Hlavní obsah

„Důvěrný spojenec.“ Rusko prohlubuje vztahy s Tálibánem

Foto: Profimedia.cz

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov si třese rukou s úřadujícím ministrem zahraničí Afghánistánu Amirem Chánem Muttakím během jejich setkání v Moskvě (4. října 2024).

aktualizováno •

Diplomatická setkávání a prohlubování ekonomických vazeb mezi Tálibánem a Moskvou ve čtvrtek stvrdil ruský nejvyšší soud. Hnutí po více než 20 letech zmizelo ze seznamu teroristických organizací.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zatímco dříve ho ruský prezident Vladimir Putin nazýval teroristickou skupinu, dnes už Tálibán podle svých slov považuje za „důvěrného spojence“. Ostatně jeho zástupci jezdí do Moskvy na různá diplomatická i ekonomická jednání, fotografují se v Kremlu a slibují si s ruskými představiteli hlubokou spolupráci.

Ve stejnou chvíli ovšem radikální islamistické hnutí, které ovládá Afghánistán, figuruje na ruském seznamu teroristických organizací. Tomu je ale konec.

Na žádost ministerstva zahraničí a spravedlnosti hnutí zmizelo ze seznamu, na kterém se nachází už od roku 2003 za tehdejší podporu separatistů na ruském severním Kavkaze. Mimo jiné to znamená zrušení zákazu činnosti Tálibánu v Rusku.

„Nejvyšší soud Ruské federace rozhodl pozastavit zákaz činnosti hnutí Tálibán, které bylo zapsáno na federální seznam organizací, uznaných za teroristické,“ citovala agentura TASS z rozhodnutí soudu, který jednal za zavřenými dveřmi, tedy bez médií a veřejnosti.

Rozhodnutí o vyškrtnutí hnutí ze seznamu teroristických organizací otevře Moskvě cestu k normalizaci jejích vztahů s vládou Tálibánu, kterou dosud žádná země na světě neuznává. Militantní skupině to může rovněž získat kredit u dalších států, které by mohly rozhodnutí Moskvy následovat, minulý rok mu tento status odebral Kazachstán.

Vzhledem k dlouhodobému prohlubování vztahů jde ale podle analytiků spíše o formální stvrzení svazku Moskva–Tálibán, které bylo jen otázkou času. „Jednání Ruska ukazuje, že již nepovažuje Tálibán za teroristickou skupinu, a podle mého názoru je pro Moskvu takové označení spíše právní zátěží a rozporem, který zůstal z počátku roku 2000. Nyní je načase, aby Kreml uvedl právní označení do souladu s faktickou politikou,“ popsal pro Seznam Zprávy ještě před rozhodnutím soudu Intigam Mamedov, který působí na Northumbrijské univerzitě.

Hnutí Tálibán

Tálibán je radikální islamistické hnutí, které od roku 1996 fakticky vládlo většině území Afghánistánu. Moc Tálibánu v zemi byla po roce 2001 oslabena americkou intervencí a radikálům zůstala jen část vzdálenějších oblastí.

S oslabující přítomností spojeneckých vojsk síla Tálibánu rostla a ten znovu získával kontrolu nad afghánským územím. V neděli 15. srpna 2021 hnutí prakticky bez boje obsadilo prezidentský palác v Kábulu.

Od převzetí moci Talibánem je v zemi rozsáhlá humanitární krize. Ženy přišly o většinu práv, je zde extrémní chudoba, nedostatek potravin a k tomu všemu se Afghánistán potýká s přírodními katastrofami. V červnu 2022 postihlo obyvatele zemětřesení o síle 6,5 stupně a na konci srpna 2023 o síle 4,8 stupně.

Foto: Seznam Zprávy

Tálibánský ministr zahraničí Amir Chán Muttakí (vlevo).

Podle bývalého novináře a experta působícího na King’s College London Christophera Sandse může v tomto kroku vidět hnutí příležitost pro budoucí diplomatické uznání.

„V ideálním případě by Tálibán chtěl diplomatické uznání, a to jak od Ruska, tak i Západu. Ale i toto je potenciální krok k jeho dosažení a myslím, že symbolika toho samotného je důležitá. Protože Tálibán se vždy považoval za legitimní vládu Afghánistánu, takže dostat se jen o kousek blíž k získání tohoto statusu mezinárodně, je pro ně velmi pozitivní,“ vysvětlil.

Boj proti ISIS-K

Ve sbližování s hnutím ruský prezident vidí řadu příležitostí. Nejčastěji ovšem vyzdvihuje spolupráci v boji proti Islámskému státu. „Měli bychom vycházet z faktu, že hnutí Tálibán má moc v zemi pod kontrolou. V tomto smyslu jsou pro nás tálibové spojenci v boji s terorismem,“ prohlásil Putin minulý rok.

Téma boje proti islámskému terorismu se stalo pro Moskvu ještě palčivějším po útoku na koncertní halu Crocus loni v březnu, při kterém zemřelo 145 lidí.

Přestože Kreml z tragédie na předměstí metropole bez jakýchkoliv důkazů obvinil Kyjev, přihlásila se k němu afghánská buňka extremistické skupiny Islámský stát Chorásán (ISIS-K). Konfrontace mezi Ruskem a Islámským státem přitom probíhá dlouhodobě, zejména na severu Kavkazu, a to kvůli etnickým i náboženským důvodům.

