Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jak Rusko, tak Ukrajina sahají ve snaze vypořádat se s nepřátelskými drony i po nezvyklých řešeních.
Na sociálních sítích se znovu objevily fotky s cvičným vrtulovým letadlem Jak-52, na jehož palubě sedí kromě pilota i střelec, jenž se snaží dron zničit pomocí ruční zbraně.
Stroj vznikl v 70. letech jako sportovní letadlo, nad Ukrajinou ale plní bojové mise. Scény, které se objevují na sociálních sítích, připomínají vzdušné boje ze samého počátku první světové války, kdy letadla ještě nenosila žádnou palubní výzbroj, napsal server Forbes.
Jde přinejmenším o druhý takový stroj, který nad Ukrajinou loví bezpilotní letouny. První zmínky o letadlu se objevily loni v dubnu, kdy došlo k sestřelu ruského dronu. Útoky se poté zjevně opakovaly a posádka měla na svém kontě údajně kolem desítky ruských dronů. K většině sestřelů došlo v Chersonské oblasti. Výsledky tak možná vedly k rozšíření letového parku o tyto stroje.
„Není načase ho sestřelit?“ napsal jeden ruský bloger na adresu Jak-52 kvůli jeho rostoucímu počtu sestřelů.
Ruské letectvo se proto zaměřilo na základnu Hydroport v Oděse, kde se cvičná vrtulová letadla měla nacházet. Loni v červenci pak místo zasáhla balistická raketa. Nebylo jasné, zda byl Jak-52 v některém z poškozených hangárů. Jistým vodítkem může být, že se čtyři měsíce neobjevily žádné nové zprávy o letadlu.
Nasazení malých letadel nevyřeší hrozbu bezpilotních strojů. Je nutné si uvědomit, že většina cílů je pohyblivých, střelec se proto musí trefit co nejrychleji. Pak je tu problém včasného odhalení dronů a upozornění posádky letadla. Nebo kolik takových strojů a pilotů může Ukrajina nasadit.
Fotky a videa s vrtulovými letouny bojujícími proti dronům ale vytváří příběh, který se dobře a úspěšně šíří, a jsou tedy vhodným materiálem propagandy.
Ukrajinské síly v poslední době využívají i další prostředky v obraně proti všudypřítomným dronům, zvláště proti těm na optickém kabelu. Na sociální síti X se stále častěji objevují záběry, na nichž je vidět, jak Ukrajinci projíždějí trasy, po jejichž stranách jsou umístěné stožáry s napnutou sítí.
Rusko zároveň proti Ukrajině v noci na úterý vyslalo raketu Iskander-M a 139 dronů, z nichž se podařilo sestřelit 78, dalších 34 dronů nedoletělo do cíle, zřejmě pod vlivem rušení prostředky radioelektronického boje, uvedlo to ukrajinské letectvo.
Na sociální síti Telegram bez bližších podrobností dodalo, že ruský útok způsobil škody v Charkovské, Sumské, Poltavské, Kirovohradské, Kyjevské, Čerkaské a Oděské oblasti. Ruské ministerstvo obrany dříve informovalo o zničení pěti ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem.