Článek
Článek si můžete pustit také v audioverzi.
Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) a tamní vojenští zpravodajci mají za sebou úspěšný zásah proti ruským špionům na Slovensku.
Jak v úterý oznámil prezident slovenského policejního sboru Štefan Hamran, během zákroku byly zadrženy čtyři osoby. Dvě už čelí obvinění z vyzvědačství a přijímání úplatků.
Zveřejněné informace o lidech zapletených do špionážní kauzy spolu se zjištěními, která přinesl slovenský Denník N, poskytují čitelný obraz toho, jak vypadá ruská špionážní činnost a jak získává přístup i k těm nejcitlivějším informacím z vnitřku tajných služeb.
Podle speciálního prokurátora Daniela Lipšice se zjišťované informace ruskou rozvědkou týkaly i Ukrajiny a celá činnost měla „vysoce konspirační“ charakter.
Dopisovatel internetového portálu a spojka GRU
První z osob, které policie označila, je muž jménem Bohuš z Košic. Podle Hamrana jde o dopisovatele internetového portálu hlavnespravy.sk. Konspiračního proruského webu, který nechaly slovenské úřady zablokovat po ruské invazi na Ukrajinu.
Tento muž byl obviněn ze zločinu vyzvědačství a přijímání úplatků. Bohuš se přiznal a podle policejního prezidenta působil zhruba od loňského dubna jako kontakt pro zpravodajské důstojníky vojenské rozvědky GRU Ruské federace, která na Slovensku působila pod krytím diplomatické mise v rámci ruské ambasády.
„Tato osoba vyzvídala, sbírala a poskytovala vysoce citlivé informace a utajované skutečnosti včetně těch, které jsou podle zákona pod stupněm utajení tajné a přísně tajné,“ řekl Hamran s tím, že tyto informace muž předával GRU a dostával za to úplatky.
Při domovní prohlídce zajistila policie u „Bohuše“ USB nosiče, počítače, poznámky o plánech spojení, plány podrobné schůzkové činnosti s konkrétním zpravodajským důstojníkem GRU i část vyplacených úplatků.
Bývalý asistent poslance
Dalším člověkem zapleteným do kauzy je podle Hamrana jistý Josef, který v minulosti pracoval jako asistent slovenského poslance nejmenované politické strany.
Jde o muže, jehož prostřednictvím se zmiňovaný Bohuš snažil získávat citlivé informace z prostředí parlamentu včetně utajovaných částí výročních zpráv Slovenské informační služby (SIS) a dalších státních orgánů.
Obvinění vůči této osobě policie podle Hamrana nevznesla a propustila ji na svobodu.
Bývalý příslušník SIS
Třetí osobou je bývalý pracovník Slovenské informační služby, kde podle Hamrana ukončil pracovní poměr poslední den loňského roku. Jde o dalšího člověka, skrze kterého se výše zmiňovaný dopisovatel snažil získávat citlivé informace, přičemž tentokrát šlo pochopitelně o informace přímo z vnitřku tajné služby SIS.
Při domovní prohlídce u této osoby policie zajistila notebooky, USB klíče, další počítačovou techniku, služební průkaz a střelivo.
Stejně jako výše uvedený bývalý asistent poslance, ani bývalý pracovník SIS nebyl obviněn a je na svobodě.
Hamran po dotazech novinářů nicméně dodal, že vyšetřování i v případech obou neobviněných dál pokračuje a okruh obviněných se může ještě rozšířit.
Bývalý vedoucí katedry vojenské akademie
Posledním člověkem, kterého Hamran zmínil, je muž jménem Pavel, jenž byl v minulosti vedoucím katedry bezpečnosti a obrany Vojenské akademie v Liptovském Mikuláši. Tento muž měl být zpravodajskou spojkou pro čtyři důstojníky GRU. Podle policie pro ně vyzvídal citlivé informace strategického významu i přísně tajné informace, které se měly týkat „zájmů Severoatlantické aliance a ozbrojených sil Slovenské republiky“.
Jak uvedl policejní prezident, muž se přiznal, že za svou činnost dostával úplatky a při prohlídce se u něj doma našly – podobně jako u ostatních – USB klíče, počítač, poznámky o plánech spojení a schůzkách. Tento muž podle Hamrana působil jako spojka od roku 2013 až do doby zadržení.
Důstojníci GRU
„Pokud jde o zpravodajské důstojníky vojenské rozvědky Ruské federace, tak – jak asi víte, jsou tyto osoby vyňaty z působnosti orgánů činných v trestním řízení soudů, takže vůči nim trestní řízení neprobíhá,“ řekl Hamran.
Obviněným hrozí čtyři až 13 let za mřížemi
Podle speciálního prokurátora Daniela Lipšice celý výše popsaný případ zahrnuje dvě samostatné operace.
Prvních třech zadržených se týkala akce pod krycím názvem Matrjoška. Bývalého vedoucího katedry na vojenské akademii se týkala akce s názvem Kaťuša. Právě tohoto muže prokurátoři kvůli obavám z pokračování v činnosti navrhli stíhat ve vazbě.
Oběma obviněným hrozí čtyři až 13 let odnětí svobody s tím, že se ještě budou prověřovat jejich majetkové profily. Zatím byla podle Lipšice zajištěna hotovost v řádech desítek tisíc eur, není ale vyloučena i další trestná činnost.
Budeš náš lovec, říkal Rus své spojce
Další detaily ke kauze přinesl slovenský Denník N, který zveřejnil nahrávku, na níž je údajně první ze jmenovaných osob, dopisovatel zablokovaného portálu Bohuš Garbár, na schůzce s asistentem vojenského přidělence ruského velvyslanectví Sergejem Solomasovem.
Nahrávka ukazuje, že diplomat Garbárovi předal peníze a navedl ho, aby se stal „lovcem“ Moskvy. Podle deníku N je Solomasov jedním z trojice pracovníků ruského velvyslanectví, které Slovensko v reakci na aféru vyhostilo už v pondělí.
„Řekl jsem v Moskvě, že jsi takový dobrý chlapec a máš hodně kamarádů,“ říká na nahrávce člověk z ruské ambasády v Bratislavě Garbárovi. „No a Moskva rozhodla, že budeš náš lovec na dvě kategorie lidí: Tvoje známé, kteří milují Rusko, chtějí spolupracovat, chtějí peníze a mají tajné informace. Druhá kategorie budou také tvoji známí, kteří váhají, jestli spolupracovat. Ty budu lovit já,“ zaznělo dál ve videu.