Kreml by si tak představoval, aby staronová vláda v Afghánistánu proti této hrozbě radikálněji zakročila. Ostatně i Tálibán má s tímto křídlem Islámského státu nepřátelské vztahy.

+6

Vládnoucí hnutí sice opakovaně prokázalo určité odhodlání v boji proti ISIS-K, útoky za hranicemi země nicméně poukázaly na limity této politiky.

„V posledních měsících jsme viděli náznaky rostoucí kapacity ISIS-K promítat hrozby daleko za své bašty v Afghánistánu. ISIS-K, stejně jako mateřský Islámský stát a další regionální pobočky, je ideologicky oddán globálním aktivitám. Šlo jen o to, získat kapacitu, aby odpovídala vůli, a vypadá to, že ISIS-K nyní dosáhl tohoto bodu,“ popsal pro stanici CBS Michael Kugelman, ředitel Institutu jižní Asie ve Wilsonově centru ve Washingtonu.

Ekonomické spojenectví

Kromě bezpečnostních otázek chová Moskva také naději na rozvoj hospodářských vazeb s Tálibánem. Ruští představitelé opět začali hovořit o využití Afghánistánu jako tranzitního uzlu, který by sloužil pro vývoz ruského zemního plynu do Indie a dalšího zboží do přístavů v Pákistánu. K tomu je zapotřebí vybudovat plynovod přes hory a prodloužit železnici, která v současnosti končí u uzbeckých hranic.

Právě investice v Afghánistánu ovšem zůstávají problémem, protože ačkoliv je hnutí u moci již tři roky, vytvořilo jen málo fungujících státních institucí a není ani jasné, kdo zemi řídí.

Navzdory slibům o liberálnějším přístupu Tálibán zachovává přísná omezení práv žen, prosazuje přísné restrikce v přístupu dívek ke vzdělání a potírá také nezávislou žurnalistiku v zemi. Problémem je také nadále špatná humanitární situace v zemi.

„Aby bylo možné zahájit diskuze o účelnosti tranzitních tras nebo jiných ekonomických projektů, musí vedení Tálibánu nejprve prokázat schopnost zajistit nepřerušený a bezpečný tok zboží a potřebuje značné investice do infrastruktury. Jedná se tedy o čistě pragmatickou otázku stability na afghánské půdě a okolních územích,“ popisuje Mamedov.

Hlad je v Afghánistánu běžným jevem

Přečtěte si rozhovor s Petrem Štefanem z organizace Člověk v tísni, který se z Afghánistánu nedávno vrátil:

„Nemluvě pak o mezinárodní izolaci, Afghánistán čelí vážné humanitární a hospodářské krizi a potřebuje obrovskou vnější podporu. Je skutečně otázkou, nakolik je dnes v Afghánistánu realizovatelný seriózní ekonomický projekt. Není to však jen otázka peněz, ale také pragmatické obchodní spolehlivosti. Myslím, že ekonomika je sice vždy důležitá, ale pro Moskvu není v Afghánistánu otázkou číslo jedna,“ dodává.

Podobné záměry má ve vztazích s Tálibánem ovšem i Čína nebo jiné středoasijské státy. Začátkem tohoto roku se Peking stal první vládou, která oficiálně přijala diplomatické pověřovací listiny od vyslance jmenovaného Tálibánem. Brzy je následovaly Spojené arabské emiráty a nedávno i Uzbekistán.

Postavit se proti Západu

Důležitou sférou v propojování obou aktérů zůstává pak ze strany Ruska snaha o rozšiřování svého vlivu a prosazování protizápadního pohledu. S tím se vzhledem k historii, kdy Tálibán usiloval dlouhodobě o svržení prozápadní vlády napojené mimo jiné na Spojené státy, shodují.

Rusko už tehdy militantní hnutí podporovalo a nepřímo platilo a posílalo zbraně nepřátelům Západu, kteří neskrývali plány svrhnout afghánský režim s pomocí síly a teroristických útoků.

„Spolupráce mezi Tálibánem a Ruskem má široké důsledky pro ruský strategický narativ o světovém uspořádání. Tento narativ popisuje nevyhnutelný kolaps světového řádu vedeného USA a navrhuje civilizační řád založený na tradičních hodnotách a nevměšování. Ten je pro řadu politických režimů na celém světě velmi atraktivní. Spolupráce s Tálibánem, který je široce izolován a obviňován z porušování lidských práv, je tedy jasným vzkazem světu o tomto narativu v praxi,“ vysvětluje Mamedov.

Přesto ale Moskva zůstává pro zemi i nadále komplikovaným spojencem kvůli její roli v minulosti, kdy v 70. letech sovětská vojska zahájila posléze neúspěšnou invazi do země.

Jak upozorňuje Sands, pro Tálibán tak než o ideologického partnera jde spíše o transakční vztah postavený na ekonomických i diplomatických výhodách, které hnutí nutně potřebuje pro lepší chod své země.

„Pro Tálibán nejde o spojenectví vedené ideologií, ale spíše transakcí. Na jedné straně cítí, že může tyto vztahy ještě zlepšovat a získat tím diplomatické uznání, ale je to pro něj také příležitost uzavřít i některé dohody, které budou ekonomicky výhodné pro obě strany. Sleduje v tom tedy hlavně své přímé zájmy,“ uzavírá Sands.

AKTUALIZACE: Doplnili jsme informaci o rozhodnutí soudu.

Doporučované