Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tchaj-wan požádal Jižní Koreu o asistenci při vyšetřování plavidla, jež podezřívá z přeseknutí komunikačního kabelu.
Bezpečnostní složky se domnívají, že ho loď přesekla tažením kotvy po dně, posádka se následně odmítla podrobit vyšetřování a odplula směrem ke Korejskému poloostrovu, napsal deník Financial Times.
Přerušení kabelu nedaleko severního pobřeží oznámil tchajwanský telekomunikační operátor Chunghwa Telecom. K incidentu došlo v pátek 3. ledna a podle firmy neměl způsobit žádné znatelné potíže – veškerou komunikaci se prý podařilo přesměrovat na ostatní kabely.
Ostrovní média uvádějí, že podle bezpečnostních složek je na vině nákladní loď Šun-sin-39, která pluje pod vlajkou Kamerunu, ale patří čínské společnosti.
„Loď byla dostižena tchajwanskou pobřežní stráží asi 13 kilometrů od pobřeží v pátek odpoledne a byla vyzvána k návratu blíž ke břehu, kde se měla podrobit vyšetřování,“ popsal zásah server Politico.
Pokus o nalodění
Stráž měla usilovat i o nalodění na palubu čínského plavidla, což se ale nakonec nepovedlo kvůli špatnému počasí a Šun-sin-39 „mohla pokračovat v cestě“ do jihokorejského přístavu.
Deník Financial Times s odvoláním na informace tchajwanské telekomunikační společnosti i vlády napsal, že přerušen byl kabel Trans-Pacific Express (TPE), respektive jeho část spojující ostrov se západním pobřežím USA.
„Tchajwanská pobřežní stráž a další zdroje z vlády uvedly, že podle dat z automatického systému sledujícího lodní dopravu i satelitních snímků to vypadá, že Šun-sin-39 táhla kotvu na stejném místě, kde byl kabel přerušen,“ stojí v článku britského deníku.
Podle jeho zdrojů už jihokorejským úřadům leží na stole žádost o spolupráci při vyšetřování, přičemž Šun-sin-39 by měla „za několik dní“ dorazit do Pusanu na jižním pobřeží Korejského poloostrova.
Tchaj-wan oficiálně nespecifikoval, jestli loď podezřívá z úmyslného přerušení kabelu. Jeden nejmenovaný jihokorejský zdroj nicméně Financial Times řekl, že z dostupných informací o trase Šun-sin-39 to „nevypadá na bezelstný incident“.
Jiný zdroj pak incident označil za „další příklad velmi znepokojivého globálního trendu sabotáží podmořských kabelů“. Ověřené je nicméně zatím jen to, že loď plula nad kabelem v inkriminovaný čas.
Čínské ministerstvo zahraničí se pak k věci odmítlo vyjádřit.
Horké vody
Během posledních měsíců jde už o několikáté podezření ze sabotáže podmořské infrastruktury. Příklady byly k vidění hlavně v Baltském moři, kde podezření evropských států směřuje na Rusko, Tchaj-wan je v tomto ohledu podobně „horkým“ místem.
Ostrov v uplynulých letech zaznamenal desítky podobných incidentů. Případný rozsáhlejší útok, kdy by Čína přerušila všechny nebo většinu kabelů spojujících Tchaj-wan se světem, bývá často zmiňován v odhadovaných scénářích vývoje čínské invaze či blokády.
„Odstřihnout“ některý stát kompletně od optické sítě, kterou proudí drtivá většina mezikontinentálního internetového provozu, je ve většině případů těžko proveditelné, ale právě ostrovní země bez možnosti využít v případě nouze pevninské kabely mohou být vůči takovému útoku zranitelnější.
Tchaj-wan už delší dobu avizuje, že se na tuto hrozbu připravuje ve spolupráci se svými zahraničními spojenci.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Stát sice funguje nezávisle už od roku 1949, ale sám nezávislost oficiálně nevyhlásil, a neuznává ho tak ani většina zemí. Peking hrozí vojenským útokem v případě vyhlášení nezávislosti a ze všech sil se snaží zabránit navazování oficiálních vztahů třetích zemí s Tchaj-pejí.
Ostrov s populací přes 23 milionů oficiálně neuznávají ani Spojené státy, byť s ním udržují silné neoficiální vztahy a podporují ho ekonomicky, diplomaticky i vojensky.