Článek
Švýcarsko-italská hranice dosud probíhala přesně po rozvodí – tedy linii, ze které stéká voda na obě strany hory, v tomto případě každá strana zároveň představuje jinou zemi. Jak ale ledovec Theodul v Alpách taje, tato linie se posunula. Hranice povodí se tak přiblížila k horské chatě Rifugio del Cervino a postupně se posouvá pod budovu.
Diplomatická jednání začala už v roce 2018 a loni došly země podle britského serveru The Guardian ke kompromisu. Podrobnosti výsledků jednání však nejsou veřejné. Dohodu nejdříve musí schválit švýcarská vláda, což nebude dříve než v roce 2023.
Mezi lety 1973 a 2010 se ledovec zmenšil téměř o čtvrtinu a tání odkrylo skálu pod ním. Změna povrchu ovlivňuje tok vody a donutila obě země, aby překreslily hranici až o 100 metrů.
Když byla chata v roce 1984 postavena, všechno její vybavení čítající 40 postelí a dlouhé dřevěné stoly se nacházelo na italském území. Nyní však spadají dvě třetiny chaty, včetně většiny postelí a restaurace, do Švýcarska. Rekonstrukce chaty se musela posouvat, protože žádný z úřadů na obou stranách nebyl schopný vydat pro objekt stavební povolení.
Podle Alaina Wichta ze švýcarské národní mapovací agentury Swisstopo je uzpůsobování hranic častým jevem, do kterého běžně ani politici nezasahují.
U tohoto případu je podle něj však situace jiná, neboť jde o jediné místo, kde se musí brát ohled i na přítomnou budovu a zohlednit „ekonomické hodnoty“ půdy.
Situace podobného typu se podle Jeana-Philippa Amsteina, bývalého šéfa Swisstopo, řešily výměnou území, které odpovídalo původnímu území a jeho hodnotě. Švýcarsko podle něj ale v tomto případě nemá zájem o kus ledovce. Uvedl, že Italové nejsou schopni švýcarskou ztrátu území kompenzovat.
Zatímco výsledek jednání mezi státy zatím není známý, správci chaty Lucio Truccovi bylo řečeno, že zůstane nadále na italské půdě. „Útočiště zůstává italské, protože jsme vždy byli Italové. Jídelní lístek je italsky, víno italské a daně italské,“ uvedl pro agenturu AFP Trucco.
Lyžování, které k ústupu ledovce přispívá, je na tamních svazích možné i po celé léto. Jiná alpská střediska ve střední nadmořské výšce se ovšem kvůli globálnímu oteplování připravují na ukončení lyžování.