Článek
Tchajwanské letectvo v úterý pozastavilo výcvik nových pilotů poté, co při nehodě cvičného proudového letounu zemřel pilot. Rozhodnutí oznámilo ministerstvo obrany, píše agentura Reuters. Od začátku roku je to již druhá smrtelná nehoda začínajících vojenských pilotů.
Stroj AT-3 s 23letým pilotem vzlétl ze základny na jihu ostrova, po několika minutách se ztratil z radarů. Trosky letounu i tělo pilota se již našly. Letoun byl podle vedení základny v dobrém stavu a během posledního roku na něm nebyly potřeba žádné zásadní opravy. Ministerstvo obrany nehodu vyšetřuje.
AT-3 je cvičný proudový letoun tchajwanské výroby, celkem se vyrobilo 62 kusů. Stroje létají od roku 1980 a mohou nést zbraně.
V pondělí tchajwanské bojové letouny vzlétly k odstrašení 30 čínských letadel, která narušila vzdušný prostor ostrova. Šlo o největší narušení tchajwanského vzdušného prostoru ze strany Číny od letošního ledna. K incidentu došlo jen několik dní poté, co americký prezident Joe Biden Čínu během své asijské návštěvy varoval před napadením Tchaj-wanu.
Do pondělní čínské mise bylo zapojeno 22 stíhaček, stejně jako letouny elektronického boje, včasné výstrahy a protiponorkové letouny, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany.
Mapa, kterou ministerstvo poskytlo, ukazuje, že letouny proletěly oblastí, jež leží severovýchodně od Prataských ostrovů a je součástí tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ).
Do samotného vzdušného prostoru Tchaj-wanu letouny nepronikly. Tento krok by byl vnímán jako nepřátelský akt ze strany Číny, upozorňuje stanice BBC.
Tchajwanská identifikační zóna protivzdušné obrany je oblastí mimo územní a vzdušný prostor Tchaj-wanu. Pohyb zahraničních letadel v tomto prostoru ovšem místní úřady monitorují v zájmu národní bezpečnosti.
30 PLA aircrafts (KJ-500 AEW&C*2, Y-8 ELINT*4, Y-8 EW*1, Y-8 ASW*1, J-16*6, J-11*8, J-10*4, SU-35*2, and SU-30*2) entered #Taiwan’s southwest ADIZ on May 30, 2022. Please check our official website for more information: https://t.co/0lmMYSyNQr pic.twitter.com/OwUE8CXF5G
— 國防部 Ministry of National Defense, R.O.C. 🇹🇼 (@MoNDefense) May 30, 2022
Tchaj-wan už déle než rok upozorňuje na to, že čínské letouny se v této oblasti pravidelně vyskytují. Počínání Pekingu se podle něj rovná válce v „šedé zóně“, jejímž cílem má být otestovat vojenskou reakci a unavit tchajwanskou obranu. Podle analytiků lze vpády Číny vnímat jako varování před formálním vyhlášením nezávislosti za strany Tchaj-wanu.
Čína v posledních měsících zvýšila frekvenci leteckých misí. Odůvodnit se je snaží tím, že se jedná o cvičení zaměřená na ochranu svrchovanosti. Tchaj-wan namítá, že kroky Číny zvyšují napětí v regionu.
Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.
V souvislosti s děním na Ukrajině je Tchaj-wan ve stavu vysoké pohotovosti, protože se obává, že se Čína rozhodne po vzoru ruské invaze do sousední země k podobnému postupu na Tchaj-wanu.