhou dobu měli. Musela bych jít k Bess Trumanové ve 40. a na začátku 50. let,“ poznamenala pro britskou stanici Sky News Katherine Jellisonová, profesorka historie na Ohio University a expertka na roli prvních dam.

Faktem je, že americké první dámy nemají žádné povinnosti. Jejich roli nedefinují zákony, určují ji pouze tradice. A ty se Melania Trumpová nebála porušovat.

Foto: X/@MELANIATRUMP

Melania Trumpová v době prvního prezidentského mandátu svého manžela.

Zpočátku se dokonce ani nenastěhovala do Bílého domu. Zůstala v New Yorku se svým synem Barronem, aby nemusel měnit školu. Symbolický akt ale mnozí četli jako její snahu udržet si nezávislost na manželovi a jeho povinnostech.

Tentokrát avizovala, že bude v Bílém domě bydlet. „Mám plány… Už jsem si vybrala i nábytek, který bude uvnitř,“ řekla asi týden před inaugurací v rozhovoru pro americkou stanici Fox News.

„Možná mě lidé vidí jen jako manželku prezidenta. Ale stojím na vlastních nohou, jsem nezávislá. Mám své vlastní myšlenky. Ne vždy souhlasím s tím, co můj manžel říká nebo dělá. A to je v pořádku,“ dodala Trumpová.

Hodlá se zapojit do kampaně Be Best, která se zaměřuje na duševní zdraví mládeže a na otázku bezpečnosti sociálních sítí v rukou mladých. To jsou témata, jimž se věnovala už v prvním období, kdy se obrátila i proti ní.

Trumpová vystupovala proti kyberšikaně, ale odpůrci jí předhazovali manželovu aktivitu na sociálních sítích, kde se často nelichotivě vyjadřoval na adresu kdekoho.

Fotky z druhé inaugurace Donalda Trumpa:

+18

Šikana a nahé snímky

S ochranou dětí souvisí také jeden z hrstky opravdu výrazných momentů prvního období, kterým se stala návštěva detenčního centra pro děti migrantů, které úřady oddělily od jejich rodičů.

Trumpová tehdy prohlásila, že nesnese pohled na rozdělování rodin na americko-mexických hranicích, což bylo jedno ze zásadních protiimigračních opatření prosazovaných Trumpovou vládou. V obdobné politice ostatně hodlá její manžel pokračovat i tentokrát.

Pozornost se i při této příležitosti zaměřila na její oblečení. První dáma si tehdy vzala bundu, na jejíž zádech stálo: „Opravdu je mi to jedno, vám?“ Trumpová později vynesení bomberu za necelých tisíc korun (běžně stojí její móda mnohonásobně více) vysvětlila coby vzkaz médiím, že jakákoli kritika, které se jí dostane, jí nezabrání dělat „to, co cítí, že je správné“.

Melania Trumpová a vztah s manželem

Trumpová se narodila v roce 1970 ve Slovinsku, vyrůstala v malém městě Sevnica. Už v mladém věku pronikla do světa modelingu a rodné město opustila.

Během své kariéry se dostala na titulní stránky známých magazínů a vystoupala do vysokých pater této branže. Kvůli práci se přestěhovala i do Spojených států, kde se v roce 1998 poprvé setkala se svým budoucím manželem.

Na večírku doprovázející New York Fashion Week ji charismatický podnikatel požádal o číslo. Modelka sice odmítla, ale vzala si jeho kontakt. A o rok později už se ukazovali na mnoha bujarých akcích jako oficiální pár. V roce 2005 se vzali (pro Trumpa jde o třetí manželství) a rok poté se jim narodil syn Barron.

Foto: X/@MELANIATRUMP

Manželé Trumpovi.

Jejich manželství pak několikrát zastínily skandály týkající se Trumpova chování k ženám. Nejznámější je jeho aféra s pornoherečkou Stormy Daniels, která tvrdí, že měla s Trumpem intimní styk, a to jen pár měsíců po narození Barrona. Trump později Stormy Daniels zaplatil za mlčenlivost a v souvislosti s tím se podle loňského soudního verdiktu dopustil falšování účetních záznamů.

Melania se před manželovým vstupem do politiky věnovala svému obchodu se šperky a navrhování oblečení.

Například při rozjíždění zmíněné kampaně proti kyberšikaně se Trumpová označila za „nejvíce šikanovaného člověka na světě“. Souvisela s tím i aféra kolem jejích nahých snímků, které během své kariéry modelky nafotila. Některá média v souvislosti s tím lživě psala, že se Trumpová živila jako sexuální pracovnice.

Trumpová se z očí začala zase stahovat. Přestala dbát i na tradiční zdvořilosti, což se nejvíce projevilo, když na veřejnost unikla nahrávka plná ostrých slov, na níž říká, jak moc nemůže vystát vánoční výzdobu Bílého domu.

Od hledání Melanie k vyšší aktivitě

Po skončení Trumpova prvního období se z veřejného života stáhla úplně, přestala být aktivní i na sociálních sítích. Podle listu The New York Times byla důvodem touha po soukromí.

Trumpová neprovázela manžela při mnoha klíčových okamžicích, až se veřejnost ptala, jestli manželství není v potížích.

Nebyla po Trumpově boku, když ho v New Yorku odsoudili, ani v době, kdy se potvrdilo, že se znovu stane kandidátem Republikánské strany. Na nominačním sjezdu nevystoupila s projevem a objevila se tam až v jeho závěru. Nezúčastnila se ani další kampaně.

Změna přišla až s podzimním vydáním memoárů, ve kterých mimo jiné potvrdila svou podporu svobodného přístupu k interrupcím. „Základní právo ženy na svobodu jednotlivce, na vlastní život, jí dává pravomoc ukončit těhotenství,“ napsala s tím, že otázku potratů vnímá jako otázku osobní svobody.

V čem se bude lišit druhá Trumpova vláda

Celebrity, přátelé, rodina. Donald Trump si vyšlechtil nový typ republikánů, který jej v případě vítězství doprovodí do Bílého domu. Klíčovou vlastností nových spolupracovníků bude loajalita.

V tom se odlišuje od velké části Republikánské strany, která prosazuje zavedení přísnějších opatření na práva žen. Americký Nejvyšší soud díky konzervativní většině, kterou pomohl zajistit Donald Trump, v roce 2021 vynesl přelomové rozhodnutí, kterým zrušil svůj předchozí verdikt zaručující Američankám právo na potrat. Na druhou stranu podpora potratů není u republikánským prvních dam nic nového.

Trumpová před volbami také zase zvýšila svou aktivitu na sociálních sítích a vyjadřovala se k politickým záležitostem, včetně útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021, nebo k atentátu na jejího manžela z července loňského roku.

Teď se ukáže, jakou ze svých poloh Melania Trumpová zvolí pro další období.

Foto: platforma X, Wikipedia.org, Seznam Zprávy

Trumpovi nejbližší.

Doporučované